Czym jest hemiplegia? Przyczyny i objawy porażenia połowiczego

2019-05-06 14:36

Hemiplegia, inaczej porażenie połowicze, charakteryzuje się całkowitym zniesieniem siły mięśniowej jednej strony ciała w wyniku uszkodzenia drogi korowo- rdzeniowej w mózgu.

Mózgowe porażenie dziecięce (choroba Little'a)
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny hemiplegii?
  2. Jakie są objawy porażenia połowicznego?
  3. Na czym polega leczenie i rehabilitacja hemiplegii?

W przebiegu hemiplegii drogi korowo-rdzeniowe nie są skrzyżowane, dlatego porażenie mięśni ciała występuje po przeciwnej stronie do miejsca uszkodzenia w ośrodkowym układzie nerwowym. W zależności od lokalizacji uszkodzenia, hemiplegia może obejmować lewą lub prawą stronę ciała.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są przyczyny hemiplegii?
  2. Jakie są objawy porażenia połowicznego?
  3. Na czym polega leczenie i rehabilitacja hemiplegii?

Jakie są przyczyny hemiplegii?

Przyczyny hemiplegii wynikają z uszkodzeń organicznych lub mechanicznych struktur w mózgu odpowiedzialnych za czynność i mechanikę mięśni ciała.

Hemiplegia może występować u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym powstałym na skutek uszkodzeń w okresie prenatalnym lub okołoporodowym.

Warto wiedzieć

Często jednak hemiplegia ma charakter nabyty. Może być powikłaniem po między innymi niedotlenieniu mózgu, wirusowych zapaleniach mózgu, krwotoku mózgu, guzach mózgu, a u dorosłych także udaru mózgu lub w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Jakie są objawy porażenia połowicznego?

Porażenie połowicze charakteryzuje się niemożnością wykonania ruchów dowolnych, kończyn górnych i dolnych (rąk i nóg) po jednej stronie ciała. Może obejmować również mięśnie twarzy.

Mięśnie po stronie porażenia mogą być sztywne (patologicznie wzmożone napięcie mięśniowe) lub wiotkie (patologicznie obniżone napięcie mięśniowe). 

W pierwszych miesiącach życia dziecka zauważa się asymetrię ruchów i ułożenia ciała, nieprawidłowe (zgięciowe) ułożenie kończyny górnej po jednej stronie, trudności w nabywaniu umiejętności motorycznych (chwytanie zabawek, siadanie, chodzenie), ssaniu i połykaniu pokarmów.

Starsze dziecko może mieć problemy z chodzeniem, utrzymaniem postawy i równowagi ciała, koordynacją ruchową, wtórnie dochodzi do skrzywienia kręgosłupa, mogą wystąpić zaburzenia rozwoju mowy i artykulacji, czucie po stronie porażonej czasem jest niepełne lub zniesione.

Osoba z hemiplegią boryka się z trudnościami wynikającymi z podstawowych czynności samoobsługowych, np. korzystaniem z toalety, ubieraniem się, lokomocją, komunikacją interpersonalną.

Na czym polega leczenie i rehabilitacja hemiplegii?

Diagnoza hemiplegii stawiana jest na podstawie rozpoznania neurologicznego w oparciu o szereg badań specjalistycznych np. tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego. Dokładna diagnostyka jest bardzo istotna, ponieważ leczenie rozpoczyna się (jeśli istnieje taka możliwość) na usunięciu przyczyny porażenia.

W zależności od patomechanizmu konieczne może być leczenie chirurgiczne lub farmakologiczne. Rehabilitacja ruchowa pacjenta z hemiplegią opiera się na indywidualnie dobranych, regularnych ćwiczeniach, których celem jest uzyskanie lub przywrócenie umiejętności ruchowych w możliwie jak największym zakresie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza