Idealna matka: jak nią być?

2015-06-29 14:25

Matka idealna to marzenie wielu kobiet. Ostatnimi czasy termin macierzyństwo nabiera nowego znaczenia. Stało się ono modne, a jego trendy wyznaczają nie tylko książki i poradniki, ale i mass media z celebrytkami na czele. Jak w tym wszystkim się odnaleźć i jak być idealną matką?

Idealna matka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Idealna matka nie istnieje, więc nie zamęczaj się porównywaniem z innymi kobietami.

Spis treści

  1. Idealna matka: jak nią być?
  2. Idealna matka: znajdź czas dla siebie
  3. Idealna matka: dbaj o siebie
  4. Idealna matka: pozwól dziecku być autonomiczną istotą
  5. Idealna matka: pozwól sobie na błędy
  6. Idealna matka: proś o pomoc
  7. Idealna matka: dbaj o swoje wewnętrzne dziecko
  8. Idealna matka: nie porównuj
  9. Idealna matka: ciesz się macierzyństwem

Niby każda z nas wie, że ideałów nie ma, ale podświadomie, mniej lub bardziej, do nich dążymy. Jaka powinna być idealna matka? Wypoczęta, uśmiechnięta, kreatywna, opiekuńcza, dbającą o dom i dziecko i dodatkowo spełniająca się w zawodowo. Bez wątpienia to spore wymagania, którym niezwykle trudno sprostać. Na pomoc przychodzi termin "wystarczająco dobrej matki" - stworzony przez Donalda W. Winnicotta, brytyjskiego psychoanalityka i pediatrę. Zdejmuje on poczucie idealności z ramion matki i pozwala jej spełniać swoją rolę w sposób wystarczający, czyli taki, który polega na zaspokajaniu potrzeby dziecka przy jednoczesnej zgodzie na chwile słabości, zmęczenia i zniechęcenia podczas pełnienia matczynej funkcji.

Idealna matka: jak nią być?

Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. To zasada, o której warto zapamiętać. Dla dziecka perfekcyjnie zadbany dom czy najlepsze zabawki nie zastąpią dobrego samopoczucia matki. Dzieci są świetnymi obserwatorami i bardzo dobrze wyczuwają nasze emocje. Kiedy jesteśmy przemęczone, sfrustrowane i zniechęcone, nasze pociechy szybko wychwytują nasz nastrój i mogą przez to stać się również markotne. Dlatego też, kiedy czujesz że twoje napięcie wzrasta, a poziom zmęczenia i złości sięga zenitu, odpocznij. Usiądź, zostaw pranie, gotowanie, sprzątanie czy inne zajęcie. Policz o 1 do 10 i od 10 do 1. Weź głęboki oddech i pomyśl o czymś przyjemnym, a potem spójrz na swoje dziecko. Cieszcie się swoją obecnością.

Przeczytaj również wywiad o mamach idealnych z psychologiem Wojciechem Eichelbergerem

Idealna matka: znajdź czas dla siebie

Codzienność wymusza od nas pozostawanie cały czas w biegu, a doba jak na złość ma cały czas 24 godziny. W szeregu obowiązków ciężko jest zarezerwować czas tylko dla siebie, jednak jest to niezbędne dla zdrowia psychicznego. Jak to zrobić? Zaplanuj sobie taki odpoczynek w kalendarzu – niech to będzie 15 minut wieczornego słuchania muzyki, relaksującej kąpieli, czytania książki. Postaraj się też raz na jakiś czas spędzić sama ze sobą trochę więcej czasu, zrób wtedy coś, co lubisz. Idź na rolki, na rower, basen, umów się z koleżankami. Oprócz tego, że jesteś mamą, jesteś nadal kobietą, żoną, kochanką i koleżanką – nie zapominaj o tym.

Idealna matka: dbaj o siebie

To bardzo istotne, aby nie tylko pamiętać o potrzebach dziecka, ale i nie zapominać o sobie. Kiedy przygotowujesz posiłek dla swojego dziecka, dbasz o to, aby zawierał on niezbędne składniki i minerały. Kiedy wychodzicie na słońce lub wiatr, smarujesz jego ciało, aby chronić je przed poparzeniami. Dbasz, aby było wyspane, a gdy jest przeziębione - troszczysz się o niego. Wspaniale! Pamiętaj też o tym, aby troszczyć się tak samo o siebie. Dbaj o swoją dietę, pielęgnuj ciało, a kiedy jesteś chora – odpoczywaj. Tylko zdrowa mama może w pełni zająć się swoim dzieckiem. Pamiętaj o tym każdego dnia.

Idealna matka: pozwól dziecku być autonomiczną istotą

Nosisz dziecko przez 9 miesięcy, później zajmujesz się nim przez kolejne lata. Początkowe fazy rozwoju malucha powodują, że łącząca was więź jest niezwykle silna. Boisz się o dziecko, pragniesz jego dobra, zapominając o tym, że funkcją matek jest towarzyszenie dziecku w jego drodze do rozwoju. Obciążenie psychiczne, wynikające z faktu bycia przewidującą wszelkie sytuacje matką, może wywoływać frustrację i, co gorsza, przekazywać dziecku negatywny wzorzec tego, że świata należy się bać. Jak często mówimy: „uważaj, nie rób tego, bo spadniesz, bo zbijesz kolano, bo się pobrudzisz etc.” W ten sposób tworzy się ochronny parasol, który nie pozwala doświadczać dziecku wszystkich emocji, jakie niesie życie. Płacz, porażka, smutek, złość – to również budujące dla dziecka stany, które wzmacniają i poszerzają jego życie wewnętrzne. Należy mu pozwolić na ich przeżywanie - dzięki nim stanie się autonomicznym i w pełni dojrzałym dorosłym.

Idealna matka: pozwól sobie na błędy

Mit perfekcyjnej mamy silnie tkwi w naszych umysłach. Uświadcza nas w przekonaniu o tym, że mamy nie popełniają błędów a jeśli już je zrobią, to poczucie winy i wyrzuty sumienia są tak silnie, że wymagają od niej pokuty i zadośćuczynienia. To błędne myślenie, które może wpędzić w niezłe tarapaty. Każdy popełnia błędu, mamy również. Im szybciej zaakceptujesz ten stan, tym szybciej uwolnisz się od tego stereotypu.

Przeczytaj również, jak walczyć z poczuciem winy, które często towarzyszy matkom

Idealna matka: proś o pomoc

Kolejny stereotyp silnie tkwiący w umysłach kobiet to stereotyp Matki Polki – tej, która dba o dziecko i rodzinę samodzielnie. Naucz się prosić o pomoc i nie bój się tego. Nie utożsamiaj prośby o pomoc z bezradnością. Korzystaj z życzliwości rodziców, przyjaciół, znajomych. Włączaj również swojego partnera w opiekę nad dzieckiem. I przede wszystkim, pozbądź się wyrzutów sumienia z tego powodu, wykorzystaj ten czas dla siebie i na załatwienie spraw, aby później móc w pełni oddać się dziecku i czerpać przyjemność ze wspólnych chwil.

Idealna matka: dbaj o swoje wewnętrzne dziecko

W psychologii istnieje teoria, mówiąca o tym, ze w każdym człowieku drzemie dorosły, krytyczny rodzic i wewnętrzne dziecko. To wewnętrzne dziecko jest spontaniczne, potrzebuje opieki, czasami jest niesforne i zbuntowane. Pozwól, aby niekiedy doszło ono do głosu, przyjrzyj się nmu i zaakceptuj go. Spontaniczność wewnętrznego dziecka doskonale uaktywni się w zabawie z maluchem: jedzcie lody, szalejcie na placu zabaw, skaczcie w kałużach. Pozwól sobie też poczuć smutek i od czasu do czasu zbuntuj się. Twoje wewnętrzne dziecko pozwoli ci również lepiej zrozumieć własną pociechę. Zaproś zatem swoją małą Zosię, Kasię czy Anię od czasu do czasu do waszego życia.

Idealna matka: nie porównuj

Porównywanie i ocena leżą w naszej naturze. Potrafią zarówno zmotywować, jak i wprowadzić w stan melancholii i zrezygnowania. Jesteś matką, a to kwestia nie podlegająca porównaniu. Każda matka jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Nie porównuj również swojego dziecka z rówieśnikami. To nie ma sensu. Dzieci rozwijają się niezwykle dynamicznie i poszczególne obszary ich rozwoju mogą znacząco różnić się od siebie. Przejawiają również odmienne zdolności i umiejętności. Są też odmienne pod względem charakteru i temperamentu. Pamiętaj, że odmienność to nic złego. To dzięki temu nasz świat jest taki różnorodny i kolorowy.

Idealna matka: ciesz się macierzyństwem

Dzieci rosną niezwykle szybko, a każdy ich okres rozwoju jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Nie skupiaj się na tym, co wychodzi nie tak. Ciesz się i czerp radość z bycia matką w takim wymiarze, jaki jest. Niekiedy energia, którą marnujesz na myślenie i zamartwianie się, może zostać spożytkowana w bardziej konstruktywny sposób. Potraktuj macierzyństwo jako kreatywny czas w twoim życiu, okres wielu możliwości, innych doznań. Zobacz, ilu rzeczy do tej pory się nauczałaś. I pamiętaj, że nie musisz być matką idealną. Wystarczy, abyś była wystraczająco dobrą matką.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza