Dzień dziecka w Polsce i na świecie - kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Dziecka?

2023-05-29 13:26

Dzień Dziecka obchodzi się niemal w każdym kraju na świecie. Nie zawsze jednak w ten sam sposób, i w tym samym dniu. Przeczytaj, skąd wziął się zwyczaj świętowania dnia dziecka, i jak święto to celebrowane jest w innych państwach. 

dzień dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Dzień Dziecka nie jest świętem ściśle współczesnym - pierwsze wzmianki o święcie wszystkich dzieci pojawiały się już w okresie międzywojennym XX wieku.

W 1924 roku obradująca w Genewie Liga Narodów przyjęła Deklarację Praw Dziecka, zwaną również Deklaracją Genewską, której twórcy podkreślali, że każde dziecko ma prawo do normalnego rozwoju i opieki, a „ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego”. Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka i w jaki sposób?

Spis treści

  1. Od kiedy obchodzimy Dzień Dziecka?
  2. Kiedy jest Dzień Dziecka w Polsce?
  3. Jak obchodzi się Dzień Dziecka w innych krajach?
  4. Dzień dziecka w Niemczech
  5. Dzień dziecka w Japonii
  6. Dzień dziecka w Turcji
  7. Dzień dziecka we Francji i Włoszech
  8. Dzień dziecka w Paragwaju

Od kiedy obchodzimy Dzień Dziecka?

Nie ma jednak jednej, konkretnej daty, od której na świecie obchodzono by to święto, nie ma też organizacji, która jednoznacznie uznana zostałaby za pomysłodawcę Dnia Dziecka, gdyż „przyznają się” do niego różne instytucje.

Niektóre źródła podają, że pomysłodawcą Międzynarodowego Dnia Dziecka była Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych, już w 1949 roku postulująca, by ustanowić święto, którego celem byłoby szerzenie wśród ludzi świadomości tego, że dzieci trzeba chronić przed okrucieństwem wojny i głodu. Ale podobny dzień już w 1926 roku występował w kalendarzu chińskim, a od 1948 roku – w japońskim.

Na świecie Międzynarodowy Dzień Dziecka oficjalnie ustanowiono w 1954 roku, kiedy Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustaliło, że na świecie potrzebne jest święto, w trakcie którego upowszechniana byłaby wiedza o prawach dziecka.

Od tej chwili Międzynarodowy Dzień Dziecka świętowany jest na świecie co roku, 20 listopada (to dzień, gdy uchwalono Deklarację Praw Dziecka i Konwencję o Prawach Dziecka).

W niektórych krajach jednak obchody Dnia Dziecka powiązane są z innymi świętami, dlatego też święto to przypada na inne dni.

Kiedy jest Dzień Dziecka w Polsce?

W Polsce Dzień Dziecka obchodzony był już przed wojną. Na bazie Deklaracji Praw Dziecka, z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem, począwszy od 1929 roku, obchodzono Święto Dziecka.

Każdego roku, aż do wybuchu II wojny światowej, 22 września dzieci były zwolnione z zajęć szkolnych – po mszach odbywały się w szkołach akademie, a następnie zabawy, w trakcie których dzieci otrzymywały słodycze.

Po wojnie Dzień Dziecka zaczęto obchodzić ponownie, ale nie od razu – dopiero w 1952 roku, kiedy to po raz pierwszy święto dzieci zorganizowano wspólnie z akcją zbierania podpisów pod tzw. apelem sztokholmskim, którego treść popierała politykę ZSRR.

Od tego czasu w Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest co roku, zawsze 1 czerwca (podobnie jest w innych krajach dawnego bloku socjalistycznego).

Tradycyjnie jest to dzień zabawy i radości, wolny od zajęć szkolnych – w szkołach tego dnia odbywa się dzień sportu albo wycieczki.

Od 1994 roku każdego 1 czerwca obraduje również Sejm Dzieci i Młodzieży – nieletni posłowie zasiadają w sali plenarnej Sejmu, podejmują uchwały i rezolucje. Akcja ta, rozpoczęta w Polsce, była jednocześnie pierwszą tego typu w Europie – za przykładem Polski poszły następnie inne kraje, w tym Wielka Brytania, Portugalia, Francja.

Zobacz: Pomysły na prezent dla dwuletniego dziecka

Prezenty na Dzień Dziecka: pomysły na prezent na Dzień Dziecka

Jak obchodzi się Dzień Dziecka w innych krajach?

Dzień Dziecka na świecie obchodzony jest w różny sposób. W Indiach głośno się mówi o prawach dziecka. Dzieci mają prawo przyjść do szkoły bez mundurków, a do strojów przypinają róże. W Chinach dzieci mają wolne od szkoły, w Meksyku dzieci spędzają ten dzień na aktywnościach sportowych. W Nowej Zelandii Dzień Dziecka to święto rodziny i miłości, podobnie jak na Tajwanie, gdzie tego dnia celebruje się relacje rodzienne. 

Dobrze wiedzieć

Dzień dziecka w innych krajach

W Polsce dzień dziecka obchodzimy 1 czerwca. W różnych państwach święto to ma jednak różne daty. I tak: Francja i Włochy świętują 6 stycznia, Turcja 23 kwietnia, Niemcy 1 czerwca i 20 września, Japonia 3 marca i 5 maja, Bangladesz – 17 marca, Gwatemala – 1 października. W Australii Dzień Dziecka obchodzony jest w czwartą środę października, na Węgrzech w ostatnią niedzielę maja, a w Argentynie w drugą niedzielę sierpnia.

Dzień dziecka w Niemczech

Nasi sąsiedzi świętują Dzień Dziecka podobnie, jak w Polsce – dzieci bawią się, objadają przysmakami, uczestniczą w festynach.

Niemieckie dzieci świętują jednak nie raz, a dwa razy do roku – 1 czerwca i 20 września. Zwyczaj ten ma związek z okresem zimnej wojny, gdy Niemcy podzielone były na NRD i RFN. W NRD Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzono 1 czerwca, w RFN – 20 września.

Gdy zburzono mur berliński ustalono, że Dzień Dziecka obchodzony będzie 20 września, jednak wielu Niemców zostało przy dacie 1 czerwca.

Niektórzy świętują w czerwcu, inni we wrześniu, jeszcze inni zaś – dwa razy do roku.

Dzień dziecka w Japonii

W Kraju Kwitnącej Wiśni Dzień Dziecka osobno świętują dziewczynki, a osobno chłopcy. Dziewczynki mają swoje święto 3 marca – Dzień Dziewcząt, zwany również Festiwalem Lalek, obchodzony jest we wszystkich domach, w których mieszkają dziewczynki. Tego dnia wszyscy modlą się za zdrowie i szczęście dziewczynek, a te wraz z rodzicami wykonują z różnych materiałów (przeważnie z papieru) tradycyjne lalki, które następnie ubierają w tradycyjne japońskie stroje.

Dużo bardziej hucznie obchodzone jest Święto Chłopców, którego data przypada na 5 maja. Dzień ten chłopcy spędzają z ojcami, z którymi robią papierowe zabawki, a z tkanin wykonują latawce w kształcie karpi, zwane Koinobori (inna nazwa Satsuki-Nobori) – karp w kulturze japońskiej to synonim odwagi, siły i determinacji, gdyż, jak wierzą Japończycy, ryba ta może płynąć pod prąd.

Latawce te mają określone kolory: karp w kolorze czarnym symbolizuje ojca, czerwonym – matkę, niebieskim zaś – syna. Ilość niebieskich karpi, jakie wiesza się tego dnia przed domem, symbolizuje zaś liczbę męskich potomków w danej rodzinie. 

Dzień dziecka w Turcji

Obchody Dnia Dziecka w Turcji bezpośrednio związane są ze świętowaniem ważnej dla Turków daty – Święta Niepodległości, które przypada na 23 kwietnia. Historia połączenia tych dwóch świąt jest dość interesująca.

Święto Niepodległości ustanowił w 1920 roku Mustafa Kemal Atatürk, twórca niezależnej Republiki Tureckiej. On również postanowił zadedykować ten dzień dzieciom, które – jak podkreślał – są przyszłością narodu. 23 kwietnia tureckie maluchy ubierane są w narodowe stroje, tańczą, bawią się, zasiadają w parlamencie, a niebo nad Turcją wypełnia się kolorowymi latawcami. 

Dzień dziecka we Francji i Włoszech

Międzynarodowy Dzień Dziecka we Francji i we Włoszech przypada na ten sam dzień – 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli (we Francji tego dnia świętuje się również Dzień Rodziny).

W obu krajach dzieci otrzymują od rodziców niewielkie prezenty (co nawiązuje do darów otrzymanych przez Jezusa od Trzech Króli), ciasteczko z wróżbą i papierowe korony – tego dnia dziewczynki zmieniają się w królowe, chłopcy w królów, a rodzice w poddanych, spełniających zachcianki pociech, oczywiście w granicach rozsądku.

W obu krajach zwieńczeniem dnia dziecka jest uroczysty, rodzinny obiad lub kolacja, w trakcie którego szczególnie ważne są podawane na koniec ciasta i słodycze. Popularnym zwyczajem w trakcie takiego obiadu jest szukanie wróżb w specjalnie przygotowanym cieście. 

Czytaj również:  Prezent na Dzień Dziecka do 50zł - zobacz nasze propozycje niedrogich upominków

Pomysły na prezenty dla rocznego dziecka

Co wybrać na prezent dla dziewczynki? [TOP 10 zabawek]

Dzień dziecka w Paragwaju

Radosną, a zarazem smutną okazją do świętowania jest Dzień Dziecka w Paragwaju, przypadający na 16 sierpnia. Radosną – bo tego dnia wszystkie dzieci się bawią i mają być po prostu radosne i szczęśliwe. Smutną – gdyż jest to jednocześnie rocznica bitwy o Acosta Nu w 1869 r (jedna z bitew tzw. wojny paragwajskiej), kiedy to zginęło wiele dzieci (sama wojna pochłonęła zaś kilkadziesiąt tysięcy nieletnich ofiar).

Polskie gwiazdy w dzieciństwie. Potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 10
Kto to jest?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza