Czy szczepić dziecko, które jest alergikiem lub które miało alergię po szczepionce?

2021-09-15 13:52

Czy alergia u niemowlaka jest powodem do rezygnacji ze szczepienia? I co robić, gdy dziecko jest uczulone na któryś ze składników szczepionki? Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie problemu i rady lekarza, które pomogą rodzicom podjąć decyzję w tej kwestii.

Alergia u niemowlaka
Autor: _photos.com|photos.com Alergia u niemowlaka nie stanowi przeciwwskazania do szczepień. Wręcz przeciwnie - przebieg choroby u alergika może być cięższy niż w przypadku innych dzieci, a szczepionka pozwala jej zapobiegać.

Szczepienie dziecka, które cierpi na alergię wziewną lub pokarmową - to dla wielu rodziców temat kontrowersyjny. Nad rezygnacją ze szczepień zastanawiają się również rodzice, których dzieci zareagowały alergią na wcześniejsze szczepienie. Czy podawać szczepionki małym alergikom? Zapytaliśmy o to specjalistów.

Spis treści:

  1. Szczepionki są bezpieczne dla alergików
  2. Szczepienia dziecka z alergią za zgodą lekarza
  3. Alergia u dziecka po szczepieniu - skąd się bierze?
  4. Objawy alergii po szczepieniu
  5. Czy szczepić dziecko, które miało alergię po poprzedniej szczepionce?
Czym grozi nieszczepienie dziecka szczepionką MMR (odra, świnka, różyczka)?

Szczepionki są bezpieczne dla alergików

Szczepienie dziecka z alergią nie jest szkodliwe czy niewskazane. Profesor Andrzej Radzikowski, pediatra z wieloletnim doświadczeniem, nie ma wątpliwości: „Po pierwsze: można szczepić małego alergika, a po drugie: trzeba. Takie dzieci są bardziej skłonne do różnych zakażeń i w ich przypadku niektóre choroby przebiegają znacznie ciężej.

Na przykład ospa wietrzna u dziecka z nasilonym atopowym zapaleniem skóry może mieć przebieg wymagający hospitalizacji i to w szpitalu zakaźnym, co oczywiście stwarza dodatkowe zagrożenie dla zdrowia”.

Szczepionki są jednymi z najlepiej przebadanych preparatów medycznych, sprawdzanych nie tylko przez producenta, ale również niezależne, państwowe instytuty badawcze, takie jak Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Dopiero po tym, kiedy zostanie sprawdzona każda partia szczepionek, trafiają one do ośrodków zdrowia, gdzie szczepi się zarówno małych, jak i dorosłych pacjentów. Dzięki szczepieniu mamy szansę uniknąć zarówno zachorowania, jak i powikłań związanych z przebyciem choroby.

Czytaj: Przeciwwskazania do szczepień - kiedy nie powinno się szczepić?

Sprawdź aktualny kalendarz szczepień

Szczepienia dziecka z alergią za zgodą lekarza

Rodzice alergików nie powinni się również obawiać, że szczepienie może nasilić nieprzyjemne i groźne objawy, jakie towarzyszą chorobom alergicznym: „Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, iż szczepienie może nasilić alergię - wyjaśnia profesor Andrzej Radzikowski.

- A powiem nawet więcej: z punktu widzenia immunologii, pobudzenie limfocytów th1, z czym mamy do czynienia po podaniu szczepionki, powoduje supresję limfocytów th2, z którymi mamy do czynienia w przypadku alergii.”

Zatroskani rodzice przed wizytą szczepienną szukają informacji w internecie, ale zamiast wierzyć w doktora Googla, najlepiej spytać lekarza lub szukać wiedzy na stronach, gdzie znajdują się wiarygodne informacje, na przykład www.szczepienia.info (portal Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny), www.szczepienia.gis.gov.pl oraz zaszczepsiewiedza.pl.

Lekarz, w trakcie wizyty, odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości rodzica, oraz podejmie decyzję o klasyfikacji dziecka do szczepienia. Bezwzględnym przeciwskazaniem do szczepienia, o czym zawsze należy poinformować lekarza, jest natomiast wystąpienie ostrej reakcji anafilaktycznej po szczepieniu w przeszłości. Jednak takie zdarzenia bywają niezwykle rzadkie.

Wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego o mniejszym nasileniu (na przykład ból w miejscu w wkłucia, rumień, opuchlizna czy swędząca wysypka), może dotyczyć zarówno dzieci alergicznych, jak i tych, które nie cierpią na tę przypadłość. Szczepienie jest więc inwestycją w bezpieczną przyszłość dziecka, także alergicznego.

Warto jednak pamiętać, by nie szczepić dzieci, gdy choroba alergiczna przebiega u nich w stopniu zaostrzonym i wtedy, gdy stężenie alergenów w powietrzu jest silne. Nie jest również wskazane podawanie w tym samym czasie szczepień i preparatów odczulających - wtedy trudniej ocenić niepożądane odczyny poszczepienne.

Czytaj: Powikłania po szczepieniu – kiedy mogą wystąpić?

Szczepionka na meningokoki - rodzaje, przeciwwskazania, cena

Alergia u dziecka po szczepieniu - skąd się bierze?

Dziecko przez pół roku po swoich narodzinach jest chronione przeciwciałami, które otrzymało od mamy w trakcie życia płodowego, a później również w trakcie karmienia. Po tym czasie organizm niemowlęcia samodzielnie zaczyna stawiać czoła drobnoustrojom.

Zadaniem szczepionek jest mu w tym pomóc. Jednak nie każdy organizm reaguje tak samo - u większości dzieci wszystko może być w porządku, ale co robić w przypadku, gdy szczepionka wywołuje alergię u niemowlaka i jaki jest cel podawania mu szczepionki?

Alergia po szczepieniu może być skutkiem reakcji organizmu na któryś ze składników szczepionki. Alergię mogą wywoływać zawarte w szczepionkach antygeny, stabilizatory, konserwanty. Szczepionki przeciwko takim chorobom jak odra, różyczka, świnka, grypa produkuje się na kurzych zarodkach, więc mogą się w nich znaleźć śladowe ilości białka kurzego.

Czytaj: Alergia pokarmowa u dzieci. Przyczyny, objawy i zapobieganie uczuleniom pokarmowym

Szczepionki skojarzone - przed czym chronią szczepienia typu 6w1 lub 5w1

Objawy alergii po szczepieniu

Charakterystyczne objawy alergiczne, które mogą wystąpić po szczepieniu w miejscu ukłucia to:

  • rumień,
  • obrzęk
  • bolesność.

Na skórze całego ciała lub na ograniczonych jego obszarach może wystąpić:

  • wysypka, najczęściej o charakterze plamistym, swędząca, o zmiennej lokalizacji, określana często pokrzywką.
  • często występuje również gorączka.

Wszystkie te objawy powinny minąć w ciągu 24 godzin od podania zastrzyku.

W wypadku, gdy uczulenie na konkretny składnik szczepionki jest bardzo silne, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Można go rozpoznać po:

  • dusznościach,
  • przyspieszonym tętnie dziecka,
  • nadmiernej potliwości,
  • utracie przytomności.

Czy szczepić dziecko, które miało alergię po poprzedniej szczepionce?

- Warto podkreślić, że dużo większym niebezpieczeństwem jest, gdy dziecka, a zwłaszcza alergika, nie zaszczepi się w ogóle. To może sprawić, że przebieg ewentualnej choroby będzie u niego dużo cięższy - podkreśla lek. med. Marta Cieszkowska.

Alergia po szczepieniu u niemowlaka nie stanowi więc przeciwwskazania do wykonania szczepienia. A wręcz wskazane jest wykonywanie szczepień zwłaszcza u dzieci z alergiami. Potrzebują one jak najskuteczniejszej ochrony przed chorobami, które u nich mają szczególnie ciężki przebieg.

Powikłania po odrze  lub grypie są znacznie poważniejsze niż objawy poszczepiennej alergii u niemowlaka. Jeśli tylko silna reakcja anafilaktyczna zostanie w przypadku konkretnego dziecka wykluczona przez lekarza, należy postępować według kalendarza szczepień i za każdym razem konsultować się z alergologiem.

Dobrze jest podawać alergikom szczepionki w szpitalu, gdzie ryzyko wystąpienia poważnych powikłań zostanie zupełnie zminimalizowane.

Czytaj: Szczepionka 6w1. Cena, dawkowanie i zalety szczepionek skojarzonych 6w1

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza