Domowe nauczanie alternatywą dla tradycyjnej szkoły. Wady i zalety homeschoolingu.

2014-10-15 12:07

Nauczycielem może być pedagog uczący w szkole, ale najczęściej obowiązek kształcenia dzieci przejmuje jedno z rodziców. Czy domowe nauczanie to dobra alternatywa dla tradycyjnej szkoły? Jakie ma wady, a jakie zalety?

nauczanie w domu
Autor: mjakmama24.pl

Spis treści

  1. Domowe nauczanie: dlaczego rodzice sami chcą uczyć dzieci?
  2. Zalety edukacji domowej
  3. Domowe nauczanie a "praca domowa"
  4. Wady domowego nauczania (homeschoolingu)
  5. Kto może nauczać w domu?

Początki homeschooling'u sięgają XIX wieku, kiedy to dzieci uczyły się literatury, sztuki, historii, a także języków obcych pod czujnym okiem guwernanta. Obecnie, domowe nauczanie jest najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych, Australii i Wielkiej Brytanii. W Polsce, homeschooling jest legalny od 1991 r. i z roku na rok ma coraz więcej zwolenników. Wbrew powszechnej opinii nie ma nic wspólnego z indywidualnym tokiem nauczania, często spowodowanym np. chorobą dziecka.

Domowe nauczanie: dlaczego rodzice sami chcą uczyć dzieci?

Jednym z powodów dla których rodzice decydują się sami zadbać o edukację swoich dzieci jest to, że są coraz bardziej rozczarowani tym, co polska szkoła może im zaoferować. Ponadto, nieudane reformy szkolnictwa, zagrożenia czyhające na dzieci na terenie szkoły (problem z narkotykami, przemoc), sprawiają, że coraz więcej rodzin decyduje się na homeschooling, a co się z tym wiąże - przejęcie całkowitej odpowiedzialności za edukację swoich dzieci.

Zalety edukacji domowej

Rodzic, który pełni rolę nauczyciela, może poświęcić dziecku całą swoją uwagę. Nie musi dzielić czasu pomiędzy wszystkimi dziećmi w klasie. Ma to z pewnością pozytywny wpływ także na zacieśnianie relacji rodzinnych. Indywidualne podejście pozwala dopasować tok nauczania do możliwości naszego dziecka, podczas gdy w tradycyjnej szkole nauczyciele wymagają, aby wszystkie dzieci przyswajały dany materiał w tym samym czasie.

Ucząc dziecko w domu, możemy zaproponować mu o wiele ciekawszy sposób nauczania, wprowadzić niestandardowe metody oparte np. na ćwiczeniach praktycznych.

Nauka w domu nie musi odbywać się w tych samych godzinach co w szkole. To my decydujemy o tym, ile czasu nasze dziecko powinno przeznaczyć na edukację.

Decydując się na homeschooling mamy stałą kontrolę nad rozwojem intelektualnym naszego dziecka i możemy na bieżąco obserwować jego postępy w nauce. Edukacja domowa wymaga jednak od dziecka systematyczności i codziennej mobilizacji, co z pewnością przyda się w dorosłym życiu.

Domowe nauczanie a "praca domowa"

Homeschooling nie przewiduje prac domowych, dlatego uczeń ma więcej czasu na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań niż jego rówieśnicy uczęszczający do tradycyjnej szkoły. Nauka odbywa się w miłej i przyjemnej atmosferze - dziecko nie jest więc narażone na stres i konflikty.

Wady domowego nauczania (homeschoolingu)

Wydaje się, że wad edukacji domowej jest zdecydowanie mniej, niż zalet. Z pewnością, najsłabszą stroną homeschoolingu jest ograniczony kontakt z rówieśnikami, dlatego, jeśli zdecydujemy się na nauczanie domowe, warto zadbać o to, aby nasze dziecko nie było odizolowane od innych dzieci.

Ponadto, dziecko ucząc się w domu, nie ma możliwości dowiedzieć się czym jest praca zespołowa - dzielenie się zadaniami czy wyznaczanie lidera w grupie.

Ograniczony dostęp do pomocy naukowych takich, jakimi dysponuje szkoła, również może być problemem. Sami musimy wówczas zadbać o to, aby dostarczyć dziecku wszystkie niezbędne materiały.

Kto może nauczać w domu?

Aby móc nauczać dziecko w domu, musimy mieć zgodę dyrektora szkoły, do której zapisana jest nasza pociecha. Dyrektor, jeśli zgodzi się na takie rozwiązanie, musi określić, w jaki sposób będzie kontrolował postępy w nauce dziecka. Zazwyczaj są to egzaminy semestralne, po zdaniu których nasze dziecko otrzymuje świadectwo i może dalej kontynuować nauczanie w domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza