Co lubi dziecko w brzuchu?

2022-02-21 12:28

Jeszcze do niedawna uważano, że maluszek w łonie mamy niczego nie czuje. Dziś, dzięki rozwojowi nowoczesnej diagnostyki i odkryciom psychologii prenatalnej, wiemy, że dziecko przed narodzeniem naprawdę wiele czuje i potrafi. Ma też swoje preferencje...

para oczekująca dziecka
Autor: Getty Images Co lubi dziecko w brzuchu?

Fika koziołki, bawi się, nasłuchuje odgłosów z drugiej strony brzucha. I czeka na sygnały od ciebie i od świata. Lubi zwłaszcza te bodźce, które są dobre dla jego rozwoju i które są znakiem twojej miłości i akceptacji. Wiedząc pewne rzeczy, już w ciąży możesz nawiązać z dzieckiem niezwykłą więź... Co lubi dziecko w brzuchu?

Spis treści

  1. Dziecko w brzuchu chętnie słucha
  2. Co sprawia mu największą radość? Bicie twojego serca
  3. Twój głos
  4. Głosy innych ludzi
  5. Muzyka
  6. Chce się bawić
Co czuje dziecko, gdy rodzice się kochają?

Dziecko w brzuchu chętnie słucha

Od 24. tygodnia ciąży maluch może przysłuchiwać się wszystkiemu, co do niego dociera. Słyszy dźwięki dobiegające z twojego organizmu: bicie serca, odgłosy trawienia, szum krwi oraz dźwięki ze świata zewnętrznego przytłumione przez wody płodowe.

Co sprawia mu największą radość? Bicie twojego serca

Jego miarowy, stały rytm towarzyszy dziecku cały czas, zna więc go doskonale. Bicie serca działa na nie uspokajająco. To jeden z powodów, dlaczego po urodzeniu maluszek tak lubi być przytulony do mamy.

Dowiedz się: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Dobrze wiedzieć

A to nie dla niego:

  • Nie narażaj dziecka na kontakt z dymem papierosowym. Jest w nim ponad 4000 szkodliwych substancji, w tym ok. 40 rakotwórczych! Gdy palisz, twoje dziecko jest niedotlenione i niedożywione. Bierne palenie jest równie szkodliwe dla was obojga.
  • Nie pij alkoholu. Nie ma teraz dla ciebie bezpiecznej dawki! Alkohol przenika przez łożysko do płodu – to silna trucizna dla mózgu dziecka. Czy wyobrażasz sobie, że mogłabyś podać choć kroplę noworodkowi? No właśnie. A pijąc w ciąży, serwujesz drinka jeszcze młodszemu dziecku...
  • Malec nie lubi, gdy się denerwujesz. Długotrwały stres powoduje u ciebie wyrzut adrenaliny do krwi, skurcz naczyń krwionośnych i mięśni macicy. Dziecko dostaje mniej tlenu. Niedotlenienie i wysokie stężenie hormonu stresu mogą mieć niekorzystny wpływ na jego rozwój emocjonalny i inteligencję.

Twój głos

Uwielbia, gdy zwracasz się do niego bezpośrednio, a ton twego głosu jest ciepły i spokojny. Bez względu też na to, co myślisz o swoim śpiewie, możesz być pewna, że maleństwo za nim przepada.

Czuje, kiedy mówisz tylko do niego lub tylko jemu śpiewasz. Staje się wtedy bardziej aktywne – fikanie i kopnięcia to jego odpowiedzi. Twój głos maluch dobrze zapamięta – noworodki doskonale rozpoznają jego dźwięk i melodię.

Przeczytaj też: Ciąża przenoszona - co zrobić, gdy mija termin porodu, a dziecko nie chce przyjść na świat?

Głosy innych ludzi

Dziecko słyszy także twoje rozmowy z innymi. Nie rozumie oczywiście, o czym mówicie, jednak rozróżnia tembr głosu, nastrój rozmowy. Jeśli tata często rozmawia z dzieckiem, także i jego głos rozpozna po urodzeniu.

Muzyka

Kiedy ty jej słuchasz, słyszy ją też twój maluch. Lubi melodie spokojne, relaksujące, harmonijne. Czuje, że w tym momencie odprężasz się; a on robi to samo. Warto puszczać dziecku muzykę poważną, Mozarta i Vivaldiego – pobudza rozwój komórek nerwowych, zwłaszcza mózgu.

Chce się bawić

Grzechotka czy grająca karuzelka zawieszona nad niemowlęcym łóżeczkiem wcale nie będą pierwszymi zabawkami dziecka. Natura tak wszystko mądrze urządziła, by maleństwo, już będąc w łonie mamy, mogło się bawić. Wykorzystuje do tego np. pępowinę. Ale to jeszcze nie wszystko. Możecie bawić się razem.

  • Puk, puk, jesteś tam?

Gdy poczujesz kopnięcie, odpowiedz maluchowi pukaniem w brzuch. Gdy twoje dziecko poczuje to pierwszy raz, może na chwilę znieruchomieć. Ale po chwili zapewne „odkopnie” ci nóżką! Gdy poklepiesz brzuch w innym miejscu, ono znów spróbuje ci „odpowiedzieć” po swojemu.

  • Bajki

Możesz zacząć mu je opowiadać w ostatnim trymestrze ciąży. Myślisz, że maleństwo jeszcze nic nie zrozumie? To nie do końca prawda. Na pewno wyczuje twoje emocje. Gdy opowiadasz mu bajkę czy wymyśloną historyjkę, np. z nim w roli głównej, wówczas odprężasz się, wyciszasz – i w pełni możesz cieszyć się dzieckiem. A ono świetnie to wyczuwa! Zapamiętuje również charakterystyczne cechy języka, jego rytm. To dlatego po urodzeniu dzieci potrafią odróżniać język ojczysty od obcego.

  • Echo, echo

Gdy czujesz, że szkrab nie śpi, zbliż głowę do brzucha i zagadaj do niego. Poczekaj na lekkie kopnięcie. Wtedy znów coś powiedz. W ten sposób może także pobawić się z maleństwem tata, jego starszy brat lub siostrzyczka.

  • Rozśmieszanie

Śmiech poprawia krążenie krwi, dotlenia. Kiedy się śmiejesz, twoje dziecko uśmiecha się także!

Podczas badań USG zaobserwowano, że kiedy mama zaczyna się śmiać, jej maleństwo podskakuje jak na trampolinie. Dlaczego? Podczas śmiechu wdychasz więcej powietrza i twój organizm – a wraz z nim dziecko – lepiej się dotlenia.

Zobacz jak rośnie dziecko w brzuchu mamy:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza