CESARSKIE CIĘCIE: jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

2013-06-06 17:03

Masz wyznaczony termin cesarskiego cięcia, ale nie wiesz jak się do tego zabiegu przygotować. Podpowiadamy o czym powinnaś pamiętać przed cesarskim cięciem i jak wygląda zabieg cesarskiego cięcia - krok po kroku.

plan porodu czy warto go napisać
Autor: _photos.com|photos.com Plan porodu ułatwia komunikację z personelem szpitala.

Spis treści

  1. Cesarskie cięcie: jak wygląda zabieg cesarskiego cięcia?
  2. Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?
  3. Cesarskie cięcie: jak się przygotować do zabiegu
  4. Cesarskie cięcie: ile trwa zabieg

Z twojej strony przygotowania do cesarskiego cięcia nie są jakieś szczególnie absorbujące – w zasadzie sprowadzają się do powstrzymania się od jedzenia na minimum sześć godzin przed operacją.

Cesarskie cięcie: jak wygląda zabieg cesarskiego cięcia?

Zwykle umówione zabiegi cesarskiego cięcia wykonuje się rano. Zostaniesz poproszona o zgłoszenie się na czczo do wyznaczonego szpitala. Twoim ostatnim posiłkiem przed cesarskim cięciem powinna być bardzo lekka kolacja zjedzona poprzedniego wieczoru.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie: jak się przygotować do zabiegu

Poza tym do cesarskiego cięcia powinnaś przygotować się tak jak do każdego porodu, a więc mieć ze sobą rzeczy dla siebie i dla dziecka oraz dokumenty z kompletem wyników badań. Przed operacją położna podłączy cię do aparatu KTG, zmierzy ci ciśnienie krwi i temperaturę. W miejscu cięcia nie powinno też być owłosienia łonowego, więc jeśli nie pozbędziesz się go sama w domu, ogoli cię położna. Potem założy na twoją dłoń wenflon, czyli rurkę zakończoną igłą, przez którą wprowadza się do żyły płyny fizjologiczne i leki. Następnie anestezjolog zadba o znieczulenie.

Cesarskie cięcie: ile trwa zabieg

Cała operacja trwa zazwyczaj nie dłużej niż 40 minut. Po zabiegu zostaną ci podane leki przeciwzakrzepowe i antybiotyki – by uniknąć ewentualnego zakażenia. Niektóre szpitale zgadzają się, aby na sali operacyjnej mógł przebywać ojciec dziecka, ale zwykle trzeba za to dodatkowo zapłacić. W większości placówek jednak tata będzie mógł tylko patrzeć na salę przez okienko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza