Jak przygotować dziecko na rodzeństwo: poznaj wyniki naszej ankiety! [INFOGRAFIKA]

2015-10-08 17:54

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Dzięki waszym odpowiedziom uzyskaliśmy wiele cennych informacji o tym, jak Polacy planują rodzeństwo dla swoich dzieci. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami ankiety i przyjrzeniu się towarzyszącej im infografice.

Będę mieć rodzeństwo
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Zapoznaj się z wynikami naszej ankiety!

Spis treści

  1. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo: kto wziął udział w ankiecie?
  2. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo: jaka jest idealna różnica wieku między dziećmi?
  3. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo: czy różnica wieku między dziećmi była planowana?
  4. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo: jak dzieci reagują na wieść o rodzeństwie?
  5. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo: jak reagują zazdrośnicy?
  6. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo: jak i kiedy poinformować dziecko?
  7. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo: w jaki sposób objawiała się zazdrość starszaków?
info 1
Autor: materiał archiwalny
info 2
Autor: materiał archiwalny

Jak starsze dziecko reaguje na wieść, że będzie mieć rodzeństwo? W jaki sposób przekazać pociesze tę wiadomość i jak sobie radzić, gdy starszak jest zazdrosny wobec młodszego brata lub siostry? Jaka różnica wieku między dziećmi jest najbardziej odpowiednia i jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Zobaczcie, jakich odpowiedzi udzielono na te i więcej pytań!

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo: kto wziął udział w ankiecie?

W naszej ankiecie wzięło udział najwięcej mam w wieku 30-35 lat (37 procent ankietowanych), swoich odpowiedzi udzieliło niewiele mniej kobiet między 25. a 30. rokiem życia (36 procent). 15 procent użytkowniczek biorących udział w ankiecie o tym, jak przygotować dziecko na rodzeństwo stanowiły panie pomiędzy 35. a 40. rokiem życia, a 9 procent - najmłodsze ankietowane - 22-25 lat. Większość ankietowanych mieszka na wsi (34 procent) oraz w mieście od 50 do 100 tysięcy mieszkańców - 15 procent ankietowanych. Spośród osób biorących udział w ankiecie aż 70 procent ma dwoje dzieci, a 22 procent - troje. 

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo: jaka jest idealna różnica wieku między dziećmi?

Według ankietowanych rodziców najlepiej, gdy między dziećmi są 2-3 lata różnicy wieku. Tak twierdzi 30 procent z nich, jednak niewiele mniej - 29 procent - okresliło, że najwłaściwsze rozwiązanie to nie więcej niż 2 lata różnicy między dziećmi. Ankietowane osoby wskazywały również na 3-5-letnią różnicę wieku (18 procent), więcej niż 5-letnią (10 procent) oraz więcej niż 10-letnią (4 procent). Natomiast 9 procent ankietowanych stwierdziło, że idealna różnica wieku między dziećmi nie istnieje.

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo: czy różnica wieku między dziećmi była planowana?

Ankietowane osoby, pytane o to, czy planowały konkretną różnicę wieku między dziećmi, w większości odpowiedziały, że nie - tak było w przypadku 42 procent z nich. Z kolei 29 procent respondentów tę różnicę dokładnie zaplanowało, a kolejne 29 procent zastanawia się nad powiększeniem rodziny, ale jeszcze nie podjęło decyzji.

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo: jak dzieci reagują na wieść o rodzeństwie?

Okazuje się, że dzieci zazwyczaj nie reagują ze złością czy zazdrością na informację, że będą mieć młodszego brata lub młodszą siostrę. Aż 57 jedynaków cieszy się na tę wieść, natomiast 23 procent z nich jest tak małych, że nie do końca rozumie tę informację. Tylko 3 procent najmłodszych, gdy usłyszy o nowym dziecku w rodzinie, reaguje złością. Tyle samo pociech przyjęło tę wiadomość obojętnie. W rodzinach z więcej niż dwojgiem dzieci część z nich zareagowała na wieść o rodzeństwie z radością (8 procent), obojętnością (3 procent), były też przypadki, gdy jedno z rodzeństwa się cieszyło, drugie nie (2 procent). Co ważne, już po przyjściu na świat noworodka proporcje kształtują się podobnie - 65 procent starszych dzieci ucieszyło się, że ma rodzeństwo, a 35 procent - nie. Oznacza to, że pojawienie się nowego członka rodziny zazwyczaj nie stanowi dla starszaka dużego problemu.

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo: jak reagują zazdrośnicy?

Jak reagują dzieci, które nie są zadowolone, gdy siostra lub brat przyjdzie na świat? Aż 72 procent z nich robi wszystko, by zwrócić na siebie uwagę rodzica, a 22 procent zabiera swojemu młodszemu rodzeństwu zabawki. Natomiast 8 procent dzieci nie chciało bawić się z niemowlęciem.

Warto dodać, że aż 60 procent starszych dzieci po narodzinach rodzeństwa zaczęło naśladować niemowlę, natomiast 40 procent z nich tego nie robiło. Spośród naśladowców 41 procent, mimo że potrafiło już mówić, nagle zaczęło gaworzyć, używać zdrobnień i nie odmieniało wyrazów. 29 procent starszaków nasladujących młodsze rodzeństwo zapragnęło wrócić do smoczka, 17 procent domagało się butelki, a 13 procent chciało znowu nosić pieluchy.

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo: jak i kiedy poinformować dziecko?

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Okazuje się, że aż 45 procent mam i ojców stawia na rozmowę ze starszakiem o tym, jak to będzie, gdy niemowlę pojawi się na świecie. 25 procent rodzin razem przygotowywało wyprawkę dla noworodka, a 19 procent rodziców nie czyniło ku temu specjalnych wysiłków - po porostu poinformowało dziecko o przyszłych zmianach w życiu rodziny. 11 procent rodziców jako najlepszą metodę na to, jak przygotować dziecko na rodzeństwo wybrało wspólne czytanie książeczek, poruszających tematykę przyjścia na świat nowego brata/siostry.

Osobną kwestią pozostaje również czas poinformowania dziecka o nowym rodzeństwie.

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo: w jaki sposób objawiała się zazdrość starszaków?

Większość ankietowanych rodziców uważa, że najlepiej powiedzieć dziecku o nowym rodzeństwie od razu po tym, gdy sami się dowiedzą - tak odpowiedziało 42 procent rodziców. Jednak 30 procent respondentów stwierdziło, że lepiej z tą wiadomością poczekać do drugiego trymestru ciąży, a 22 procent mam poinformowało starsze dziecko o rodzeństwie dopiero, gdy zaczął być widoczny brzuszek - około 4-6 miesiąca. 4 procent ankietowanych w ogóle nie powiedziało dziecku o młodszym bracie lub siostrze, ponieważ było ono za małe, by to zrozumieć, a 2 procent wybrało moment tuż przed porodem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza