Domowe sposoby na kaszel u dziecka: 9 sposobów, które musisz wypróbować

2023-02-16 9:37

Domowe sposoby na kaszel u dziecka to rozwiązanie dla rodziców starszych maluchów. Zmniejszą częstotliwość pokasływania i uczucie drapania w gardle. Przeczytaj o domowych sposobach na kaszel i poznaj 9 sprawdzonych sposobów na kaszel, które przyniosą malcowi ulgę

Domowe sposoby na kaszel u dziecka: 9 sprawdzonych sposobów na kaszel
Autor: Getty images

Uporczywy kaszel u dziecka to dolegliwość, która zaniepokoi każdego rodzica. Nic dziwnego, że szukają oni od razu domowych sposobów na kaszel u dziecka, żeby ulżyć maluchowi.  

Domowe sposoby na kaszel są skuteczne i bezpieczne, ale można je stosować w przypadku starszych dzieci - niemowlaka, zwłaszcza jeśli ma mniej niż pół roku, trzeba zawieźć do pediatry, bo tylko on może ocenić, co jest przyczyną dolegliwości, i zaordynować ewentualne leczenie.

Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, tylko reakcją na podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych albo odruchem, który wspomaga ich oczyszczanie. U dzieci kaszel może mieć różne przyczyny: od błahych, po wymagające szybkiej interwencji lekarskiej, jak np. zapalenie krtani.

Poznaj domowe sposoby na kaszel u dziecka i wypróbuj je w razie infekcji u twojego malca.

Spis treści

  1. Domowe sposoby na kaszel u dziecka: nawadnianie organizmu
  2. Nawilżanie powietrza
  3. Obniżanie temperatury w pokoju
  4. Naturalne syropy na kaszel
  5. Oklepywanie pleców
  6. Domowy syrop z cebuli
  7. Napoje z miodem
  8. Kąpiel w tymianku
  9. Inhalacje na kaszel
Co oznacza suchy kaszel u dziecka?

Domowe sposoby na kaszel u dziecka: nawadnianie organizmu

Kaszlące dziecko powinno pić więcej niż zazwyczaj, bo złagodzi to ból podrażnionej śluzówki i nawilży ją, dzięki czemu kaszel na pewien czas osłabnie. Malucha karmionego piersią można przystawiać częściej, ale na krócej, bo pokarm na początku karmienia jest rzadszy.

Maluchowi karmionemu wyłącznie butelką można podawać do picia herbatki dla niemowląt albo ciepłą, przegotowaną wodę, a starszemu niemowlęciu ugotować kompot z owoców z niewielkim dodatkiem cukru trzcinowego. Trzeba tylko bardzo uważać, aby dziecko nie zakrztusiło się podczas picia.

Nawilżanie powietrza

Wśród prostych domowych sposobów na kaszel jest dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza. Suche powietrze wysusza śluzówki w gardle, co może być przyczyną kaszlu, może go też nasilać. Dlatego trzeba je dodatkowo nawilżać specjalnym nawilżaczem (ta metoda jest najskuteczniejsza) bądź za pomocą wilgotnych ręczników zawieszonych na kaloryferze.

Obniżanie temperatury w pokoju

Ten domowy sposób na kaszel sprawdza się, jeśli dziecko ma suchy kaszel. Obniżenie temperatury w pokoju do 17–18 st.C zmniejsza obrzęk i podrażnienie śluzówki, co łagodzi dolegliwości. Malucha trzeba tylko odpowiednio ciepło ubrać.

Naturalne syropy na kaszel

W aptekach jest mnóstwo preparatów, które pomagają zmniejszyć kaszel, nie wszystkie jednak nadają się dla niemowląt i małych dzieci. Maluchowi nie wolno przyjmować niektórych składników syropów, takich jak pseudoefedryna, dekstrometorfan i kodeina, czyli substancje psychoaktywne, które mogą wywoływać m.in. zaburzenia snu czy problemy z oddychaniem.

Najzdrowsze i najbezpieczniejsze są syropy skomponowane z naturalnych składników, takich jak miód (dla dzieci powyżej roku), wyciąg z czarnego bzu, tymianku i młodych pędów świerku. Ponieważ przyczyną kaszlu jest podrażniona śluzówka, syrop nie może zawierać niczego, co mogłoby ją dodatkowo podrażniać, zwłaszcza alkoholu i barwników.

Czytaj również: Kaszel alergiczny u dziecka: przyczyny i objawy. Jak leczyć kaszel alergiczny?

Rodzaje kaszlu. Co oznacza kaszel suchy, mokry, alergiczny, krtaniowy

Oklepywanie pleców

To skuteczny domowy sposób na kaszel, jeśli malec wykasłuje wydzielinę. Oklepywanie własną dłonią plecków dziecka sprawi, że łatwiej mu będzie odkrztuszać. Plecy można oklepywać raz dziennie, rano.

Malca układamy na swoich kolanach – tak by jego brzuszek dotykał naszych ud, a główka była niżej niż tułów. Jedną ręką przytrzymujemy barki, drugą, złożoną w łódkę, delikatnie oklepujemy plecy opuszkami palców przez minutę, dwie.

Domowy syrop z cebuli

Metoda odpowiednia dopiero dla rocznych i starszych dzieci. W cebuli są olejki eteryczne, które niszczą wirusy i bakterie. Syrop można podawać maluchowi trzy razy dziennie, po łyżeczce.

Przepis na syrop z cebuli jest bardzo prosty: dużą cebulę trzeba pokroić w cienkie plasterki, posypać trzema – czterema łyżkami cukru, odstawić w ciepłe miejsce na godzinę lub dwie, a gdy puści sok, wstawić do lodówki. Syrop może w niej stać nie dłużej niż dwa dni, koniecznie pod przykryciem. Po tym czasie trzeba go wyrzucić i przygotować nowy.

Napoje z miodem

Miód ma właściwości bakteriobójcze, a badania udowodniły, że zmniejsza intensywność kaszlu o ponad połowę. Można go podawać dzieciom powyżej 1. roku życia. Pomoże i podany na łyżeczce (powleka wtedy ściankę gardła cienką warstewką ochronną), jak i dodany do mleka. Do szklanki ciepłego, przegotowanego mleka dodajemy łyżkę miodu i łyżkę masła. Taki napój można podawać dwa razy dziennie, ale nie później niż na trzy godziny przed snem.

Kąpiel w tymianku

Jeśli dziecko kaszle, ale nie ma gorączki, możesz je codziennie wieczorem kąpać. Do wody warto jednak dodać wtedy napar z ziela tymianku, który ma działanie bakteriobójcze i zmniejsza objawy infekcji. Cztery łyżki suszonego tymianku wystarczy zalać dwoma litrami wrzątku, zaparzać przez kwadrans, a potem przecedzić przez sitko o drobnych oczkach. Napar trzeba następnie ostudzić i dolać do wanienki z ciepłą wodą. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.

Inhalacje na kaszel

Inhalacje na kaszel u dziecka nawilżają śluzówkę, co łagodzi drapanie w gardle. Można je robić za pomocą inhalatora i wody morskiej. Jeśli nie masz inhalatora, możesz inhalować dziecko naparem ziołowym.

Wystarczy zagotować dwa litry wody, wsypać do niej po jednej płaskiej łyżce rumianku, szałwii i tymianku, pogotować je przez kilka minut, a następnie ustawić niedaleko łóżeczka (ale w takiej odległości, by dziecko nie mogło na siebie wylać zawartości garnka i by nie oparzyło się parą).

Czytaj: Czy kaszel u dziecka zawsze jest objawem infekcji? Kiedy do lekarza z kaszlem u dziecka?

Kaszel u niemowlaka: jak pomóc pokasłującemu niemowlęciu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza