Czy WEGETARIANIZM jest BEZPIECZNY dla dziecka? Tak, ale nie każdy!

2014-04-14 14:34

W społeczeństwie tkwi przekonanie, że dieta wegetariańska jest niezdrowa dla dziecka, ponieważ nie dostarcza mu wszystkich witamin i minerałów. Czy rzeczywiście tak jest? Nie, ale jak w każdej plotce, tak i w tej tkwi ziarnko prawdy.

Wegetarianizm u dziecka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Bezmięsna, ale z produktami pochodzenia zwierzęcego
  2. Zastanów się nad rybami
  3. Jak zastąpić białko zwierzęce?
  4. Skonsultuj się z dietetykiem

Weganizm, laktowegetarianizm, witarianizm, makrobiotyka, pollowegetarianizm - odmian wegetarianizmu jest wiele, a wszystkie znacząco się od siebie różnią. I tak, niektóre z nich mogą całkowicie wykluczać z diety mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, a inne dopuszczać spożycie jaj, nabiału czy mleka. Jak się w tym odnaleźć i jak dowiedzieć się, która dieta wegetariańska będzie bezpieczna dla dziecka?

Bezmięsna, ale z produktami pochodzenia zwierzęcego

Dieta powinna być zróżnicowana i bogata w składniki odżywcze. To zasada ważna dla każdego człowieka, ale dla dzieci szczególnie: organizm, który się rozwija, potrzebuje więcej witamin, minerałów i energii, aby robić to równomiernie. Dieta wegetariańska dla dziecka jest dopuszczalna i zdrowa, ale pod pewnymi warunkami.

Przede wszystkim nie wolno wykluczać z niej produktów pochodzenia zwierzęcego. Dziecko, które rośnie, potrzebuje wapnia. Można więc zrezygnować z podawania mięsa, ale nie wolno eliminować mleka, jaj i nabiału. Zdrową dietą wegetariańską dla dziecka będzie laktowegetarianizm, który dopuszcza spożywanie tych produktów, a niezdrową weganizm, który je odrzuca.

Zastanów się nad rybami

Wegetarianizm wyklucza również spożywanie ryb. W przypadku małych dzieci jest to jednak dyskusyjne - lekarze zalecają, aby ryby pojawiały się w diecie dzieci co najmniej trzy razy w tygodniu. Zawierają one kwasy Omega-3, które wzmacniają układ immunologiczny, działają również korzystnie na układ krążenia i serca. Wpływają także na funkcjonowanie mózgu, dlatego powinny stanowić ważny element diety dziecięcej.

Jak zastąpić białko zwierzęce?

Małemu wegetarianinowi trzeba podawać produkty bogate w białko, które zastąpią dania mięsne. Najlepiej będzie wprowadzić do diety rośliny strączkowe (fasolę, bób, soczewicę, groch) oraz produkty sojowe. Nie wolno jednak przesadzać i przechodzić na dietę wegetariańską makrobiotyczną, opierającą się na zbożach i roślinach strączkowych. Lekarze twierzą, że może ona negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka!

Skonsultuj się z dietetykiem

Jeśli chcielibyście wprowadzić dziecku dietę wegetariańską, skorzystajcie z porady dietetyka. Doradzi wam, jak dobrać produkty, żeby dostarczać dziecku wszystkie niezbędne witaminy i minerały i ułoży odpowiednią dietę. Warto regularnie odwiedzać poradnię dietetyczną i wykonywać badania, żeby sprawdzić, czy dziecko nie ma żadnych niedoborów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza