Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży? 5 najważniejszych powodów, aby zacząć się gimnastykować

2021-02-25 11:23

Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży i jakie korzyści przynosi gimnastyka mamie i nienarodzonemu dziecku? Poznajcie 5 najważniejszych argumentów "za" ćwiczeniami dla ciężarnych, które wskazuje dla nas Monika Cywińska, instruktorka pilates.

ćwiczenia dla ciężarnych
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Ćwiczenia dla ciężarnych pozytywnie wpływają na przebieg ciąży - jest ona zdrowsza - i porodu - jest on krótszy.

Warto ćwiczyć w ciąży, bo aktywność fizyczna przynosi korzyści nie tylko dla mamy, ale również dla zdrowia jej dziecka. Szczęśliwie, coraz więcej kobiet o tym wie i decyduje się na aktywność fizyczną w czasie tych 9 miesięcy. Przeczytaj, co konkretnie zyskujesz ty i twoje dziecko dzięki ćwiczeniom dla ciężarnych! Przedstawiamy 5 najważniejszych korzyści z ćwiczeń w ciąży!

Spis treści

  1. Warto ćwiczyć w ciąży, aby mieć lepszą kondycję 
  2. Warto ćwiczyć w ciąży, aby zmniejszyć ryzyko rozstępów
  3. Warto ćwiczyć w ciąży, aby mieć lepsze zdrowie 
  4. Warto ćwiczyć w ciąży, aby zapobiec powikłaniom
  5. Zaproś do ćwiczeń inne mamy!

Warto ćwiczyć w ciąży, aby mieć lepszą kondycję 

Najbardziej oczywistą korzyścią, wynikającą z ćwiczeń dla ciężarnych jest poprawienie kondycji kobiety w ciąży. Przyszłej mamie nie tylko łatwiej dźwigać powiększający się brzuch, ale i poradzić sobie z wyzwaniem, które czeka ją po upływie 9 miesięcy - porodem. Nie bez powodu wysiłek porodowy porównuje się z tym towarzyszącym przebiegnięciu maratonu.

Kolejną ważną kwestią jest sylwetka przyszłej matki.

- Kobiety, które wykonują ćwiczenia dla ciężarnych, tyją średnio o 3,5 kg mniej niż te, które ćwiczeń nie uprawiają. Co się z tym wiąże? Nie tylko fakt, że taka mama będzie miała mniej kilogramów do zrzucenia po porodzie, ale łatwiejszy przebieg samej ciąży. Będzie miała do dźwigania mniejszy ciężar, a więc i mniejsze obciążenie pleców. Zrównoważone przybieranie na wadze w ciąży sprawia, że jest ona po prostu zdrowsza. - zauważa Monika Cywińska, instruktorka pilatesu, www.dobrzemitu.pl.

Ćwiczące mamy z brzuszkiem rzadziej narzekają na bóle kręgosłupa w części lędźwiowej. Odpowiednie ćwiczenia na mięśnie brzucha, dostosowane do danego trymestru ciąży, mogą zabezpieczyć odcinek lędźwiowy przed różnymi urazami. Wskazane są również ćwiczenia dla ciężarnych na mięśnie pleców, rozluźniające powstałe napięcia lub zapobiegające ich powstawaniu.

Czytaj również: Ćwiczenia w ciąży na krześle - jak ćwiczyć?

Treningowy program minimum na czas ciąży - dla pań, które nie lubią ćwiczyć

Warto ćwiczyć w ciąży, aby zmniejszyć ryzyko rozstępów

Kobiety, które wykonują ćwiczenia dla ciężarnych, rzadziej miewają rozstępy, co jest nie bez znaczenia chyba dla każdej przyszłej mamy. Zwłaszcza że rozstępy często pojawiają się nie tylko na brzuchu, ale i na udach, piersiach, pośladkach.

Dlaczego? Gdy ćwiczymy, lepiej pracuje nasz układ oddechowy i układ krążenia, w związku z czym skóra jest lepiej odżywiona i lepiej dotleniona. Tym samym ryzyko, że u kobiety wykonującej ćwiczenia dla ciężarnych pojawią się rozstępy, zmniejsza się.

Warto ćwiczyć w ciąży, aby mieć lepsze zdrowie 

Ćwiczenia dla ciężarnych wpływają pozytywnie nie tylko na kondycję przyszłej mamy, większą elastyczność jej skóry, ale i na poprawę jej zdrowia. Dzięki aktywności fizycznej kobieta w ciąży złagodzi znane i nielubiane dolegliwości.

Żylaki, puchnięcie nóg, bóle głowy czy zaburzenia snu rzadziej dotykają mamy, wykonujące ćwiczenia dla ciężarnych. Dlaczego? Organizm ćwiczącej kobiety jest lepiej dotleniony, dzięki temu utrzymuje się właściwy przepływ krwi i nie dochodzi do powstania np. żylaków.

Warto ćwiczyć w ciąży, aby zapobiec powikłaniom

Ćwiczenia dla ciężarnych powodują, że sama ciąża przebiega bezpieczniej, pojawia się mniej powikłań:

- U kobiet aktywnych fizycznie w ciąży rzadziej dochodzi zarówno do porodu przedwczesnego, jak i tego po czasie. Sam poród trwa krócej - każda z faz jest krótsza przeciętnie o 1/3 czasu, w jakim rodzą kobiety, które w trakcie ciąży nie ćwiczyły. Szybciej rozwiera się też szyjka macicy. Co więcej, dziecko najczęściej jest prawidłowo ułożone w brzuchu, a kobiety stawiające na aktywność fizyczną w ciąży mają większe łożysko - jego powierzchnia jest większa o 15 procent, a samo łożysko rośnie szybciej o 30 procent. Jako że łożysko jest narządem łączącym organizm dziecka z organizmem mamy, dzięki któremu płód się odżywia, jest to ogromnie ważna kwestia - zaznacza Monika Cywińska.

Wśród rodzących, które uprawiały ćwiczenia dla ciężarnych rzadziej zdarzają się komplikacje już przy samym porodzie: użycie kleszczy, próżnociągu, rzadziej zachodzi również konieczność wykonania cesarskiego cięcia.

Kobiety odczuwają poród jako mniej bolesny. Jak zaznacza Monika Cywińska, dzieci wyćwiczonych mam otrzymują większą punktację w skali Apgar i rzadziej dotykają je choroby okołoporodowe. Mają świetnie rozwinięty układ nerwowy, koordynację ruchową i wzrok.

Czytaj również: Ćwiczenia w ciąży - pilates dla przyszłych mam

Powikłania ciąży: jakie choroby wpływają na przebieg ciąży i powodują powikłania ciąży

Strollercize, czyli ćwiczenia z wózkiem. Poznaj nową dyscyplinę sportu dla mam!

Zaproś do ćwiczeń inne mamy!

Uczestniczenie w ćwiczeniach dla ciężarnych ma też swoje zalety, dotyczące życia społecznego przyszłej mamy. Dzięki zapisaniu się na zajęcia, kobieta poznaje inne panie, które też spodziewają się dziecka. W przyszłości takie znajomości mogą zaowocować przyjaźnią i możliwością wymieniania się radami, poznania doświadczenia drugiej osoby.

Udział w ćwiczeniach dla ciężarnych pozwala odpocząć od codziennej bieganiny, pozbyć się stresu i pozytywnie wykorzystać swoją energię. Przyszłe mamy, które stawiają na aktywność fizyczną, urozmaicają też swój grafik i zyskują ciekawy punkt w planie dnia.

Monika Cywińska - mama Alicji i  Tymka. Od zawsze uprawiała sport. Prowadzi w Warszawie zajęcia wg swojego autorskiego programu MAMAFIT – ĆWICZENIA DLA KOBIET W CIĄŻY I MAM MALUCHÓW.

Pilates dla kobiet w ciąży
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza