Faza lutealna objawy. Jak rozpoznać lutealną fazę cyklu?

2022-02-21 15:59

Faza lutealna to jeden z czterech, obok menstruacji, fazy folikularnej i owulacji, etap cyklu miesiączkowego. Każdy z tych etapów charakteryzują specyficzne zmiany zachodzące w kobiecym organizmie. Niestety, nie zawsze rozpoznanie poszczególnych faz jest proste, a samo wyliczenie dnia cyklu nie daje gwarancji jej ustalenia. Tak często bywa w przypadku fazy lutealnej.

Faza lutealna
Autor: thinkstockphotos.com Faza lutealna to najdłuższa faza cyklu. Trwa około 13 dni.

Spis treści

  1. Co to jest faza lutealna?
  2. Kiedy występuje faza lutealna?
  3. Jakie są objawy fazy lutealnej?
  4. Jak rozpoznać fazę lutealną?

Faza lutealna to ostatnia faza cyklu menstruacyjnego. Rozpoczyna się po owulacji i trwa do wystąpienia miesiączki.

W artykule przeczytasz:

  1. Co to jest faza lutealna?
  2. Kiedy występuje faza lutealna?
  3. Jakie są objawy fazy lutealnej?
  4. Jak rozpoznać fazę lutealną?

Co to jest faza lutealna?

Faza lutealna jest etapem, w którym w jajniku tworzy się ciałko żółte będące resztkami pękniętego pęcherzyka Graafa. Podczas fazy lutealnej macica przygotowuje się do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Pogrubia się błona śluzowa, poszerzają gruczoły, grubieje tkanka łączna, a komórki gromadzą wartości odżywcze.

Kiedy występuje faza lutealna?

To ostatnia i najdłuższa (trwa około 13 dni) faza cyklu. Jej początek to jednocześnie koniec owulacji. Zwykle przypada więc na 14.-15. dzień cyklu miesiączkowego. Podczas tej fazy – zwanej również fazą ciałka żółtego – w organizmie utrzymuje się duża ilość progesteronu, która m. in. ogranicza płodność kobiety.

Bezwzględna niepłodność przypada na okres rozpoczynający się 3.-4. dnia fazy lutealnej. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, zmniejsza się ilość progesteronu i następuje złuszczanie się niepotrzebnej śluzówki macicy – występuje krwawienie miesiączkowe.

Jakie są objawy fazy lutealnej?

Ten etap cyklu zdominowany jest przez progesteron. To on odpowiada między innymi za podwyższoną temperaturę ciała. W fazie lutealnej temperatura wynosi od 36,9 do 37,1 stopni Celsjusza. Objawami, za który odpowiedzialny jest również nadmierny progesteron, są zanikanie płodnego śluzu oraz powiększenie i bolesność piersi.

Jak rozpoznać fazę lutealną?

Sama obserwacja często bywa niewystarczająca, by określić czas trwania fazy lutealnej. Bywa tak, że faza lutealna na skutek czynników zewnętrznych np. stresu czy zmiany stylu życia (dieta, aktywność) wydłuża się i zaburza regularność cyklu.

Występujące objawy takie jak: brak okresu czy podwyższona temperatura mogą być mylone np. z ciążą. Kobiety, które np. starają się dziecko i chcą dokładnie wiedzieć, ile trwa w ich przypadku faza lutealna – dla pewności mogą wykonać badanie hormonalne, by ustalić dokładny poziom progesteronu.

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

O autorze
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza