Jak wytłumaczyć dziecku Boże Narodzenie? Tradycje bożonarodzeniowe dla dzieci

2023-12-14 9:42

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt katolickich. Tradycji, które się z nimi wiążą jest niemało. Dzieciom kojarzą się z Mikołajem, choinką i z prezentami. Warto zapoznać je z początkami obchodów Bożego Narodzenia. Przeczytaj, w jaki sposób przekazać dzieciom istotę świąt!

boże narodzenie choinka tradycje
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Boże Narodzenie - tradycje towarzyszące tym świętom są szczególnie lubiane przez dzieci.

Boże Narodzenie to święto katolickie, podczas którego przeżywamy narodzenie Chrystusa. Wielu rodziców o tym zapomina i poddaje się magii zakupów i przygotowań materialnych. A przecież nie to jest najważniejsze. Powstaje zatem pytanie, jak przekazać dzieciom istotę świąt?

Spis treści

  1. Jak wytłumaczyć dziecku Boże Narodzenie?
  2. Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia dla dzieci. Zacznij od choinki
  3. Tradycje bożonarodzeniowe dla dzieci
  4. Święta Bożego Narodzenia dla dzieci. Co jeszcze jest ważne?
Mjakmama rysuje: Jak narysować choinkę?

Jak wytłumaczyć dziecku Boże Narodzenie?

Rodzice powinni przygotować się do rozmowy z dziećmi na temat tradycji świątecznych. Kiedy w sklepach zaczyna się przedświąteczny czas, już wtedy można zacząć rodzinne rozmowy o istocie Bożego Narodzenia. Nie unikniemy wizyt w supermarketach, z każdej strony będziemy widzieć świąteczne dekoracje, światełka.

Dzieci będą czekały na świętego Mikołaja. W całym tym zgiełku rodzice mają więc doskonałą okazję do tego, by przekazywać dzieciom wiedzę o świętach. Najlepiej robić to "przy okazji". Kiedy jedziemy samochodem po zakupy lub kiedy robimy coś wspólnie z dzieckiem w domu. Dobrą okazją jest też mijanie dekoracji świątecznych na ulicach. Dobrym wprowadzeniem tematu będzie także list od świętego Mikołaja.

By przybliżyć dziecku temat świąt, wspólnie z nim warto też oglądać bajki świąteczne.

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia dla dzieci. Zacznij od choinki

Symbolem, który każdemu z nas kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia jest choinka. Rozmowy z dzieckiem warto zacząć właśnie od niej. Wytłumacz maluchowi, że drzewka iglaste - w przeciwieństwie do innych drzew są przez cały rok zielone. Kiedy inne drzewka gubią liście, choinki nadal mają piękne, zielone igły. Dzięki temu są symbolem życia i odradzania się.

A dlaczego zaczęto przynosić je do domów i dekorować? Tego nie wiadomo. Za to wiemy, że do polskich domów choinka trafiła z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku. I od tamtej pory przed świętami Bożego Narodzenia w każdym domu dekoruje się drzewko iglaste.

Tradycje bożonarodzeniowe dla dzieci

Do tradycji bożonarodzeniowych, które warto przekazać dzieciom należą na przykład:

  • ubieranie choinki,
  • przygotowywanie wieńca adwentowego,
  • pieczenie pierniczków,
  • zapalanie świecy na wigilijnym stole,
  • przygotowanie dodatkowego nakrycia na stole,
  • dzielenie się opłatkiem,
  • oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę,
  • podkładanie sianka pod obrus.

Wyjaśnij, czym są prezenty

Święta dla dzieci to czas prezentów. W polskich domach dzieci otrzymują prezenty świąteczna aż dwa razy, 6 grudnia w mikołajki oraz 24 grudnia w Wigilię. Otrzymywanie prezentów to dla maluchów niezaprzeczalnie najważniejszy element świąt.

Warto opowiedzieć dziecku jakie wydarzenie świętujemy tego dnia i dlaczego oraz, że prezenty nie są najważniejsze. Są tylko dodatkiem do radosnych świąt Bożego Narodzenia. By umilić dziecku czas oczekiwania na prezenty, podpowiedz mu jak napisać list do świętego Mikołaja.

Trudna rozmowa o Mikołaju

Temat prezentów wiąże się z Mikołajem. Często rodzice zadają sobie pytanie, czy i kiedy powiedzieć dziecku o tym, że prezenty kupują rodzice, a nie święty Mikołaj. Kiedy dziecko jest małe, pozostaw mu wiarę w świętego Mikołaja. Niech maluch czuje magię świąt, wygląda przez okno w celu zobaczenia sań ciągniętych przez renifery, niech pisze listy do Mikołaja.

Dopóki dziecko samo nie poddaje wątpliwości istnienia Mikołaja, nic mu nie musisz mówić. Poczekaj, aż zacznie drążyć temat, dopytywać. Wtedy opowiedz mu historię świętego Mikołaja, ale nie tego brodatego staruszka w czerwonym ubranku. Powiedz mu o Mikołaju z Miry - biskupie, który pomagał ubogim, i który jest pierwowzorem dzisiejszego Mikołaja. Powiedz też, że aby podtrzymać tradycje obdarowywania innych, Mikołaja zastąpili rodzice.

Czytaj: Czy Święty Mikołaj istnieje? Kiedy powiedzieć dziecku prawdę o Świętym Mikołaju?

Jak narysować sanie świętego Mikołaja? Naucz się rysować sanie - krok po kroku. FILM

Podzielmy się opłatkiem

Kolejną bardzo ważną tradycją jest dzielenie się opłatkiem. Od najmłodszych lat zapoznawaj dziecko z tym zwyczajem. Niech czynnie uczestniczy w łamaniu się opłatkiem. Przed kolacją wigilijną pokaż dziecku opłatek, powiedz dlaczego się nim dzielimy i pomóż dziecku ułożyć życzenia, które będzie mogło składać, dzieląc się opłatkiem podczas wieczerzy wigilijnej.

Potrawy wigilijne

Potrawy wigilijne – dlaczego jest ich 12? To pytanie często pada z ust dzieci. Wyjaśnij, że potraw jest tyle co Apostołów Jezusa. A kim są Apostołowie? To najbliżsi uczniowie Jezusa. Powiedz również dziecku, że powinno spróbować jak najwięcej dań, aby miało szczęście przez cały rok. Może przekonasz nawet największego niejadka do zjedzenia porządnej kolacji?

A dlaczego dziecko nie powinno kosztować wszystkich dań? Część potraw wigilijnych zawiera grzyby, a te nie powinny być podawane dzieciom. Najlepiej unikać grzybów nawet do 10. roku życia! Podczas wigilijnej wieczerzy uważaj też na karpia, który jest bardzo smaczny, ale dziecko może mieć problemy z usunięciem z niego ości.

Święta Bożego Narodzenia dla dzieci. Co jeszcze jest ważne?

Piękną bożonarodzeniową tradycją, do której można zaprosić dziecko jest wspólne śpiewanie. Pastorałki dla dzieci to piosenki, które opowiadają historię Dzieciątka, a przy tym są rytmiczne i łatwo wpadają w ucho. Warto, by dziecko poznało także tekst kolęd. Najpopularniejsze kolędy dla dzieci śpiewane są także w przedszkolach oraz podczas jasełek.

Także na jasełka warto pójść z dzieckiem. Zwykle są organizowane w kościołach właśnie podczas świąt lub później, 6 stycznia.

Rozmawiajmy z dzieckiem także o tych, którzy w święta mogą czuć się samotni. Warto wspólnie z dzieckiem przygotować paczkę dla potrzebującej rodziny, odwiedzić starszą, samotną sąsiadkę, by podzielić się opłatkiem i złożyć życzenia.

Czytaj też: 5 książek o świętach, które kochają moje dzieci. W grudniu będziecie czytać je na okrągło

Sprawdź, czy znasz zwyczaje świąteczne, jakie panują w poszczególnych regionach Polski.

Pytanie 1 z 10
W którym rejonie Polski podczas wigilijnej wieczerzy gospodyni nie może wstać od stołu, a o pełne talerze dba pan domu?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza