Dlaczego warto jeździć na rolkach?

2008-05-20 17:45

Z nastaniem pierwszych ciepłych dni na osiedlowych uliczkach i parkowych alejkach pojawiają się rolkarze. To zazwyczaj młodzież i dzieci, ale coraz częściej również ich rodzice. Bo rolki są dla wszystkich. Nie tylko zapewniają świetną kondycję, ale przede wszystkim wspaniale odprężają. Poza tym są zwykle tańsze od roweru czy nart i zajmują w domu niewiele miejsca.

Rolki rodzinne
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Jazda na rolkach gwarantuje dobrą formę
  2. Technika jazdy na rolkach

Jazda na rolkach jest to sport sezonowy, jednak niezwykle wciągający i dostarczający wiele rozrywki. Mogą go uprawiać zarówno dorośli jak i dzieci, jest to świetna propozycja na wspólne, rodzinne spędzanie czasu. Ponad to jeżdżąc na rolkach spalamy mnóstwo kalorii i ładnie rzeźbimy swoje ciało. A nauka jazdy na rolkach jest wyjątkowo łatwa!

Jazda na rolkach gwarantuje dobrą formę

Warto się przekonać do jazdy na rolkach, zwłaszcza w wieku dojrzałym, kiedy intensywne bieganie bywa zbyt forsowne (obciąża kolana). A tu pracują właściwie wszystkie ważniejsze mięśnie, zwłaszcza nóg. Co ważne dla pań, rolkowanie rzeźbi pośladki. Łatwo to zauważyć, a raczej poczuć podczas pierwszej jazdy. Pobudzane są też mięśnie tułowia, szczególnie pleców, no i oczywiście rąk. Już po dwóch tygodniach regularnego, ale wcale nie wyczynowego jeżdżenia przestajesz się garbić, nogi są bardziej sprężyste, a na czwarte piętro wchodzisz bez żadnej zadyszki. Rolki wyrabiają także równowagę i uczą koncentracji. Najważniejsze jednak, że jest to idealny sposób na zrzucenie nadprogramowych kilogramów. W ciągu godziny spalisz więcej kalorii niż na rowerze, może nawet tyle, co przez godzinny jogging. Poza tym organizm odpowiednio dotleniony i rozruszany produkuje endorfiny.To tzw. hormon szczęścia, który sprawia, że czujemy się syci i szczęśliwi i nie musimy się pocieszać słodkimi przekąskami.

Dobrze wiedzieć

Jaki sprzętRolki dla początkujących kosztują 200-400 zł. Nie warto kupować tańszych w supermarkecie, bo bardzo szybko się zużyją i nie zapewnią komfortu jazdy. Są dwa typy butów: tańsze, sztywne plastikowe (dla dzieci i początkujących) oraz droższe, miękkie, z usztywnieniem w kostce. Jeżeli masz wprawę łyżwiarza - wybierz miękkie. W miarę nabywania sprawności możesz wymieniać kółka i łożyska na takie, które pozwalają jechać szybciej i dynamiczniej. Wybór jest ogromny. Przy zakupie doradzi ci sprzedawca w każdym większym sklepie sportowym. Popytaj też znajomych o ich doświadczenia.

Technika jazdy na rolkach

Czy dasz sobie radę? Na pewno. To jeden z łatwiejszych sportów. Ma oczywiście odmianę wyczynową, ale w wersji fitness nadaje się naprawdę dla całej rodziny.Pierwsze rolki powstały po to, by hokeiści mogli ćwiczyć także latem. Jeśli więc umiesz jeździć na łyżwach, to znasz już podstawy i szybko opanujesz kroki rolkowe. Na początku przez kilka dni przyzwyczajaj się, chodząc na rolkach po domu. Potem wyjdź, ale tam, gdzie jest mały ruch, np. wybierz osiedlową alejkę pod wieczór. Nie zakładaj od razu rolek. Włóż je do plecaka, w którym potem schowasz buty. Zacznij od małej rozgrzewki: potruchtaj, zrób kilka skłonów, przysiadów, krążenie ramionami - będzie ci łatwiej jeździć. Pamiętaj o odpowiedniej postawie: lekko ugięte kolana, tułów odrobinę pochylony do przodu (to cię uchroni przed upadkiem w tył).Na początku będziesz się pewnie bardziej męczyć.   Brak doświadczenia i kondycji mogą sprawić, że mocno się spocisz. Dlatego ubierz się "na cebulkę", w kilka cienkich warstw. Dziecku możesz założyć rowerowy kask. Koniecznie zaopatrz się w ochraniacze na nadgarstki, kolana i łokcie. Upadek bez ochraniaczy, zwłaszcza podczas szybkiej jazdy, grozi złamaniem nadgarstka lub uszkodzeniem kolana. Dlatego wybieraj się tam, gdzie jest gładki asfalt i sporo przestrzeni. Najlepsze są wyłączone z ruchu jezdnie, wyasfaltowane alejki parkowe. Jeśli wyruszacie całą rodziną, weźcie ze sobą psa, który na pewno lubi biegać.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza