Kształt brzucha w ciąży a płeć i wielkość dziecka

2022-02-02 16:12

Kształt brzucha w ciąży według niektórych jest miarodajnym źródłem wiedzy o tym, jaka będzie płeć dziecka. Prawdą jest, że brzuchy kobiet - nawet tych, które są na tym samym etapie ciąży - mogą różnić się od siebie kształtem i wielkością. Skąd się biorą te różnice i czy rzeczywiście z wyglądu brzucha w ciąży można rozpoznać np. płeć dziecka?

Kształt brzucha w ciąży a płeć i wielkość dziecka
Autor: Getty images Kształt brzucha w ciąży a płeć i wielkość dziecka

Kształt brzucha w ciąży budzi wiele emocji: od rozczulenia u przyszłego ojca po zamartwianie się przyszłej mamy z powodu rozstępów. Babcie zwracają jednak uwagę przede wszystkim na kształt brzucha w ciąży, snując domysły na temat płci dziecka. Dawniej, gdy nie było USG, z jego wyglądu odczytywano, czy w środku siedzi chłopiec, czy dziewczynka. 

Czy z wyglądu brzucha można odczytać płeć dziecka? Albo przynajmniej jego wielkość? Zobacz, czego można dowiedzieć się w wyglądu brzucha i czy rzeczywiście po kształcie brzucha w ciąży można rozpoznać płeć dziecka?

Spis treści

  1. Czy brzuch w ciąży od razu jest widoczny?
  2. Czy wielkość brzucha w ciąży świadczy o rozmiarach dziecka?
  3. Czy duży brzuch świadczy o mnogiej ciąży?
  4. Czy kształt brzucha w ciąży świadczy o płci?
  5. Czy powiększający się brzuch w ciąży wpływa na wagę ciężarnej?
  6. Czy kształt pępka w ciąży świadczy o płci dziecka?
  7. Czy kształt brzucha ciążowego wpływa na jakość snu?
Prawidłowa waga w ciąży. Ile powinna wynosić?

Czy brzuch w ciąży od razu jest widoczny?

Ciężarne uwielbiają oglądać i porównywać swoje brzuchy. Zastanawiają się, jak to się dzieje, że jedne brzuchy są okrągłe jak piłka, inne spiczaste, a jeszcze inne - owalne. Albo dlaczego koleżanka, choć jest w bardziej zaawansowanej ciąży, ma mniejszy brzuszek niż ja? No cóż, brzuszek brzuszkowi nierówny. Różni się nawet u tej samej kobiety w czasie jej kolejnych ciąż.

Od chwili, gdy ginekolog potwierdzi ciążę, do momentu, gdy brzuch swą okrągłością oznajmi światu, że jesteś w stanie odmiennym, miną jakieś 3–4 miesiące. U wielu kobiet brzuch zaokrągla się dopiero około 20. tygodnia, czyli w połowie ciąży. Jednak pierwsze zmiany przyszłe mamy dostrzegają zwykle nieco wcześniej, bo około 12.–14. tygodnia ciąży: trudniej im zapiąć guzik w spodniach.

To skutek niewielkiego powiększenia obwodu poniżej pępka: tam, w dole brzucha, znajduje się macica – bezpieczna kapsuła, w której rozwija się dziecko. Przed ciążą macica waży zaledwie 60–70 gramów, czyli mniej niż tabliczka czekolady. Ma kształt gruszki lub odwróconego dzbana. Jej dno znajduje się na górze, a szyjka na dole.

Gdy zamieszka w niej mały lokator, macica stopniowo zaczyna się powiększać, aby pod koniec ciąży osiągnąć rozmiar dorodnego arbuza i wagę kilograma. Jeśli od pierwszych miesięcy ciąży brzuch kobiety się zaokrągla, jest to raczej skutek obfitej diety, obrzęku lub zaburzeń hormonalnych, a nie szybko powiększającej się macicy.

  • Nie wierz, gdy mówią: „Niemal od początku ciąży mój brzuch stał się okrągły. Zauważalnie dla innych rysował się pod bluzką”.

Czytaj również: Macica w ciąży: jak się zmienia?

Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch?

Czy wielkość brzucha w ciąży świadczy o rozmiarach dziecka?

Z wielkości brzucha nie da się wywnioskować, jak duże będzie dziecko. Drobne kobiety z małym brzuchem mogą urodzić spore dzieci, a panie, które przed porodem miały trudności z poruszaniem się ze względu na rozmiar brzucha, rodzą często drobne dzieci. Wielkość brzuszka w dużym stopniu uzależniona jest od figury sprzed ciąży. U szczupłych i drobnych kobiet brzuch zaokrągla się w widoczny sposób szybciej niż u dziewczyn nieco puszystych.

U pań o rubensowskich kształtach może być dostrzegany przez osoby postronne dopiero w III trymestrze. A to dlatego, że dużą rolę odgrywają mięśnie brzucha. Gdy są mocne i wytrenowane, silniej podtrzymują powiększającą się macicę. Przez to brzuszek jest bardziej trzymany „w ryzach”.

Nie bez znaczenia jest także przybieranie na wadze w kolejnych miesiącach. Mamy, które folgują swoim zachciankom kulinarnym, mają bardziej rozlany kształt brzucha, bo tkanka tłuszczowa lokuje się na brzuchu, także na jego bokach.

Ważne są także cechy dziedziczne. Jeśli brzuch twojej mamy w ciąży wyglądał jak przyczepiony z przodu plecak, czyli rozkładał się równomiernie z przodu i na bokach, prawdopodobnie ty także będziesz mieć tendencję do takiego kształtu brzuszka. No, chyba że masz wytrenowane mięśnie brzucha i jesteś drobnej postury – wtedy twój brzuch może wyglądać jak piłeczka.

  • Nie wierz, gdy mówią: „Urodzisz wielkie dziecko, bo twój brzuch jest duży”.

Czy duży brzuch świadczy o mnogiej ciąży?

O tym, że w macicy jest dwóch mieszkańców, rodzice dowiadują się, zanim brzuch zdąży się zaokrąglić. To zasługa USG. Oczywiście, w zaawansowanej ciąży mnogiej brzuszek jest rzeczywiście imponujących rozmiarów. Tak naprawdę jednak nie jego wielkość jest ważna, ale wysokość dna macicy. Dlatego lekarz podczas każdej wizyty, dotykając brzucha, ocenia położenie dna macicy w stosunku do pępka.

Dzięki temu wie, czy wielkość ciąży odpowiada wyliczonemu terminowi porodu. Zdarza się bowiem, że przyczyną nietypowego rozmiaru brzucha jest błędnie wyliczony termin porodu. Może tak być na skutek nieregularnych miesiączek przed ciążą. Wtedy znaczenie mają pomiary maluszka w USG – mogą potwierdzić nieścisłości w wyliczeniach.

Czasem wielkość brzuszka wzbudza niepokój lekarza (na szczęście rzadko), np. gdy objętość wód płodowych jest nieprawidłowa. Przyczyną mogą być choroby ciężarnej (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze) lub wady rozwojowe płodu. Dlatego lekarz podczas każdego badania USG oblicza objętość wód płodowych. Gdy wielkość ciąży odbiega od normy, przyczyną może być też zahamowanie wzrostu dziecka lub przeciwnie, rozwój dużego dziecka, czyli makrosomia płodu. Trzeba wówczas poszukiwać przyczyn takiego tempa wzrostu płodu.

  • Nie wierz, gdy mówią: „Moja koleżanka ma duży brzuch, więc pewnie urodzi bliźnięta”.

Czy kształt brzucha w ciąży świadczy o płci?

Minęły czasy, gdy płeć dziecka wróżono z kształtu brzucha. Nie było w tym za grosz prawdy. To nie płeć dziecka, ale geny, mięśnie, waga mamy, a także położenie płodu w macicy określają kształt brzucha w ciąży. Gdy malec układa się pupą do góry lub do dołu, jego nóżki i główka są przygięte do klatki piersiowej. Słowem jest zwinięty w kuleczkę. Wtedy brzuszek jest bardziej okrągły i przypomina piłkę.

Gdy w dodatku kobieta jest młoda, wysportowana, to nawet pod koniec II trymestru ciąży, patrząc na nią z tyłu, można w ogóle nie dostrzec, że spodziewa się dziecka. Zdarza się jednak, że malec układa się nietypowo, bo poprzecznie. Ma zatem pupę z jednej strony brzucha, a główkę z drugiej. Wtedy brzuch może być bardziej owalny niż okrągły i wygląda trochę jak piłka do rugby. Podobny kształt mają często brzuszki kobiet, które były już w ciąży kilka razy lub które mają nietypową, wąską budowę miednicy.

  • Nie wierz, gdy mówią: „Jeśli brzuszek jest spiczasty, urodzisz chłopca, jeśli okrągły, powitasz na świecie dziewczynkę”.

Czy powiększający się brzuch w ciąży wpływa na wagę ciężarnej?

W ciąży kobieta przybiera na wadze około 12 kg. Ale nie jest to wyłącznie ciężar brzuszka. Pod koniec ciąży brzuch waży zaledwie 6 kg, czyli połowę tego, ile przybywa podczas całego stanu błogosławionego. Średnio 3,5 kg waży malec, wody płodowe około 1 kg, macica niemal kilogram, a łożysko jakieś 700 gramów. W sumie daje to 6 kg.

Pozostały ciężar stanowią piersi, dodatkowa ilość krwi i innych płynów ustrojowych oraz tkanka tłuszczowa, którą organizm gromadzi na okres kamienia piersią. Zmienia się oczywiście także obwód brzucha. Jeśli przed ciążą kobieta miała w pasie 65–70 cm, to pod koniec ciąży może jej przybyć nawet 40 cm! Przeciętny obwód brzuszka w 9. miesiącu ciąży wynosi 100–105 cm.

  • Nie wierz, gdy mówią: „Nic dziwnego, że stale przybierasz na wadze, skoro powiększa się brzuszek”.

Czytaj również Ile można przytyć w ciąży?

Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

Czy kształt pępka w ciąży świadczy o płci dziecka?

W pierwszych miesiącach ciąży pępek niewiele się zmienia. Gdy jednak nadchodzi trzeci trymestr i brzuszek rośnie niemal w oczach, wygląd pępka stopniowo zaczyna ulegać zmianie. Spłaszcza się, dziurka w nim zanika, aż wreszcie pod koniec ciąży wygląda jak wyprasowany. To skutek rozciągnięcia skóry, a nie wpływ płci dziecka.

Zwykle, gdy cienkie ubranie przylega do brzuszka, pępek uwypukla się przez strój, a może tworzyć nawet lekkie wybrzuszenie. Nie wymaga to leczenia. Pępek wróci po porodzie do dawnego wyglądu, a po wypukłości nie zostanie nawet śladu. Skóra w okolicy pępka jest bardzo wrażliwa, dlatego warto zakładać luźne ubrania i regularnie natłuszczać skórę – wysuszona łatwiej ulega podrażnieniom.

W połowie ciąży na brzuchu pojawia się jeszcze jedna zmiana, która budzi niepokój niektórych mam. To linea negra, pionowa linia na brzuchu, biegnąca od pępka w dół. Jest brązowa u ciemnowłosych kobiet, a nieco jaśniejsza u blondynek. Pojawia się, ponieważ na skutek zmian hormonalnych zachodzących w czasie ciąży zwiększa się w tym miejscu stężenie pigmentu skóry. Bez względu na barwę, kresa zniknie bez śladu kilka tygodni po urodzeniu dziecka.

  • Nie wierz, gdy mówią: „Skoro pępek wygląda normalnie, czyli z dziurką w środku, to urodzisz dziewczynkę, wystający natomiast przepowiada narodziny chłopca”.

Sprawdź, jakiej wielkości jest dziecko w twoi brzuchu

Dobrze wiedzieć

Wysokość dna macicy się zmienia, a z nią kształt brzucha w ciąży

Lekarz podczas wizyt ocenia wysokość dna macicy, a informację zapisuje w karcie ciąży. Oto, jak zmienia się położenie macicy w zależności od wieku ciąży:

  • pierwsze 3 miesiące – za spojeniem łonowym
  • koniec 16. tygodnia – 1–2 palce nad spojeniem łonowym
  • półmetek ciąży – 2–3 palce poniżej pęka
  • 28. tydzień ciąży – 2–3 palce powyżej pępka
  • 32. tydzień – w połowie odległości między pępkiem a dolną krawędzią mostka
  • 36. tydzień – sięga łuków żebrowych.

Czy kształt brzucha ciążowego wpływa na jakość snu?

Rzeczywiście, pod koniec ciąży trudno o komfort podczas snu, ale niektóre pozycje mogą sprawić, że wstaniesz rano bardziej zmęczona niż przed odpoczynkiem, a inne służą zarówno mamie, jak i dziecku.

Z oczywistych względów odpada spanie na brzuchu. Także leżenie na wznak nie jest polecane, bo powiększająca się macica może uciskać na jelita i zaburzać pracę układu pokarmowego. Poza tym ucisk na kręgosłup i naczynia w brzuchu sprawia, że ciężarna może wstać z bólem pleców. Pozycja ta zwiększa też ryzyko rozwoju hemoroidów i żylaków kończyn dolnych, a długie leżenie na plecach może nawet skutkować niedotlenieniem dziecka (z powodu ucisku macicy na duże naczynia, którymi krew doprowadza tlen do łożyska).

Najlepsza jest pozycja na boku, zwłaszcza lewym (ale jeśli obudzisz się w nocy na prawym boku, nie panikuj, dziecku nic się nie stanie!) – rzadziej wtedy dochodzi do nudności, bólów pleców, obrzęku stóp, a dziecko dostaje odpowiednią ilość tlenu i składników odżywczych. Pamiętaj, że aby znaleźć odpowiednią pozycje do spania, możesz skorzystać z dodatkowych poduszek, rogali i innych akcesoriów.

Nie wierz, gdy mówią: „To normalne, że ze względu na brzuch nie możesz znaleźć dobrej pozycji do spania. Pod koniec ciąży żadne ułożenie nie jest wygodne”.

Warto wiedzieć

Jak zmienia się ułożenie brzucha w trakcie ciąży?

Przez całą ciążę brzuszek stale podnosi się coraz wyżej. Około 36.–37. tygodnia ciąży macica osiąga najwyższe położenie. Wtedy ciężarna ma spore problemy z oddychaniem.

Zwykle 2–3 tygodnie przed porodem brzuszek się nieco obniża. Przyszła mama odczuwa ulgę w oddychaniu, ale za to częściej musi odwiedzać toaletę – macica uciska bowiem pęcherz moczowy. Dzieje się tak, bo malec, szykując się do porodu, dopasowuje się do kanału rodnego.

Niektóre ciężarne nie dostrzegają wyraźnego obniżenia brzucha. Sygnałem porodu są regularne skurcze macicy. Odejście wód płodowych to ewidentny znak, że trzeba jechać do szpitala

miesięcznik "M jak mama"

Sprawdź, jakiej płci będzie twoje dziecko

Pytanie 1 z 6
Do zapłodnienia doszło prawdopodobnie:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza