Ciąża to nie choroba, ale tych kilku rzeczy rzeczywiście nie wolno robić

2022-03-18 9:22

Niektóre czynności rzeczywiście mogą zagrażać zdrowiu mamy i dziecka, inne są przekazywane z pokolenia na pokolenia, najczęściej w formie zabobonów. Dlatego warto wiedzieć, których rzeczy naprawdę nie powinnaś robić w ciąży. To np. badania rentgenowskie, przyjmowanie leków, uprawianie sportów zagrożonych urazami czy wykonywanie niektórych zabiegów kosmetycznych.

ciąża sprzątanie
Autor: Getty Images Tych kilku rzeczy lepiej nie robić w ciąży dla dobra swojego i dziecka.

Ciąża to szczególny czas, który wymaga od przyszłej mamy wielu wyrzeczeń. Oprócz tego, że trzeba dbać o siebie, zdrowo się odżywiać, zrezygnować z nałogów warto też zapoznać się z listą rzeczy, których nie wolno robić w ciąży.

Niektóre z nich to przesądy, które przekazywane są przez pokolenia, inne mogą zagrażać zdrowiu mamy i dziecka. O ile te pierwsze są nieszkodliwe, tych drugich lepiej przestrzegać!

Spis treści:

  1. Nie jedz niektórych produktów
  2. Nie jeździj bez pasów
  3. Nie dźwigaj ciężarów
  4. Nie chodź na obcasach
  5. Nie wykonuj niektórych zabiegów kosmetycznych
  6. Nie kąp się w wannie z gorącą wodą
  7. Nie czyść kuwety kota
  8. Nie bierz leków na własną rękę i nie rób RTG

Zobacz, ile możesz przytyć w ciąży?

M jak Mama - Przybieranie na wadze w ciąży – ile możesz przytyć?

Nie jedz niektórych produktów

Lista produktów zakazanych w ciąży jest całkiem długa. Znajdują się na niej przede wszystkim wszystkie używki, jak alkohol czy papierosy. Już niewielka ilość alkoholu może wpływać negatywnie na rozwój dziecka, często jest to niewidoczne na pierwszy rzut oka, a sam problem rodzice zauważają dopiero kiedy dziecko ma np. kłopoty z nauką. Z kolei papierosy mają równie niekorzystny wpływ i mogą prowadzić nawet do wad wrodzonych płodu.

Kolejnym produktem na zakazanej liście była kawa, jednak obecnie lekarze pozwalają kobietom na picie kawy w ciąży w rozsądnych ilościach. Nie więcej niż filiżanka dziennie. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak wybór kawy zbożowej, przynajmniej na czas ciąży.

Do produktów, których faktycznie trzeba unikać należą surowe mięso i ryby. Ich spożycie może grozić zarażeniem toksoplazmozą. W ciąży nie wolno jeść też serów pleśniowych i innych produktów z mleka niepasteryzowanego. Przez ich spożycie można nabawić się listeriozy. W ciąży uważamy również na zioła, niektóre z nich mogą mieć właściwości wczesnoporonne. 

Przeczytaj również: Produkty zakazane w ciąży - zobacz, czego nie wolno jeść w ciąży

Zdrowe odżywianie w ciąży: jak powinna wyglądać dieta w ciąży?

Nie jeździj bez pasów

Zapinanie pasów w samochodzie podczas wypadku lub awaryjnego hamowania zabezpiecza matkę i dziecko. Jeśli pasy są odpowiednio zapięte nie szkodzą dziecku.

Chociaż w polskim prawie kobieta w zaawansowanej ciąży nie ma obowiązku zapinania pasów, ale jest to kwestia bezpieczeństwa, o którą warto zadbać. Na rynku dostępne są nakładki na pasy dla kobiet w ciąży, które poprawiają komfort jazdy. 

Przeczytaj również: Jazda samochodem w ciąży: 15 zasad bezpiecznej jazdy

Czego nie wolno mówić kobiecie w ciąży?

Nie dźwigaj ciężarów

Praca fizyczna jest niewskazana w ciąży. Dźwiganie w ciąży ciężkich przedmiotów może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Jeśli chodzi o ruch w ciąży najlepszym rozwiązaniem będzie gimnastyka, pilates, joga lub ćwiczenia na piłce. Wszelkie sporty ekstremalne, wiążące się z wysokim ryzykiem urazu są oczywiście zabronione w ciąży ze względu na zdrowie matki i dziecka. 

Czytaj:1 trymestr ciąży: badania, które trzeba wykonać

Badania w 2 trymestrze ciąży. Jakie badania należy wykonać w drugim trymestrze?

Badania w 3 trymestrze ciąży - nie zapomnij o nich

Nie chodź na obcasach

Co prawda obcasy w ciąży nie są zakazane, ale wskazana jest wygoda, której niestety nie zapewniają. Przez 9 miesięcy ciąży lepiej zamienić szpilki na baleriny. Będzie to ogromna ulga dla kręgosłupa, który i tak jest obciążony dodatkowymi kilogramami. 

Czytaj: Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży: jak ćwiczyć, by wzmocnić kręgosłup?

Nie wykonuj niektórych zabiegów kosmetycznych

W ciąży trzeba zrezygnować z niektórych zabiegów kosmetycznych. O ile peelingi czy maseczki są wskazane dla ciężarnych, o tyle zabiegi z użyciem lasera lub prądów mogą zaszkodzić dziecku.

Kolejny zakaz dotyczy malowania paznokci w ciąży - tutaj nie ma jednak żadnych przeciwwskazań. Krótkie i nieumalowane paznokcie to wymóg jedynie do porodu. Dzięki temu lekarz może ocenić kolor płytki paznokcia. 

Czytaj: Mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, oczyszczanie skóry w ciąży

Brwi permanentne w ciąży – metody wykonywania zabiegu, gojenie, cena

Nie kąp się w wannie z gorącą wodą

Kobieta w ciąży nie musi rezygnować z kąpieli w wannie, ale nie może to być gorąca kąpiel. Maksymalna temperatura wody to 36 stopnie C. Trzeba pamiętać, że w gorącej wodzie naczynia krwionośne się rozszerzają, a to w konsekwencji może prowadzić do krwotoku.

Przeczytaj również: Czego nie robić w 1. trymestrze ciąży?

Nie czyść kuwety kota

Jeśli jesteś właścicielką psa lub kota unikanie zwierząt w ciąży będzie niemożliwe. Jednak staraj się w czasie ciąży nie czyścić kuwety i powstrzymaj się od wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. Niech wykona je za ciebie partner lub mąż. Oczywiście badanie w kierunku toksoplazmozy wykonuj regularnie. W ciąży nie wolno również spożywać niemytych owoców i warzyw ponieważ one również mogą być źródłem zakażenia toksoplazmozą.

Nie bierz leków na własną rękę i nie rób RTG

Spożywanie jakichkolwiek leków w ciąży bez konsultacji z lekarzem jest zabronione. Tylko on może zdecydować czy podczas przyjęcia leków korzyści przewyższą możliwe konsekwencje. W ciąży zazwyczaj nie wolno wykonywać niepotrzebnych badań, szczególnie niebezpieczne są badania rentgenowskie

Przeczytaj również: Leczenie zębów w ciąży: które zabiegi u dentysty są bezpieczne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza