Zobacz, jak rozpoznać typ skóry niemowlaka i dowiedz się, czego potrzebuje każdy z nich

2022-09-21 14:50

Sprawdź, jak rozpoznać typ skóry niemowlaka, aby właściwie zadbać o ciało maluszka. Sucha, atopowa, wrażliwa... Jeśli prawidłowo ocenisz typ skóry niemowlaka, łatwiej ci będzie ustalić, czego najbardziej potrzebuje skóra twojego dziecka i dowiesz się, jak właściwie ją pielęgnować.

skóra niemowlaka
Autor: Getty Images Jak rozpoznać potrzeby skóry maluszka?

Jak rozpoznać typ skóry niemowlaka? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy chcą właściwie pielęgnować skórę niemowlaka. Wiadomo przecież, że skóra maluszków wcale nie jest idealna i taka sama u wszystkich. Podobnie jak dorośli, niemowlęta mają bowiem określone typy skóry i borykają się z typowymi dla nich problemami. 

Spis treści

  1. Normalny typ skóry niemowlaka
  2. Suchy typ skóry niemowlaka
  3. Wrażliwy typ skóry niemowlaka
  4. Atopowy typ skóry niemowlaka
O czym świadczy wysypka u niemowlaka?

Typy skóry niemowlaka:

  1. Normalny typ skóry niemowlaka
  2. Suchy typ skóry niemowlaka
  3. Wrażliwy typ skóry niemowlaka
  4. Atopowy typ skóry niemowlaka

Normalny typ skóry niemowlaka

Jak rozpoznać?

To najrzadszy typ skóry u niemowląt. Można ją poznać po tym, że jest gładka, zaróżowiona, nie ma podrażnień, czerwonych plamek, szorstkich fragmentów ani żadnych wyprysków czy niedoskonałości (z wyjątkiem znamion barwnikowych). Taka skóra jednak tylko z pozoru jest idealnie doskonała.

Podobnie, jak pozostałe typy skóry, jest delikatna, dlatego stan jej harmonii łatwo zaburzyć, chociażby przez niewłaściwą pielęgnację. Ma też tendencje do nadmiernego przesuszania się. By nie zmieniła się w suchą, skóra normalna wymaga przede wszystkim codziennego nawilżania.

Czytaj również: Pieluszkowe zapalenie skóry - co robić?

Mąka ziemniaczana w pielęgnacji niemowląt

Jak zmienia się skóra niemowlaka?

W pierwszych tygodniach życia skóra noworodka jest cienka, bardzo delikatna – jest to związane z jej niedojrzałością, m.in. z luźnym ułożeniem komórek warstwy rogowej oraz z małą ilością elastyny w skórze właściwej.

Z kolejnymi miesiącami komórki będą coraz ściślej do siebie przylegały, a poziom elastyny wzrastał, ale dopiero około 3. roku życia skóra zrobi się wyraźnie grubsza. Może też mieć różne odcienie – różowy i niebieskawo-sinawy, co wynika z niedojrzałości układu krążenia i układu nerwowego.

To, że prawa strona ciała ma inny odcień niż lewa, albo niebieskawe są nóżki, a rączki różowe, jest zupełnie normalne, wynika bowiem z odmiennego tempa, w jakim kurczą i rozkurczają się naczynia krwionośne. Wynikiem tego braku synchronizacji są również białawe kropki i cętki, jakie pojawiają się na skórze, kiedy maleństwu jest zimno – świadczą one o tym, że w niektórych miejscach pod wpływem chłodu naczynka krwionośne skurczyły się aż za bardzo.

Niemowlęta nie mają typowej skóry tłustej, gdyż gruczoły łojowe dopiero w okresie dojrzewania produkują nadmierną ilość sebum – wcześniej są aktywne, ale ich działanie nie jest aż tak widoczne.

Typowy dla okresu trądzik niemowlęcy, który nieco przypomina zmiany na skórze nastolatków, nie jest związany z typem skóry, lecz z krążącymi w organizmie maluszka hormonami mamy, nie wymaga więc specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Aby nauczyć się, jak rozpoznać typ skóry niemowlaka, warto wiedzieć, że u niemowląt wyróżnia się cztery podstawowe typy skóry, a każdy z nich ma inne cechy i potrzeby, dlatego też wymaga nieco innej pielęgnacji.

Jakie kosmetyki wybierać?

Najlepsze dla skóry normalnej są kosmetyki nawilżające. W odróżnieniu od tych, które za zadanie mają natłuszczenie skóry, mają lekką konsystencję, występują zazwyczaj pod postacią mleczka, emulsji albo balsamu. Ważne, by był to kosmetyk przeznaczony dla niemowląt.

Skład preparatów nawilżających zazwyczaj oparty jest na prowitaminie B5 (d-pantenolu), która ma zdolność wiązania wody w naskórku, a także na alantoinie, która działa nawilżająco, a przy okazji przyspiesza proces gojenia się naskórka w przypadku podrażnień. Cennym składnikiem preparatów nawilżających są peptydy awokado, które nawadniają głębsze warstwy skóry.

Jak pielęgnować skórę normalną?

Codzienna pielęgnacja nie jest skomplikowana:

  • do oczyszczania skóry zarówno rano, jak i wieczorem, warto stosować delikatny płyn lub żel, który nie zawiera mydła, a w składzie ma substancje nawilżające;
  • do mycia buzi bardzo praktyczne są wody micelarne, których nie trzeba już spłukiwać, bo wystarczy nabrać jej niewielką ilość na wacik i przetrzeć nim skórę;
  • do wanienki w trakcie wieczornej kąpieli niemowlaka można dodatkowo dolać odrobinę płynu o działaniu nawilżającym, który nie tylko zadba o skórę, ale również zmiękczy zbyt twardą wodę;
  • po osuszeniu skóry należy nasmarować ją nawilżającym balsamem lub mleczkiem. Niewielką ilość preparatu nabierz w zagłębienie dłoni, lekko ogrzej (rozmasowując go w dłoniach), a następnie delikatnie, bez pocierania, delikatnie wklep w skórę.

Zobacz: Łuszcząca się skóra u niemowlaka. Przyczyny, objawy, pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę niemowlaka? [WSKAZÓWKI]

Suchy typ skóry niemowlaka

Jak rozpoznać?

To najpopularniejszy typ niemowlęcej skóry – ma ją większość maluchów, czemu sprzyja cienki naskórek i niemal całkowity brak warstwy hydrolipidowej, na skutek czego woda ucieka z niej szybciej, niż powinna.

Łatwo ją poznać, bo w dotyku jest szorstka, może też łuszczyć się w mniejszym lub większym stopniu. Często też ulega bolesnym podrażnieniom, zwłaszcza, jeśli stopień wysuszenia jest znaczny.

Jakie kosmetyki wybierać?

Najlepsze dla skóry suchej są kosmetyki nawilżające, odżywcze i natłuszczające. Do tego celu można używać zarówno oliwki dla niemowląt (najlepiej w pierwszym miesiącu życia, bo później może zatykać pory), jak i specjalistycznych kremów lub balsamów, które zapobiegają nadmiernemu przesuszeniu.

Z kosmetyków wybieraj takie, które zawierają cenne w pielęgnacji skóry suchej składniki, m.in.: ceramidy, które wspierają odbudowę warstwy hydrolipidowej skóry, olejki roślinne, peptydy awokado, witaminy E i F. Sprawdzą się również emolienty, zarówno nakładane bezpośrednio (np. takie w postaci kremu lub emulsji), jak i stosowane jako dodatek do kąpieli.

Zobacz także: Zmiany skórne u niemowląt: plamki, wysypka, naczyniaki

Wrażliwa skóra dziecka - jak ją pielęgnować?

Jak pielęgnować skórę suchą?

Codzienna pielęgnacja powinna mieć kilka etapów:

  • skórę maluszka warto nasmarować odżywczym kremem lub balsamem już po przebudzeniu – to zapobiegnie jej łuszczeniu się i napinaniu w ciągu dnia;
  • wieczorem wskazana jest natłuszczająca kąpiel, która nie powinna trwać dłużej, niż kilka minut (zbyt długie moczenie się w wannie wysusza skórę). Do wody warto dolać odrobinę emulsji lub płynu, który zmiękczy zbyt twardą wodę (może to być np. olejek do kąpieli), trzeba tylko uważać, bo skóra maluszka może się wtedy zrobić śliska i łatwo go wypuścić z rąk. Do mycia ciała najlepiej używać płynu o działaniu odżywczym i nawilżającym, lub specjalnego niemowlęcego mydełka o działaniu natłuszczającym;
  • po osuszeniu skórę trzeba jeszcze nasmarować odżywczym balsamem.

Wrażliwy typ skóry niemowlaka

Jak rozpoznać?

Ten typ skóry, zgodnie z ostrożnymi szacunkami dermatologów, ma nawet co trzeci bobas. Zazwyczaj jest to skóra sucha, na której – pod wpływem pewnych czynników – pojawiają się podrażnienia, zaczerwienienia, piekące plamki, krostki. Są to najczęściej podrażnienia kontaktowe, które powstają na skutek zetknięcia się skóry ze zbyt silnymi składnikami kosmetyków czy drażniącymi detergentami, znajdującymi się w proszku do prania – albo na skutek jej mechanicznego uszkodzenia (np. pod wpływem zbyt silnego tarcia podczas wycierania dziecka, itp.).

Skórze wrażliwej może też zaszkodzić zbyt suche powietrze w pokoju, dym z papierosów, słońce czy za długa kąpiel.

Skóra wrażliwa a alergiczna

Warto wiedzieć, że to, co odróżnia nadmierną wrażliwość od alergii, to czas reakcji. Reakcje skóry wrażliwej są błyskawiczne, alergicznej zaś opóźnione. Alergię skórną u niemowlaka można więc podejrzewać dopiero, jeśli zmiany na skórze pojawiają się po 12-72 godzinach od chwili kontaktu z substancją drażniącą, albo – co również odróżnia ją od wrażliwości – występują po zjedzeniu jakiejś potrawy, albo też wywołane są kontaktem z sierścią zwierząt czy kurzem.

Jakie kosmetyki wybierać?

Najlepsze dla skóry wrażliwej są łagodne kosmetyki nawilżające i natłuszczająceIch skład powinien być oparty na substancjach, które potrafią wzmocnić naturalną barierę lipidową skóry. Takie działanie mają między innymi emolienty – działają one jak cegiełki, wiążąc się ze znajdującymi w skórze lipidami, wklejając się między szczeliny w warstwie lipidowej naskórka i uzupełniając ją.

Na nowo tworzą mechaniczną barierę ochronną, która zapobiega utracie wilgoci i nie przepuszcza do środka szkodliwych substancji, co zapobiega podrażnieniom.

Grupa emolientów liczy ponad 1000 różnych substancji. Jest wśród nich masło shea, ciekła parafina, oleje roślinne (na przykład z awokado czy z pestek winogron), oliwa z oliwek, czy olej lniany, składniki, które można znaleźć w wielu kremach, balsamach, emulsjach, oliwkach czy szamponach dla dzieci.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

Codzienna pielęgnacja jest bardzo podobna do pielęgnacji skóry suchej:

  • wrażliwą skórę również warto rano nasmarować balsamem, bo zmniejszy to jej skłonność do przesuszania się;
  • przed wyjściem z domu skórę na buzi należy zaś zabezpieczyć kremem dopasowanym do pogody;
  • wbrew temu, co można czasem przeczytać w internecie, malca z tym typem skóry nie wolno kąpać w samej wodzie, bo może to wysuszać skórę – woda wypłukuje bowiem lipidy z ochronnej bariery naskórka. Warto więc pamiętać, by do wanienki dolewać odrobinę emulsji do kąpieli albo oliwki, najlepiej opracowanej na bazie emolientów, bo dzięki temu w miejsce „wypłukanych” lipidów trafią te z kosmetyku. Maluszek nie powinien kąpać się dłużej, niż dziesięć minut, a woda nie może być cieplejsza, niż 37 stopni (dłuższa kąpiel i gorąca woda mogą doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry, a więc i do podrażnień). Nie używaj gąbki ani myjki. Pod wpływem wilgoci mnożą się na niej bakterie i grzyby, dlatego bezpieczniej będzie umyć malca po prostu ręką;
  • pamiętaj też o umyciu fałd na udach, w pachwinach i przy szyi. To newralgiczne punkty na ciele , bo gromadzą nie tylko wilgoć, ale też złuszczony naskórek i, w przypadku pachwin, resztki zawartości pieluszki. Dlatego w tych miejscach łatwo o bolesne podrażnienia;
  • wycierając malca po kąpieli nie trzyj skóry, tylko delikatnie osuszaj ją ręcznikiem;
  • na koniec nasmaruj skórę balsamem, delikatnie go wklepując.

Atopowy typ skóry niemowlaka

Jak rozpoznać?

Tą nazwą często określana jest skóra wrażliwa. To jednak błąd, bo skórę atopową mają wyłącznie dzieci chore na atopowe zapalenie skóry, z powodu którego cierpi już nawet co piąty maluch. Skóra atopowa jest mocno przesuszona, łuszczy się i silnie swędzi. 

Niemowlęta z AZS często mają czerwone, pokryte wysypką i wyglądające na polakierowane policzki, a także wysypkę przy łokciach i kolanach (przy czym zmiany są rozmieszczone symetrycznie, w tych samych miejscach na różnych kończynach).

U dzieci nieco starszych wysypka i krostki pojawiają się głównie pod kolanami i w zgięciach łokci, a także na grzbietach rąk i stóp, i mają skłonność do tzw. lichenifikacji, czyli szorstkości i zgrubień.

Jakie kosmetyki wybierać?

Najlepsze dla skóry atopowej są emolienty. Atopika nie należy pielęgnować zwykłymi kosmetykami dla niemowląt, bo niektóre ich składniki mogą mu zaszkodzić (np. aloes czy rumianek).

Do codziennej higieny, nawilżania i natłuszczania trzeba używać kosmetyków sprzedawanych w aptekach, a przeznaczonych dla osób ze skórą atopową.

Im prostszy skład kosmetyku, tym mniejsze ryzyko, że któraś z substancji podrażni skórę. Dlatego właśnie formuła kosmetyku powinna być oparta na substancjach, które potrafią wzmocnić naturalną barierę lipidową skóry – najlepiej na emolientach.

Jak pielęgnować skórę atopową?

Codzienna pielęgnacja AZS leczy się różnymi metodami, w tym sterydami, a odpowiednia pielęgnacja to bardzo ważny element terapii:

  • kilka razy dziennie skórę należy natłuszczać balsamem emolientowym – ten zabieg tworzy na skórze coś w rodzaju sztucznej warstwy ochronnej, która zapobiega parowaniu wody z naskórka. Dobrze wcześniej schłodzić go w lodówce, bo chłodny kosmetyk lekko znieczula skórę, co przynosi ulgę przy silnym swędzeniu;
  • do mycia najlepiej stosować syndet, czyli kostkę myjącą, w składzie której są niemal wyłącznie syntetyczne detergenty, wiążące cząsteczki brudu, ale nie szkodzące skórze.
  • Zabiegiem obowiązkowym jest wieczorna, lecznicza kąpiel. W jej trakcie usuwane są resztki kosmetyków nakładanych w ciągu dnia, a także martwy naskórek, a skóra lekko zmiękczana. Do wody trzeba dolać emolient, który natłuści skórę. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut, a woda powinna być względnie chłodna (32-36 st C – wyższa może nasilać swędzenie);
  • po kąpieli ciało trzeba delikatnie osuszyć, przykładając ręcznik – pocieranie może dodatkowo podrażnić skórę;
  • ważne, by w ciągu dwóch minut od wyjścia z wody całe ciało nasmarować emolientem, bo to zapobiegnie dalszemu przesuszaniu się.

Czy wiesz, jak opiekować się niemowlakiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić niemowlę?
Zdjęcie

Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj wysypki u dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza