Brwi permanentne – metody wykonywania zabiegu, gojenie, cena, ciąża [PORADNIK]

2021-02-18 15:07

Brwi permanentne budzą skrajne emocje, choć nie da się ukryć, że obecnie to jeden z najpopularniejszych urodowych zabiegów. Moda na gęste brwi o pięknej linii wciąż trwa i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Jeśli więc rozważasz makijaż permanentny brwi, poznaj metody zabiegu, dowiedz się, jak przebiega gojenie, a także jaka jest cena.

Brwi permanentne
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Makijaż permanentny brwi - co to jest?
  2. Brwi permanentne - jakimi metodami wykonuje się zabieg?
  3. Jak wygląda zabieg?
  4. Jak przebiega gojenie i pielęgnacja brwi permanentnych?
  5. Ile kosztuje zabieg makijażu permanentnego brwi?
  6. Jakie są przeciwwskazania do wykonywania zabiegu?
  7. Brwi permanentne - czy zabieg można wykonywać w ciąży?

Makijaż permanentny brwi - co to jest?

Makijaż permanentny brwi to - jak sama nazwa wskazuje - trwały makijaż i doskonała alternatywa dla tradycyjnego make-upu, wykonanego pudrami lub kredkami do brwi. Brwi permanentne mają jednak tyle samo przeciwniczek, co zwolenniczek i cieszą się zarówno dużą popularnością, jak i są owiane złą sławą. Ta ostatnia to skutek źle wykonanych makijaży permanentnych, a także tych robionych lata temu.

Dziś brwi permanentne nie mają zupełnie nic wspólnego z cienkimi kreseczkami, zmieniającymi kolor, które kiedyś wykonywano. Nie mają również nic wspólnego z trwałymi tatuażami na całe życie, co często podkreślają przeciwnicy tego typu zabiegów.

Dobrze wykonany makijaż permanentny nie jest robiony głęboko w naskórku i zwyczajnie złuszcza się po pewnym czasie (to zależy od wielu indywidualnych czynników, m.in. chorób tarczycy). Dlatego podejmując decyzję o brwiach permanentnych, nie musimy obawiać się, że już na całe życie zostaniemy z trwałym makijażem na twarzy. Mimo tego, warto podjąć świadomą decyzję, rozważając wszystkie za i przeciw, a przede wszystkim wybrać odpowiednią metodę zabiegu.

Dobrze wykonany makijaż permanentny nie zmienia naturalnego kształtu brwi, a jedynie go podkreśla. Może wyrównywać delikatną asymetrię. Sprawia, że oprawa oczu staje się intensywniejsza, a codzienna pielęgnacja brwi łatwiejsza. Dzięki makijażowi permanentnemu można cieszyć się idealnym kształtem brwi przez długi czas.

Czytaj również: Jak zrobić idealną kreskę na oku? Podpowiadamy proste tricki

Ombre na paznokciach krok po kroku. Jak zrobić? [ZDJĘCIA]

Brwi permanentne - jakimi metodami wykonuje się zabieg?

Makijaż permanentny brwi zdobył w ostatnich latach dużą popularnością ze względu na liczne metody, które pozwalają na osiągnięcie różnych efektów, a także z uwagi na fakt, że po zabiegu śmiało można zrezygnować z codziennego makijażu i jednocześnie można cieszyć się idealnymi brwiami. Do najpopularniejszych metod makijażu permanentnego zaliczamy obecnie: metodę włosa, pudru (ombre) oraz microblading.

  • Metoda włosa

Makijaż permanentny brwi metodą włosa wykonywany jest przy pomocy urządzenia i rączki z jednorazową igłą. Jest to maszynowa metoda makijażu, która często jest mylona z metodą piórkową. Na całej szerokości brwi tworzy się pojedyncze włoski, przez co efekt metody włosa wygląda bardzo naturalnie i trzeba się uważnie przyjrzeć, żeby zauważyć, że niektóre włoski nie są prawdziwe, a jedynie narysowane.

Ta metoda jest idealna dla kobiet, które marzą o gęstszych brwiach, ale na co dzień ich nie malują i pragną uzyskać naturalny efekt makijażu permanentnego. Metoda włosa nie daje mocnego i wyrazistego efektu oraz nie przypomina efektem klasycznego make-upu.

  • Metoda pudru (ombre)

Nie da się ukryć, że to właśnie ta metoda jest najczęściej wybierana, bo daje wyrazisty efekt i wygląda tak, jak brwi umalowane cieniem lub kredką. Metoda pudru (ombre) polega na wypełnieniu łuku brwiowego kolorem, co daje efekt delikatnego rysunku na skórze.

Dlaczego metoda pudrowa często nazywana jest również ombre? Chodzi o odpowiednie cieniowanie koloru, który zaznaczany jest bardzo delikatnie na początku brwi i wzmocniony na środku i ich końcu. Można także użyć kilku odcieni danego barwnika - od jasnego do ciemnego.

Ta metoda jest najlepsza dla kobiet, które na co dzień malują swoje brwi cieniami lub kredką i oczekują stworzenia podobnego efektu na dłuższy czas. Brwi permanentne typu ombre nie przypadną do gustu kobietom, które nie chcą, by ich makijaż był widoczny.

Metoda pudru (ombre) również jest maszynową metodą makijażu permanentnego i do jego wykonania używa się urządzenia i rączki z jednorazową igłą.

  • Microblading

To ręczna metoda makijażu permanentnego brwi, który wykonywany jest specjalnym piórkiem, składającym się z jednorazowego ostrza - stąd również nazwa "metoda piórkowa". Microblanding nie daje długotrwałych efektów na skórze, utrzymuje się nawet krócej niż metoda włosa lub pudrowa, ale za to daje najbardziej naturalny efekt, ponieważ tworzy się pojedyncze cienkie włoski na skórze. Posługiwanie się piórkiem w tej metodzie pozwala na najbardziej precyzyjne wykonanie włosków.

Ta metoda jest idealna dla kobiet, które nie chcą, by ktokolwiek zauważył, że poddały się zabiegowi i mają permanentne brwi. Warto jednak dodać, że w przypadku skóry tłustej i mieszanej efekt utrzymuje się jedynie kilka miesięcy. Właścicielki skóry suchej mogą cieszyć się pięknymi naturalnymi brwiami około roku.

Jak wygląda zabieg?

Bez względu na metodę makijażu permanentnego każdy zabieg rozpoczyna się od stworzenia rysunku kształtu brwi, a następnie wybrania odpowiedniego odcienia pigmentu, który pasuje zarówno do naturalnych brwi, jak i odcienia skóry. Dopiero po zaakceptowaniu kształtu i koloru zaczyna się właściwy zabieg, który może być poprzedzony nałożeniem znieczulenia w kremie.

Trzeba jednak wiedzieć, że tuż po zabiegu brwi są znacznie ciemniejsze. Często ten efekt przeraża, ale zupełnie niepotrzebnie. Po około tygodniu w wyniku łuszczenia się naskórka nasycenie pigmentu spada o połowę, co oznacza, że makijaż staje się znacznie delikatniejszy i często konieczna jest nawet korekta w celu uzupełnienia braków w pigmencie lub przyciemnienia koloru.

Jak przebiega gojenie i pielęgnacja brwi permanentnych?

Po zabiegu bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja gojących się brwi. Z uwagi na fakt, że już po dwóch-trzech dniach brwi zaczynają się złuszczać i w ciągu kolejnych kilku dni zacznie schodzić pigment (prawie jak skóra po intensywnym opalaniu). Częstym zaleceniem jest na początku przemywanie brwi środkiem odkażającym, a następnie smarowanie skóry na brwiach natłuszczającą maścią dwa razy dziennie lub całkowity zakaz moczenia i smarowania kremem przez pierwsze dni po zabiegu.

Oczywiście zakazane jest mycie brwi wodą, malowanie ich czy demakijaż jakimikolwiek kosmetykami. Należy również unikać ekspozycji na słońce. Często zalecane jest również wykonywanie makijażu permanentnego w jesienno-zimowym sezonie, w celu uniknięcia promieniowania słonecznego, które w początkowej fazie gojenia się może nawet zmienić kolor pigmentu!

Gdy na brwiach pojawią się małe strupki z pigmentem absolutnie nie można ich zdrapywać. Przez miesiąc po zabiegu nie można się opalać, korzystać z sauny, basenu. Z kolei przez tydzień po zabiegu nie powinno się wykonywać ćwiczeń fizycznych.

Ile kosztuje zabieg makijażu permanentnego brwi?

Ceny zabiegu zależą od bardzo wielu czynników i mogą się różnić w zależności od miast, a nawet salonów oraz przede wszystkim wybranych metod. Trzeba się jednak liczyć z tym, że ceny w profesjonalnym salonie z doświadczonymi linergistkami (osobami, które zawodowo zajmują się wykonywaniem makijażu permanentnego brwi) będą znacznie wyższe.

Zdecydowanie jednak warto wydać większą kwotę na zabieg i być zadowolonym z efektów końcowych. Minimalny koszt zabiegu to np. w Warszawie 800 złotych.

Makijaż permanentny

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania zabiegu?

Niestety, nie każdy może mieć wykonany makijaż permanentny brwi. Absolutnym przeciwwskazaniem jest choroba nowotworowa, łuszczyca, hemofilia. Nie można także poddać się zabiegowi, gdy stosuje się odżywki na brwi, bierze antybiotyki czy sterydy. Aktywne infekcje oraz wypryski w okolicach brwi również należą do przeciwwskazań.

Brwi permanentne - czy zabieg można wykonywać w ciąży?

Ciąża również jest stanem, w którym nie można wykonywać makijażu permanentnego brwi. Podobnie jest z karmieniem piersią. Nie ma żadnych badań na temat wpływu zabiegu i pigmentu na rozwijające się dziecko. Pewne jest natomiast, że zabieg makijażu permanentnego jest bolesny, a wiadomo, że wrażliwość na ból w ciąży jest bardzo indywidualna. Ciąża i okres karmienia piersią zdecydowanie nie są dobrymi momentami na narażanie się na stres związany z zabiegiem i bólem.

Czytaj: Makijaż w ciąży: jak się malować, by wyszczuplić twarz, radzi wizażystka

Smokey eyes: jak zrobić idealne przydymione oko? Krok po kroku

Botoks na rzęsy: na czym polega zabieg i jakie daje efekty?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza