Dlaczego warto czytać dzieciom? Czytanie książek to inwestycja

2015-01-15 10:35

Jakie książki dla dzieci czytać niemowlakowi? Kiedy zacząć czytać niemowlakowi? Klasyczne baśnie, zabawne wierszyki, a może własne historyjki ułożone do książek z obrazkami? Gwarantujemy: wszystkie spodobają się dziecku. A przy okazji czytanie książek wspaniale wpłynie na rozwój dziecka.

czytanie dzieciom książek
Autor: _archiwum-murator|Krzysztof Zasuwik

Spis treści

  1. Czytanie książek niemowlakowi rozwija umysł
  2. Czytanie książek dziecku pomaga rozumieć
  3. Czytanie książek dziecku oswaja emocje
  4. Co czytać niemowlakowi: najlepsza poezja

Zanim dziecko zacznie czytać sobie książki samo, a nawet zanim w ogóle zacznie mówić, będzie twoim wiernym słuchaczem. Dlatego właśnie teraz warto przenieść je do fascynującego świata lektur dla najmłodszych. Niemowlakowi warto czytać książki jak najwcześniej.

Czytanie książek niemowlakowi rozwija umysł

Naukowcy od lat przedstawiają wiele argumentów przemawiających za tym, że czytanie dziecku książek jest nie tylko przyjemne, lecz także pożyteczne. Na szczycie listy zalet głośnego czytania książek niemowlakowi jest budowanie więzi z rodzicem i zapewnienie maleństwu poczucia bezpieczeństwa. Czytanie książek odbywa się bowiem w bliskim kontakcie dorosłego z dzieckiem oraz zapewnia maluchowi pełną uwagę mamy lub taty. A im więcej ofiarowujesz niemowlakowi chwil bliskości, tym lepiej rozwija się emocjonalnie. Poza tym głośne czytanie dziecku książek procentuje lepszym rozwojem mózgu, szybszą nauką mówienia i bogatszym zasobem słownictwa. Sprawia również, że malec rozwija wyobraźnię i nabywa wiedzę. Czytanie rozbudza w nim chęć poznawania świata. Uczy też myślenia, wyrabia i trenuje umiejętność koncentracji. I wreszcie – kształtuje cenny nawyk czytania.

Czytanie książek dziecku pomaga rozumieć

Można czytać niemowlakowi na tysiące sposobów. Wiele zależy od wyboru książki, pory dnia i aktywności małego dziecka. Tak więc bajki czytane ciepłym, monotonnym głosem będą uspokajały niemowlaka i wyciszały go przed snem. Na poprawę humoru wybudzonego z drzemki niemowlaka najlepsze będą rytmiczne wiersze o zabawnej treści, takie jak „Rzepka” czy „Lokomotywa” Tuwima. Natomiast kilkumiesięczne niemowlę, którego posadzisz sobie na kolanach, trzymając książkę w dłoni, z zapałem będzie wskazywał ci obrazki i oczekiwał odczytania podpisów, jakie się pod nimi znajdują. Niemowlęta zresztą przepadają za książeczkami obrazkowymi, które możesz po swojemu „opowiadać”. Także tobie dostarczą one masę frajdy. Po pierwsze, będziesz starała się zapamiętać wymyśloną historię, by następnym razem powtórzyć ją dziecku. Po drugie, możesz nasycić ją jak największą liczbą słów dźwiękonośladowczych, za którymi dzieci przepadają. Po trzecie, fajnie będzie układać historię, która wzbogaci wiedzę dziecka i nauczy je nowych, lecz prostych słów – a to nie lada zadanie dla dorosłego, prawdziwa łamigłówka. Ani się obejrzysz, a wkrótce dziecko zacznie samo przynosić ci książki do czytania lub układać się z nimi do łóżeczka na znak, że „pora na sen”. Przygotuj się na to, że będziesz czytała jedną książkę dziesiątki razy. Albo reagowała na to, że niemowlę pokazuje na ilustracji zwierzątko i zadawała wciąż te same pytania i odpowiadała na nie: „Kto to? Kotek. Co robi? Pije mleko”. Pielęgnuj te chwile, bo one budują rytuały czytania książek i wpływają na harmonijny rozwój dziecka. Warto wiedzieć, że dzieci po pierwszych urodzinach uwielbiają czytać książki o dzieciach takich jak one oraz o rzeczach, które je otaczają. To pomaga im w zrozumieniu samego siebie, innych ludzi i zjawisk otaczającego świata. Wtedy też bardzo chętnie dzieci uczestniczą we wspólnym czytaniu książek. Oczekują pytań, takich jak: „Gdzie schował się pies?”, „Co robi pies?”. Oklaskuj malca za każdą odpowiedź, bo to najlepsza zachęta do tego, by dalej uczył się nowych rzeczy i chętnie chwalił swoimi umiejętnościami.

Czytanie książek dziecku oswaja emocje

Osobną grupę książek dla dzieci stanowią tzw. bajki terapeutyczne, adresowane do małych dzieci, w wieku 2–3 lat. Pomagają one dzieciom w pokonaniu lęków, oswojeniu nowych sytuacji, akceptacji siebie albo działają profilaktycznie, przygotowując dziecko do mających nastąpić nowych zdarzeń. Bohaterem takiej bajki terapeutycznej jest zwykle dziecko, z którym mały słuchacz się utożsamia, a następnie naśladuje jego zachowanie. Z takiej bajki może nauczyć się, np. jak pokonać lęk przed samodzielnym zasypianiem w swoim pokoju albo co robić, gdy dokuczają mu koledzy. Uczą one malca rozpoznawania emocji i nazywania ich. Często są też dla rodziców wsparciem w wychowywaniu pociechy, gdy opowiadają o złośliwym piesku czy misiu bałaganiarzu. Wśród bajek terapeutycznych wyróżniają się relaksacyjne. Prezentują one spokojne i przyjazne dziecku miejsca. Słuchając ich, pociecha odpręża się, uspokaja i przezwycięża stres. Ważne jest, by książkę nasyconą określeniami w rodzaju „słyszysz szum morza”, „poczuj letni deszcz na twarzy” czytać dziecku ciepłym i przyciszonym głosem. Ona również znakomicie zrelaksuje ciebie po ciężkim dniu w pracy.

Co czytać niemowlakowi: najlepsza poezja

Dzieci uwielbiają wiersze. Klasyczne już wiersze dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy Wandy Chotomskiej szczególnie dobrze nadają się do wspólnego czytania z najmłodszymi dzieci. Zwykle mają regularny, prosty rytm, a rymy sprawiają, że wiersz jest przewidywalny i łatwy do zapamiętania – pod tym względem przypomina piosenkę. Czytając i powtarzając kolejne zwrotki dziecku, można się nim bawić w „dopowiadanie” rymów, naśladowanie dźwięków, a z nieco starszymi maluchami inscenizować historie, rozpisując historyjkę na role (np. „Na straganie” Jana Brzechwy). Czytanie wierszy nie tylko ćwiczenie pamięci – to świetna zabawa i dla dzieci, i dla rodziców.O korzyściach z czytania niemowlakowi przeczytasz też w numerze 02/2015 miesięcznika M jak Mama.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza