Dieta na wymioty i nudności w ciąży

2019-08-08 11:07

Dieta pomoże ci, gdy cierpisz na wymioty i nudności w ciąży. Odpowiednie odżywianie w ciąży, regularne przyjmowanie posiłków, obserwacja reakcji organizmu to podstawa w walce z tymi popularnymi dolegliwościami ciążowymi.

Dolegliwości w ciąży: kulinarne sposoby na wymioty i nudności w ciąży
Autor: _miesiecznik_mjakmama

Odpowiednia dieta na mdłości i wymioty pomoże ci zapanować nad typowymi dolegliwościami, jakimi są poranne nudności. Nudności ciążowe odczuwa ponad połowa przyszłych mam. Dolegliwości te występują głównie w pierwszych tygodniach ciąży. Na szczęście istnieją domowe, sprawdzone od lat sposoby na złagodzenie objawów mdłości w ciąży

Czytaj: 1 trymestr ciąży – co jeść w ciąży, aby malec rósł zdrowo?

Dieta w ciąży, czyli odżywianie ciężarnej pod lupą

Dieta na mdłości: 7 zasad odżywiania w ciąży

  • 1 W granicach rozsądku jedz to, na co masz ochotę – słuchaj swojego organizmu, który w ten sposób sygnalizuje ci swoje potrzeby. Zrezygnuj jednak z potraw tłustych, zawiesistych sosów, fast foodów. Zwłaszcza dania smażone w głębokim tłuszczu nasilają mdłości w ciąży.
  • 2 Nie odmawiaj sobie razowego pieczywa, kasz, makaronów z razowej mąki, warzyw – zawierają złożone węglowodany, które długo utrzymują właściwy poziom cukru we krwi i zapobiegają atakom wilczego głodu, a ponadto są bogate w witaminy i składniki mineralne.
  • 3 Sięgnij po imbir. Smak imbiru pomaga łagodzić mdłości. Plasterek lub dwa świeżego imbiru zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem przez 10 minut. Przestudzoną herbatkę posłodź miodem. Drobno starty świeży imbir możesz dodawać do sałatek (ale w niewielkich ilościach, gdyż ma bardzo intensywny smak). Niektórym ciężarnym pomagają też herbatniki imbirowe.
  • 4 Wzbogać swój jadłospis w produkty zawierające witaminę B6 – jest ona sprawdzonym sprzymierzeńcem przy ciążowych mdłościach. Znajdziesz ją w produktach zbożowych (zwłaszcza w razowym pieczywie), ziemniakach, bananach, kiełkach pszenicy, chudym mięsie, rybach.
  • 5 Jadaj często, za to małe porcje, unikaj długich przerw między posiłkami. Wychodząc z domu, zabieraj małą przekąskę: migdały (łagodzą mdłości), batonik musli, suszone owoce, które zjesz, gdy pojawi się pierwszy sygnał łaknienia. Głód nasila mdłości; poza tym wygłodzona zjesz więcej niż zwykle, a zbyt obfity posiłek także może spowodować nudności lub nawet wymioty.
  • 6 Zjedz coś przed snem. Ważne, żebyś nie czuła rano intensywnego ssania w żołądku. Ale nie objadaj się – wystarczy kawałek chrupkiego pieczywa, banan czy szklanka mleka.
  • 7 Przygotuj sobie na rano lekką przekąskę o neutralnym smaku (sucharek, garść suszonych owoców, kilka migdałów) i szklankę wody. Po przebudzeniu nie wstawaj od razu. Poleż 10–15 minut, Przeciągnij się, weź kilka głębokich, spokojnych wdechów. Zjedz swoją przekąskę, popijając wodą – i dopiero wtedy, bez pośpiechu, wstań.

Polecamy: Imbir w ciąży. Przepisy z wykorzystaniem imbiru<<

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza