Gdy dziecko dostaje złe oceny

2008-05-16 14:13

Kłopoty w nauce nie zawsze wynikają z lenistwa czy niechęci dziecka. Ich powodów może być wiele. Spróbuj je dostrzec zanim w dzienniczku pojawią się złe oceny. Opracuj z nami plan ratunkowy. Dzieci rodzą się i dorastają przepełnione ciekawością świata, chęcią do nauki. Są inteligentne, wrażliwe. Dobry nauczyciel potrafi właściwie wykorzystać te naturalne cechy. Od nas, rodziców też zależy bardzo dużo, więc chyba warto zadać sobie nieco trudu.

Aby pały się nie posypały...
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Znajdź źródło kłopotów z nauką
  2. Chwal dziecko gdy dostanie dobrą ocenę

Dostawaniu złych ocen można zapobiec. Gdy twoje dziecko ma jednak już taki problem pamiętaj, że zawsze można go rozwiązać. Należy odnaleźć źródło trudności w nauce i spokojnie oraz mądrze rozwiązać je wspólnie z dzieckiem i jego nauczycielem.

Znajdź źródło kłopotów z nauką

Jeżeli kłopoty pojawiają się niespodziewanie i poprzedzały je sukcesy naukowe, zastanów się, co nowego mogło się stać, co uniemożliwia dobrą naukę. Może w rodzinie pojawiły się nieporozumienia, artykułowane częstymi kłótniami rodziców? A może nie poświęcasz dziecku wystarczającej ilości czasu i złymi ocenami chce zwrócić na siebie uwagę? Często, szczególnie u nastolatków słabe wyniki są efektem nieporozumień z nauczycielami, konfliktów w grupie rówieśniczej.

Chwal dziecko gdy dostanie dobrą ocenę

Przy kolejnej pale może to być trudne, ale pamiętaj, że musisz teraz wdrożyć program ratunkowy, a czasu nie jest wiele. Powiedz mu jasno i wyraźnie, że kochasz je mimo braku sukcesów. Do znudzenia powtarzaj, że „da sobie radę”. Chwal nawet za małe sukcesy. Wyśmiewanie, groźby, kary nie pomogą, a jedynie podważą wątłą wszak wiarę we własne siły.

Dobrze wiedzieć

Szkolne kłopoty można przewidzieć wcześniej, oczywiście pod warunkiem uważnej obserwacji dziecka. Opiekunów powinien zaniepokoić np. opóźniony rozwój mowy, nieumiejętność budowania prostych zdań, trudności z zapamiętywaniu prostych wierszyków. Przyszłe problemy zapowiada nie tylko niechęć do rysowania i innych prac plastycznych. Ich zwiastunem jest też mała sprawność fizyczna i ruchowa oraz zła koordynacja ruchów.

Razem z dzieckiem opracuj plan poprawy złych stopni. Precyzyjnie spiszcie też zasady, jakie obowiązują podczas odrabiania lekcji:

  • dobrze jest, jak dziecko siada do lekcji o stałej porze, w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym. Po szkole i obiedzie niezbędna jest chwila zabawy, relaksu (najlepiej na świeżym powietrzu)
  • dopilnuj, by na biurku znajdowały się wyłącznie pomoce naukowe, a nie zabawki rozpraszające uwagę
  • nie zmuszaj do nauki bez przerwy
  • nie odrabiaj lekcji za dziecko, ale mu w tym pomagaj
  • zachęć, by uczyło się na głos. Po przeczytaniu fragmentu może ci streścić, co przeczytało. Ty możesz mu pomóc sformułować najważniejsze wnioski
  • systematycznie sprawdzaj postępy.
poradnikzdrowie.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza