Dermokosmetyki dla niemowląt - co warto o nich wiedzieć?

2013-03-27 16:42

Skóra każdego niemowlęcia jest delikatna i bardzo wrażliwa. Są jednak maluchy wyjątkowo podatne na podrażnienia. Ich skórę należy pielęgnować dermokosmetykami dla niemowląt, preparatami do zadań specjalnych prosto z apteki.

Kosmetyki dla dzieci jak wybrac najlepsze kosmetyki dla niemowlat?
Autor: _photos.com|photos.com Kosmetyki dla dzieci: jak wybrać najlepsze kosmetyki dla niemowląt?

Spis treści

  1. Kiedy stosować dermokosmetyki?
  2. Łagodne mycie
  3. Dobre dla dzieci
  4. Co zawierają dermokosmetyki?
  5. Jak działają dermokosmetyki?

Zwykłe mydła i szampony dla dzieci oczyszczają ciało, ale – ze względu na swój odczyn zasadowy – jednocześnie je wysuszają. Balsamy oraz kremy dostępne w drogeriach i supermarketach nawilżają i natłuszczają, ale w ich składzie znajdują się substancje, które mogą uczulać lub podrażniać. Dlatego kosmetyki te nie nadają się dla wszystkich niemowląt i dzieci: nie powinni ich używać mali alergicy lub dzieci, których skóra jest wyjątkowo sucha i podatna na podrażnienia. Dla nich przeznaczone są dermokosmetyki. Pod tą nazwą kryją się preparaty, które oprócz właściwości tradycyjnych mydeł, balsamów i szamponów, mają również działanie łagodzące i lecznicze.

Kiedy stosować dermokosmetyki?

Niemowlęta ze zdrową skórą nie muszą używać kosmetyków aptecznych. Jeśli dziecko nie ma skłonności do podrażnień, można je myć zwykłymi płynami przeznaczonymi dla niemowląt – mówi dr Lidia Ruszkowska, dermatolog z warszawskiego Gabinetu Dermatologii Dziecięcej Babyderm. – Zdrowej skóry malucha nie trzeba też nawilżać ani natłuszczać balsamem czy mleczkiem. Takie zabiegi są jednak konieczne, gdy pojawią się niepokojące objawy: np. na ciele maluszka dostrzegamy podrażnienia, zaczerwienienia, jego skóra jest wysuszona i szorstka. Wówczas bardzo pomocne są dermokosmetyki. Można zacząć je stosować po konsultacji z lekarzem i zdiagnozowaniu problemu, którego źródłem może być np. alergia.

Dobrze wiedzieć

Łagodne mycie

Do dermokosmetyków zalicza się syndety – preparaty do mycia ciała bez detergentów. Mogą być w postaci kostki lub płynu (np. Seba med Baby, La Roche-Posay Lipikar). Produkowane są na bazie substancji roślinnych i mają odczyn pH powyżej 5,5. Z kolei płyny micelarne dobrze zbierają zanieczyszczenia tłuste, nie naruszając bariery hydrolipidowej skóry; mają fizjologiczne pH, dlatego nie powodują utraty wody ( np. Bioderma ABCDerm H2O).

Dobre dla dzieci

Do pielęgnacji niemowląt i dzieci używaj tylko preparatów dla nich przeznaczonych, np. z linii Emolium, Pharmaceris B, Mustela, Oilatum soft,  Balneum, SVR Topialyse, La Roche-Posay Lipikar. Nawet dermokosmetyki dla dorosłych mogą wywołać u dzieci niepożądane skutki.

Co zawierają dermokosmetyki?

Dermokosmetyki produkowane są z myślą o profilaktyce i wspomaganiu leczenia określonych problemów skórnych. W ich wytwarzaniu uczestniczą zespoły dermatologów, biologów, pediatrów, chemików i kosmetologów. Ich produkcja jest nadzorowana i kontrolowana dużo bardziej wnikliwie niż w przypadku zwykłych kosmetyków. Skuteczność i działanie preparatów sprawdza się podczas specjalnych testów przypominających badania nad lekami. I podobnie jak leki, można je kupić wyłącznie w aptekach, choć są dostępne bez recepty. W składzie dermokosmetyków nie mogą się znajdować barwniki ani substancje zapachowe, dopuszczalne są znikome ilości bezpiecznych konserwantów. Podstawą receptury są natomiast występujące w dużym stężeniu tzw. składniki aktywne: witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, lipidy (tłuszcze) oraz substancje roślinne. Dermokosmetyki często są produkowane na bazie wód termalnych, które dzięki swojej czystości i zawartości różnych oligoelementów (żelazo, cynk, miedź, srebro, mangan, selen, krzem) mają właściwości ochronne, przeciwzapalne i kojące.

Jak działają dermokosmetyki?

Dermokosmetyki zapobiegają podrażnieniom, lecz także łagodzą zmiany już istniejące. Ich zadaniem jest wzmacnianie struktury naskórka, tworzenie naturalnej warstwy ochronnej, działanie przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia oraz przyspieszenie gojenia. Są stosowane przez dorosłych z różnymi problemami skórnymi, lecz pediatrzy często zalecają je profilaktycznie dzieciom o wrażliwej skórze oraz leczniczo maluchom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry czy inne dolegliwości dermatologiczne. Typowymi dermokosmetykami często stosowanymi w pielęgnacji niemowląt są emolienty. Nazywamy tak zarówno zawarte w kosmetyku substancje, jak i same kosmetyki: płyny do mycia i kąpieli, balsamy, maści i kremy. Działanie emolientów polega na odbudowaniu warstwy hydrolipidowej skóry, która zapobiega utracie wody. Można je stosować już u noworodków, nawet kilka razy dziennie.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza