Dywan do pokoju alergika – jaki wybrać?

2019-12-02 8:42

Dywan w pokoju alergika może wydawać się kiepskim pomysłem, ale okazuje się jednak, że nie trzeba z niego rezygnować, nawet gdy ma się alergię na kurz i roztocza. Brak dywanu nie gwarantuje zmniejszenia objawów alergii. Jak dobrać odpowiedni dywan do pokoju alergika, a przede wszystkim - w jaki sposób go czyścić?

Dywan do pokoju alergika
Autor: Getty images

Czy dywan do pokoju alergika to dobry pomysł? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie, zwłaszcza, że dywany nie wychodzą z mody od lat i w wielu domach są istotnym elementem wystroju wnętrz.

Niektórzy nie wyobrażają sobie bez nich swoich salonów, ale czasem, niestety, muszą się ich pozbyć ze względu na objawy alergii na kurz i roztocza. Czy jednak na pewno? Okazuje się, że niekoniecznie. To nie dywany są winne, a roztocza, które mogą się w nich znajdować.

Spis treści:

  1. Czy dywany powodują alergie?
  2. Dywan może ochronić przed reakcjami alergicznymi
  3. Jakie dywany nie nadają się do pokoju alergika?
  4. Jaki dywan wybrać do pokoju alergika?
  5. Jak dbać o dywan, żeby nie mieć reakcji alergicznych?

Czy dywany powodują alergie?

Już kilkadziesiąt lat temu Szwedzki Instytut Badań Włókien i Polimerów przeprowadził badania na temat związku alergii z dywanami. Badania prowadzono od połowy lat 70. do 90.

Jak się okazuje, w tym przedziale czasowym spadło zainteresowanie dywanami z 40 proc. do jedynie 2 proc., co jednak nie przełożyło się na zmniejszenie objawów alergii wśród społeczeństwa, wręcz przeciwnie. W tym czasie występowanie alergii wśród Szwedów wzrosło bowiem czterokrotnie!

Z badań tych wysnuto więc wniosek, że dywany nie mają bezpośredniego związku z występowaniem alergii.

Podobne wnioski pojawiają się w badaniu Sauerhoffa z 2008 roku. W opracowaniu pod tytułem "Dywany, astma i alergie - mity i rzeczywistość" autor zauważa, że "dywany nie powodują astmy".

Dywan nie zwiększa częstości występowania ani nasilenia astmy, ani alergii u dzieci i dorosłych. Z punktu widzenia astmy i alergii dobrze utrzymany dywan jest bezpieczny - czytamy na stronie Dom Bez Alergii.

To z pewnością dobra wiadomość dla wszystkich alergików, którzy kochają dywany. Co więcej, ten element wystroju wnętrz może wręcz chronić przed objawami uczulenia.

Czytaj: Przeziębienie czy alergia: jak rozpoznać, czy dziecko jest przeziębione, czy ma alergię?

Astma u dzieci. Jak dbać o odporność DZIECKA Z ASTMĄ w zimie

Dywan może ochronić przed reakcjami alergicznymi

Alergicy nie muszą rezygnować z dywanów, wręcz przeciwnie. Ten element dekoracyjny może wręcz chronić przed alergicznymi objawami. Wszystko ze względu na to, że dywany pochłaniają kurz i roztocza.

To właśnie one są bezpośrednią przyczyną alergii, ponieważ w odchodach roztoczy znajduje się białko, które jest jednym z najsilniej uczulających alergenów - Der p.

W momencie gdy roztocza i kurz znajdują się głęboko w warstwach dywanu, nie stanowią zagrożenia dla alergika. Dopiero ich poruszenie i wzniesienie się w powietrze jest niebezpieczne.

Brak dywanu czy wykładziny od ściany do ściany oznacza więc obecność silnych alergenów na podłodze, która w żaden sposób ich nie zatrzymuje w jednym miejscu, a pozwala na rozprzestrzenianie się po pokoju, unoszenie się w powietrzu i wdychanie przez domowników.

Na ten fakt zwrócono uwagę już w 2005 roku. Wtedy to Niemieckie Towarzystwo Alergii i Astmy informowało, że dywany poprawiają jakość powietrza w domach. Podstawowy wynik badania jest jednak jasny: w pomieszczeniach z odkrytą podłogą wzrasta ryzyko unoszenia się drobnych cząstek w powietrzu, podczas gdy zastosowanie wykładziny „od ściany do ściany” je minimalizuje - czytamy na stronie Dom Bez Alergii.

Nie oznacza to jednak oczywiście, że wszystkie dywany są odpowiednie dla alergików i że nie należy ich czyścić, by nie wznosić kurzu i roztoczy w powietrze. Można zminimalizować bowiem ryzyko nasilenia alergii poprzez wybranie odpowiedniego dywanu i właściwe jego czyszczenie.

Jakie dywany nie nadają się do pokoju alergika?

Przy wyborze dywanu dla alergika największe znaczenie ma materiał. Obecnie najpopularniejsze dywany produkowane są z materiałów naturalnych, takich jak wełna czy jedwab, ale także sztucznych, takich jak akryl, wiskoza, juta czy poliester. Osoby uczulone, nie tylko na kurz czy roztocza, ale także na pyłki kwiatów, traw czy astmatycy, powinny unikać dywanów z włókien naturalnych.

Grube i gęsto tkane dywany z wełny nie są dobrym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ stanowią idealne miejsce dla roztoczy i to nie tylko dlatego, że są w stanie zgromadzić w sobie duże ich ilości, ale przede wszystkim ze względu na zawartość białka i celulozy we włóknach, które stanowią najlepszą ucztę dla roztoczy i grzybów.

Problem ten dotyczy także wiskozy, która jest co prawda włóknem sztucznym, ale może zawierać w swoim składzie peptydy i celulozę.

Nie tylko sam materiał ma znaczenie w przypadku alergików, ale także długość włosia dywanów. Niekorzystnym wyborem są bowiem również dywany z długim włosiem czy modele typu "Shaggy", z włosiem gęstym i jednocześnie długim.

Takie okrycia podłóg, nawet wykonane ze sztucznych materiałów, mogą być siedliskiem kurzu, a do tego bardzo trudno je utrzymać w czystości.

Czytaj: Pokój dziecięcy – jakie podłogi wybrać do pokoju dziecięcego?

Dywan do pokoju chłopca: modne pomysły i inspiracje

Jaki dywan wybrać do pokoju alergika?

Przejdziemy więc do najważniejszego zagadnienia - jakie dywany w takim razie nadają się do pokoju alergika? Przede wszystkim zdecydowanie warto stawiać na dywany syntetyczne, np. polipropylenowe, które nie zawierają białek i celulozy, nie pochłaniają wilgoci, która stanowi idealne środowisko dla grzybów i roztoczy, a także nie mają właściwości elektrostatycznych, co oznacza, że nie są podatne na kumulację kurzu i zdecydowanie łatwiej utrzymać je w czystości.

Co ciekawe, podobne właściwości można zauważyć wśród dywanów bawełnianych. Mimo że są zrobione z naturalnego materiału, to jednak sprawdzą się w domach alergików i są jedynymi dywanami naturalnymi, które są polecane osobom uczulonym.

Dobrym pomysłem są także dywany z akrylu, ponieważ są odporne na zabrudzenia, a także działanie grzybów i bakterii, przez co idealnie nadają się do dziecięcych pokoi. Najczęściej są to także dywany miękkie i ciepłe, więc stanowią doskonałą alternatywę dla dywanów wełnianych.

Z kolei dywany z włókien juty nie gromadzą kurzu, są trwałe i odporne. Dywany z poliestru są łatwe w czyszczeniu, są odporne na grzyby, kurz i brud.

Warto także zwrócić uwagę na długość włosia. Osoby uczulone powinny wybierać dywany z włosiem które nie przekracza 10-12 milimetrów. Dzięki temu łatwiej utrzymać dywan w czystości, a kurz i roztocza nie mają możliwości ukrycia się w grubych warstwach włosia.

Kupując dywan, warto również zainteresować się produktami, które posiadają certyfikat niemieckiego Stowarzyszenia na Rzecz Dywanów Przyjaznych dla Środowiska GuT- Gemeinschaft umweltfreundlicher Teppichboden.

Produkty te gwarantują niską emisję VOC (Volatile Organic Compounds), czyli lotnych związków organicznych, które również mogą wywoływać alergię. Zdania specjalistów w kwestii VOC są podzielone.

Jedni uważają, że opary te są neutralne i rzadko wywołują objawy alergii, inni zaś są zdania, że są toksyczne i mogą wywoływać podrażnienia u każdego. VOC często oskarżane są o podrażnienia błon śluzowych oczu, nosa, gardła. Mogą wywoływać również bóle i zawroty głowy, alergie skórne, nudności czy zmęczenie.

Co to ma wspólnego z dywanami? Okazuje się, że dywany mogą uwalniać VOC, a najczęściej oskarża się o to styren, czyli składnik lateksu, który jest stosowany do podkładu dywanowego. Innymi źródłami VOC w dywanach mogą być barwniki czy materiały włókiennicze.

Czytaj: Alergia na roztocza: jak usunąć roztocza z pościeli?

Jak sprzątać mieszkanie gdy twoje dziecko jest alergikiem?

Jak dbać o dywan, żeby nie mieć reakcji alergicznych?

Sam materiał czy długość włosia dywanu to nie wszystko. Alergicy powinni mieć bowiem na uwadze, że znacznie bardziej muszą dbać o swoje dywany, niż osoby, które nie borykają się z uczuleniami.

Konieczne jest pamiętanie o regularnym czyszczeniu dywanów. Zaleca się ich codzienne odkurzanie, a na pewno nie rzadziej niż raz na tydzień. Rodzaj odkurzacza też ma jednak znaczenie.

Polecane są sprzęty wodne lub filtrujące, za to odkurzacze, które wywiewają powietrze nie są dobrym pomysłem, ponieważ są w stanie roznieść kurz i roztocza po całym pomieszczeniu i sprawią, że domownicy zaczną wdychać całą zawartość dywanu.

Zaleca się także pranie dywanów oraz ich wietrzenie zimą. Gdy temperatura spada poniżej zera stopni, warto wynieść dywan na zewnątrz, ponieważ w tak niskiej temperaturze giną wszystkie roztocza.

Ciekawym sposobem na czyszczenie dywanów... śniegiem. Wystarczy położyć bowiem dywan na śniegu włosiem do dołu, aby ten zadziałał jak lep i wyciągnął alergeny, brud i kurz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza