Dźwiganie w ciąży - czy to bezpieczne? Ile może dźwigać ciężarna?

2021-07-27 14:08

Przecież każdej przyszłej mamie zdarza się coś podnosić i przenosić np. podczas sprzątania. Ile może dźwigać ciężarna? Przeczytaj i dowiedz się, czy dźwiganie w ciąży jest bezpieczne.

Ile może dźwigać ciężarna?
Autor: Getty images Ile może dźwigać ciężarna?

Z pracy wracasz objuczona zakupami, a w domu starszak woła, by natychmiast wziąć go na ręce i przytulić? Pewnie chętnie byś to zrobiła, ale masz wątpliwości, czy dźwiganie w ciąży nie zaszkodzi przypadkiem jej przebiegowi i nie przyspieszy porodu. I słusznie!

Spis treści

  1. Czy dźwiganie w ciąży jest niebezpieczne?
  2. Ile może dźwigać kobieta w ciąży?
  3. Dźwiganie w ciąży - co na to prawo pracy?
  4. Jak prawidłowo podnosić ciężary w ciąży?
I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Czy dźwiganie w ciąży jest niebezpieczne?

Dźwiganie ciężkich przedmiotów nigdy nie jest obojętne dla zdrowia, gdyż obciąża kręgosłup oraz stawy i sprzyja ich urazom. Ponieważ w trakcie ciąży te części ciała i tak są już wystarczają co obciążone wagą powiększającego się brzuszka, lepiej – o ile to możliwe – bez potrzeby nie dokładać im kolejnych ciężarów do udźwignięcia.

Zwłaszcza że dźwiganie ponad siły we wczesnej ciąży może być przyczyną poronienia, a w ciąży zaawansowanej może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Może się też wiązać z różnymi powikłaniami, takimi jak krwawienia, stan przedrzucawkowy, bóle w pachwinach.

Ile może dźwigać kobieta w ciąży?

Nie oznacza to jednak, że w trakcie ciąży nie wolno nosić niczego cięższego od małej torebki. Niestety, w Polsce brakuje zaleceń, które mówiłyby, ile kilogramów może dźwigać kobieta ciężarna w warunkach domowych, i czy może robić to codziennie.

Dlatego w tej kwestii warto poradzić się swojego lekarza prowadzącego, który – biorąc pod uwagę to, jak rozwija się ciąża, a także stan twojego zdrowia – oceni, czy noszenie siatek z zakupami lub podnoszenie kilkuletniego brzdąca nie nadweręży kręgosłupa i nie spowoduje jakichś komplikacji.

Kwestię dźwigania ciężkich przedmiotów w trakcie ciąży bardzo precyzyjnie określają za to przepisy BHP obowiązujące wszystkich pracowników (a zwłaszcza pracodawców).

Czytaj również: 1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne? Jak chronić brzuch w czasie obowiązków domowych

Ćwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować

Dźwiganie w ciąży - co na to prawo pracy?

Zgodnie z przepisami, przyszła mama może w pracy podnosić zaledwie jedną czwartą tego, co kobieta, która w ciąży nie jest.

W przypadku pracy stałej jest to przedmiot o wadze do 3 kg, a przy pracy dorywczej, a więc gdy noszenie odbywa się sporadycznie – do 5 kg.

Dla ciężarów przewożonych na wózku jest to natomiast 20 kg. W tym ostatnim przypadku warto jednak pamiętać o tym, że taki wózek przyszła mama może pchać, ale lepiej, żeby przedmiot, który waży 20 kg, położył na nim ktoś inny.

Jak prawidłowo podnosić ciężary w ciąży?

Czasem jednak nawet stosunkowo niewielki ciężar może zanadto obciążyć kręgosłup i uszkodzić krążki międzykręgowe.

Aby tego uniknąć, przedmioty, które leżą na podłodze, należy podnosić w określony sposób: nie schylając się, lecz mając zgięte kolana i wyprostowany kręgosłup. Najlepiej po prostu uklęknąć na jedno kolano, chwycić to, co chcesz podnieść, a następnie wstać.

Fizjoterapeuci radzą też, aby robić to na wydechu – gdy w brzuchu nie ma powietrza, nie rozpycha ono mięśni, dzięki czemu łatwiej zapobiec ich rozchodzeniu się po porodzie.

Dobrze wiedzieć

Istnieje wiele przeciwwskazań, które wykluczają noszenie w trakcie ciąży nawet najmniejszych ciężarów. Należą do nich następujące sytuacje:

Lepiej dźwigać w ciąży również w przypadku ciąży mnogiej, wielowodzia, przepukliny brzusznej, występowania czynników zwiększających ryzyko przedwczesnego porodu (np. wady macicy i mięśniaki), a także w przypadku chorób ortopedycznych, w tym dyskopatii, zwyrodnienia kręgosłupa czy rozejścia się spojenia łonowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza