Hydroxyzinum w ciąży - czy jest szkodliwa? Co brać na uspokojenie w ciąży?

2021-03-29 9:59

Hydroxyzinum (hydroksyzyna) to substancja, która bywa podawana nawet dzieciom, nie znaczy to jednak, że może być bezpiecznie stosowana przez wszystkich pacjentów. Nie powinny po nią sięgać chociażby kobiety ciężarne. Skoro hydroksyzyna w ciąży jest przeciwwskazana, to co może przyjmować na uspokojenie przyszła mama?

Hydroksyzyna w ciąży - czy jest szkodliwa? Co brać na uspokojenie w ciąży?
Autor: Getty images

Czy hydroksyzyna w ciąży to dobry pomysł? Czy ten lek nadaje się do stosowania w okresie oczekiwania na dziecko? Współczesny styl życia i panująca od początku 2020 roku pandemia COVID-19 sprawiają, że coraz więcej przyszłych mam doświadcza na co dzień znacznego niepokoju czy lęku.

Wiele z nich jest w stanie na własną rękę poradzić sobie z takimi uczuciami, inne jednak do uporania się z nimi potrzebuje dodatkowego wsparcia i sięgają one po różne środki uspokajające. Jednym z częściej stosowanych tego rodzaju leków jest hydroksyzyna, która jednak nie powinna być stosowana w ciąży.

Spis treści

  1. Czym jest hydroksyzyna i jakie jest jej działanie?
  2. Dlaczego hydroksyzyna jest przeciwwskazana w ciąży?
  3. Co w ciąży można brać na uspokojenie?
  4. Inne metody na uspokojenie w ciąży?
  5. Kiedy iść do specjalisty?

Czym jest hydroksyzyna i jakie jest jej działanie?

Hydroksyzyna to substancja o tak naprawdę dość szerokim zakresie działania – należy ona do leków przeciwhistaminowych I generacji i ma działanie nie tylko redukujące lęk, ale i przeciwświądowe. Redukowanie nasilenia niepokoju odbywa się dzięki temu, że preparat doprowadza do zahamowania aktywności pewnych ośrodków w układzie nerwowym.

Ostatecznie hydroksyzyna cechuje się zdolnością do zmniejszenia odczuwanego przez pacjentów niepokoju i napięcia, ma działanie przeciwwymiotne oraz redukuje napięcie mięśniowe i niweluje świąd skóry.

Hydroksyzyna dostępna jest w różnych formach – przyjmować ją można w formie syropu, jak i tabletek. Pierwsza z wymienionych postaci szczególnie często bywa stosowana u dzieci. Ze względu na to, że hydroksyzyna jest lekiem psychotropowym, w Polsce dostępna jest ona na receptę.

Dlaczego hydroksyzyna jest przeciwwskazana w ciąży?

Hydroksyzynę podawać można nawet i małym dzieciom, nie oznacza to jednak tego, że jest to lek bezpieczny dla wszystkich pacjentów. Preparat jest przeciwwskazany w okresie ciąży, co wynika z kilku tak naprawdę powodów.

Po pierwsze hydroksyzyna należy do leków kategorii C – oznacza to, że nie prowadzono badań dotyczących bezpieczeństwa jej stosowania u ciężarnych, przeprowadzono jednocześnie badania na zwierzętach, w których wykazano, iż lek cechuje się niekorzystnym wpływem na zwierzęce płody.

Zdecydowanie nie powinno się jej stosować w pierwszym trymestrze ciąży – w badaniach na szczurach zaobserwowano, iż lek zwiększać może ryzyko wad wrodzonych. Preparat przekracza przez barierę łożyskową i w organizmie płodu może osiągać zdecydowanie większe stężenia niż w organizmie matki.

Niebezpieczne jest nie tylko przyjmowanie hydroksyzyny we wczesnej ciąży, ale i w późniejszych jej etapach. Niepokojące są informacje dotyczące stosowania tego leku w końcowym okresie ciąży czy podczas porodu. W takich sytuacjach odnotowywano bowiem u dzieci m.in. depresję ośrodkowego układu nerwowego, hipotonię, niedotlenienie czy zatrzymanie moczu.

Hydroksyzyny nie powinno się stosować w ciąży, ale i już po niej, w okresie karmienia piersią. U karmionych pokarmem naturalnym dzieci, których matki przyjmowały leki przeciwhistaminowe, obserwowano m.in. drażliwość oraz stany nadmiernego pobudzenia.

W sytuacji, gdy stosowanie przez karmiącą hydroksyzyny jest konieczne, na czas przyjmowania leku powinna ona odstąpić od karmienia naturalnego.

Czytaj również: Jak walczyć z nerwicą? Domowe sposoby na stres i nerwicę

Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Czy można stosować leki antydepresyjne w ciąży? Jak leczyć depresję ciążową?

Co w ciąży można brać na uspokojenie?

Dla wielu przyszłych mam informacja, że hydroksyzyna jest przeciwwskazana w ciąży, raczej nie jest zadziwiająca – powszechnienie znane jest w końcu to, że w stanie błogosławionym typowo unika się przyjmowania jakichkolwiek farmaceutyków dopóki nie zaistnieje ku temu absolutna konieczność.

Z drugiej strony ciąża bywa bardzo stresującym okresem i wiele pacjentek po prostu potrzebuje się wyciszyć – w razie zaistnienia takiej potrzeby najlepiej sięgnąć po preparaty ziołowe.

Działaniem uspokajającym cechuje się chociażby melisa, którą nabyć można w różnych sklepach raczej bez większych trudności. Podobne działanie wykazuje waleriana, czyli kozłek lekarski.

Wbrew pozorom ziołowe napary naprawdę pozwalają się wyciszyć i odetchnąć od nadmiaru nieprzyjemnych emocji – działają one oczywiście wolniej niż apteczne specyfiki, z drugiej jednak strony ich absolutną zaletą jest to, że są one po prostu bezpieczne dla matki i płodu.

Ciężarnym w ukojeniu niepokoju pomagać mogą jednak również i inne niż picie ziołowych naparów metody.

Joga w ciąży

Inne metody na uspokojenie w ciąży?

Ciężarne, które narażone są na silny stres, powinny pamiętać o podstawowych tak naprawdę technikach relaksacyjnych. W sytuacji, gdy za oknem świeci słońce, zdecydowanie warto udawać się na dłuższe spacery – korzystnie jest udać się chociażby do lasu, gdzie można oddychać czystym powietrzem, ale i w spokoju, przy śpiewie ptaków, przemyśleć różne frapujące przyszłą mamę aspekty.

Warto pamiętać o ćwiczeniach oddechowych – wtedy, gdy pacjentka odczuwa lęk, skupienie się przez kilka minut wyłącznie właśnie na oddychaniu pozwala wielu osobom rozprawić się z niepokojem.

Niektóre ciężarne zastanawiają się nad podjęciem pewnej aktywności fizycznej – o ile ich stan zdrowia na to pozwala, jest to zdecydowanie bardzo dobry pomysł. Medytacja czy joga jak najbardziej bywają bardzo skutecznymi metodami na rozładowanie codziennie doświadczanych napięć i niepokoju.

Szczególnie warto rozważyć zapisanie się na zajęcia z jogi dla ciężarnych – praca z ciałem i oddechem, odbywana pod okiem profesjonalistów, pozwoli nie tylko rozładować napięcie, ale i wzmocnić sprawność fizyczną.

Kiedy iść do specjalisty?

Czasami jednak przyszłe mamy zmagają się ze stresem bardzo nasilonym – jego przyczyną może być chociażby trudna sytuacja finansowa rodziny (co w dobie pandemii COVID-19, niestety, nie jest problemem rzadkim) czy ryzyko wystąpienia jakichś schorzeń u dziecka.

W takich przypadkach warto sięgnąć po specjalistyczne wsparcie i udać się do psychologa. Rozmowa z bliskimi jak najbardziej może pomagać, zwykle jednak łatwiej zwierzyć się osobie postronnej, która ostatecznie ma możliwość spojrzeć na różne problemy z odpowiedniego dystansu i dać przyszłej mamie obiektywne rady.

W celu skorzystania ze wsparcia psychologicznego w ramach NFZ niezbędne jest posiadanie skierowania – wystawić je może dowolny lekarz, poprosić o nie można chociażby lekarza rodzinnego.

Czytaj również: Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Nordic walking w ciąży: 5 powodów, dla których warto maszerować z kijkami

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza