To miejsce ucierpiało w czasie porodu najbardziej. Poświęć mu trochę uwagi i troski

2022-06-01 12:39

Krocze to miejsce, które w czasie porodu naturalnego cierpi zawsze najbardziej. Do tego rana w okolicy krocza, ze względu na umiejscowienie, goi się czasem bardzo długo. Dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o swoje krocze, które wykonało kawał dobrej roboty.

To miejsce ucierpiało w czasie porodu najbardziej. Poświęć mu trochę uwagi i troski
Autor: Getty images To miejsce ucierpiało w czasie porodu najbardziej. Poświęć mu trochę uwagi i troski

Krocze, to miejsce przez które przechodzi dziecko w czasie porodu. Jest niezwykle elastyczne: rozciąga się tak, aby mogła przez nie wydostać się główka maluszka. Ale mimo to zdarza się, że krocze w czasie porodu pęka lub trzeba je naciąć. Nawet jeśli nie dochodzi do takiej sytuacji, krocze jest nadwerężone i mocno obolałe. 

Dlatego połóg to okres, kiedy powinnyśmy szczególnie zadbać o krocze. Jak sobie radzić z tą bolesnymi dolegliwościami krocza po porodzie? 

Spis treści

  1. Jak pielęgnować krocze po porodzie?
  2. Jak nie podrażniać uszkodzonego krocza?
  3. Jak i czym myć krocze po porodzie?
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Czytaj również: Czym są odchody połogowe: jaki mają kolor i jak długo trwają

Jak pielęgnować bliznę po nacięciu krocza, by szybko się goiła i nie bolała?

Jak pielęgnować krocze po porodzie?

Są sposoby, aby przyspieszyć gojenie krocza po naturalnym porodzie. Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę. Podkłady powinnaś zmieniać co dwie–trzy godziny. Za każdym razem (a także po każdej wizycie w toalecie) trzeba przemyć ranę na kroczu, na przykład szarym mydłem albo delikatnym preparatem do higieny intymnej. Po zabiegu higienicznym należy ranę delikatnie osuszyć, na przykład papierowym ręcznikiem.

Szybszemu gojeniu sprzyja także wietrzenie krocza po porodzie. Połóż się na łóżku z nogami ugiętymi w kolanach, najlepiej na podkładzie, żeby uniknąć zabrudzenia pościeli. Położne zalecają, by w pierwszych dniach po porodzie młode mamy spędzały w tej pozycji jak najwięcej czasu.

W niektórych szpitalach położniczych możesz nawet usłyszeć, że noszenie bielizny jednorazowej podtrzymującej podkład, choć wygodne, jest niewskazane. Gdy z niej zrezygnujesz, w czasie chodzenia musisz wprawdzie podtrzymywać podkład udami, ale gdy tylko się kładziesz, w naturalny sposób wietrzysz ranę.

Jak nie podrażniać uszkodzonego krocza?

Po porodzie naturalnym wiele mam skarży się na ból przy siadaniu. To też dość popularna dolegliwość po ciąży. Dlatego przez kilka pierwszych dni nie siadaj bezpośrednio na naciętym kroczu, bo może to doprowadzić do jeszcze większego urazu.

Ulgę może przynieść podłożona pod pośladki poduszka, w aptekach dostępne są także specjalne dmuchane krążki do siadania, a jeśli nie masz nic takiego, zrób sobie tymczasowy „tron” ze zrolowanej kołdry czy dużego ręcznika.

Na obolałe krocze pomagają zimne okłady, można też, po konsultacji z lekarzem, przyjmować środki przeciwbólowe.

Jak i czym myć krocze po porodzie?

Warto wiedzieć, że połóg to czas "oczyszczania" macicy. W czasie obkurczania macicy (powrotu do pierwotnego stanu), pojawiają się odchody połogowe. Zawsze zawierają masę groźnych drobnoustrojów, które mogą dostać się do rany na kroczu. By nie dopuścić do infekcji, trzeba regularnie i prawidłowo myć krocze po porodzie:

  • myj krocze jak najczęściej: najlepiej po każdej wizycie w toalecie;
  • częściej niż normalnie zmieniaj wkładki;
  • używaj żeli i płynów do higieny intymnej lub wody z rozpuszczonym w niej środkiem antyseptycznym (te ostatnie maksymalnie 1, 2 razy na dobę);
  • zrezygnuj z długich kąpieli: wybieraj raczej prysznic lub bidet;
  • mycie zaczynaj od wzgórka łonowego w kierunku odbytu;
  • krocze osuszaj ręcznikiem jednorazowym.

Czytaj również: Higiena intymna po porodzie: jak dbać o miejsca intymne w połogu? >>

Połóg - jak znieść ten okres? Bądź gotowa na te dolegliwości

Zobacz galerię zdjęć, które pokazują, jak wygląda poród naturalny

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza