CRL: co oznacza odległość ciemieniowo-siedzeniowa w USG?

2021-12-15 11:24

CRL (ang. Crown Rump Length) czyli długość siedzeniowo-ciemieniowa to długość płodu mierzona od czubka jego głowy do pośladków. Jest to jeden z pomiarów biometrycznych płodu wykonywanych podczas badania USG.

CRL: co oznacza odległość ciemieniowo-siedzeniowa w USG?
Autor: Getty images CRL: co oznacza odległość ciemieniowo-siedzeniowa w USG?
CRL to wartość podawana w trakcie USG w 1 trymestrze ciąży. Oznacza długość siedzeniowo-ciemieniową płodu, która pozwala określić wiek ciąży.

Spis treści

  1. W jakim celu mierzy się CRL?
  2. Długość CRL na USG między 11. a 13. tygodniem ciąży
  3. Jakie są normy CRL?
Wszystko o badaniu USG 3D

W jakim celu mierzy się CRL?

Na podstawie długości siedzeniowo-ciemieniowej w I trymestrze ciąży ocenia się wiek ciążowy. Jest to niezbędne do określenia przewidywanego terminu porodu, jeśli nie jest znana data ostatniej miesiączki (OM).

Jeśli data OM jest znana i na jej podstawie wg algorytmu matematycznego zwanego regułą Neagellego (lub wg „kółka ginekologicznego” opierającego się na tej regule) został obliczony przewidywany termin porodu, na podstawie długości CRL weryfikuje się go.

Przy dużej rozbieżności (> 7 dni) pomiędzy terminem porodu obliczonym na podstawie OM i terminem określonym na podstawie długości CRL w I trymestrze ciąży, za bardziej wiarygodny uważa się termin obliczony na podstawie pomiaru CRL (tzw. termin z USG).

Czytaj również: Pierwsze USG w ciąży: kiedy zrobić i co musisz o nim wiedzieć?

Mamy porównują zdjęcia noworodków do USG 5D - zobacz czy mu ufać

Dobrze wiedzieć

Ważne! Obliczanie wieku ciążowego na podstawie parametrów biometrycznych płodu w USG w II i III trymestrze jest obarczone większym ryzykiem błędu (margines błędu rośnie wraz z wiekiem ciążowym). Dlatego weryfikacji terminu porodu dokonujemy na podstawie pomiaru CRL płodu w I trymestrze ciąży.

Długość CRL na USG między 11. a 13. tygodniem ciąży

Długość CRL jest też istotna przy wykonywaniu przesiewowego badania USG pomiędzy 11. tygodniem a 14. tygodniem ciąży (tzw. USG genetyczne), mającego na celu określenie czy dana kobieta znajduje się w grupie ryzyka urodzenia dziecka z wadą genetyczną.

Jakie są normy CRL?

Warunkiem prawidłowego wykonania pomiarów wchodzących w skład przesiewowego badania USG w I trymestrze ciąży jest długość siedzeniowo-ciemieniowa płodu pomiędzy 45 a 84 mm.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza