Jak skutecznie udrożnić nosek niemowlaka? Sposób na głęboko zalegający katar

2021-09-30 10:53

Zatkany nosek dziecka to problem, dlatego trzeba go jak najszybciej udrożnić. Głęboko zalegający katar u niemowlaka utrudnia dziecku oddychanie. Jak skutecznie udrożnić nosek niemowlęcia i co się sprawdzi, a co nie w czasie udrożniania noska? Oto sposoby na zatkany nos u niemowlaka.

Jak udrożnić nosek niemowlaka?
Autor: Getty Images Jak udrożnić nosek dziecka? Sposoby na głęboko zalegający katar u niemowlaka

Kiedy niemowlę ma katar, najważniejsze jest udrożnienie nosa. Jak udrożnić nosek niemowlęcia? Są jednak sprawdzone sposoby na katar, które pozwolą udrożnić nos i skutecznie ułatwić dziecku oddychanie.

Spis treści

  1. Dlaczego trzeba udrażniać nos u niemowlaka?
  2. Aspirator na udrożnienie nosa
  3. Unoszenie główka wyżej udrożnia nos
  4. Inhalacje z ziół na katar
  5. Krople na udrożnienie noska niemowlęcia
  6. Kąpiel w tymianku
  7. Tego nie rób! Jak NIE udrażniać noska?
  8. Jak opiekować się dzieckiem, które ma zatkany nosek?

Dlaczego trzeba udrażniać nos u niemowlaka?

Kanały nosowe niemowlaka są jeszcze bardzo wąskie, dlatego nawet niewielki katar sprawia, że nosek jest niemal całkowicie zablokowany, dziecku trudno oddychać, jest rozdrażnione, nie wysypia się. Niemowlę nie umie jeszcze wydmuchać noska

Oczyszczanie zatkanego noska niemowlaka należy robić w miarę potrzeby – zawsze przed karmieniem i położeniem dziecka spać. Rzadką wydzielinę z nosa niemowlaka usuniesz aspiratorem. Gęstą trzeba najpierw rozrzedzić, zakraplając do każdej dziurki noska niemowlaka odrobinę soli fizjologicznej albo morską wodę w sprayu. To, co wycieknie z noska, zbieraj za pomocą rulonika z chusteczki higienicznej.

Sposoby na katar u dziecka

Oto 5 sposobów na udrożnienie noska niemowlaka

Aspirator na udrożnienie nosa

Wydzielinę, która utknęła głębiej, lepiej usuwać za pomocą aspiratora. Końcówkę tuby przykłada się do nozdrza dziecka, a ustnik – w zależności od modelu aspiratora – podłącza do odkurzacza albo bierze do ust, a następnie zasysa powietrze. Podciśnienie, jakie wytwarza się w aspiratorze, wyciąga z zatkanego noska niemowlaka wydzielinę.

Zabieg jest całkowicie bezpieczny, bo końcówka tuby jest tak wyprofilowana, że nie jest w stanie zassać błony śluzowej – nawet w przypadku aspiratora podłączanego do odkurzacza. W takich aspiratorach moc ssania jest regulowana przez specjalny system wewnątrz tuby.

Niezależnie od rodzaju aspiratora, po każdym użyciu trzeba go dokładnie wymyć. Jeśli aparat ma filtr, trzeba go raz dziennie wymienić.

Zobacz: Jak układać niemowlę do snu? Najlepsze pozycje

Unoszenie główka wyżej udrożnia nos

Aby rzadka wydzielina z zatkanego nosa sama wypłynęła, układaj niemowlę tak, by miał lekko uniesioną główkę. Gdy się bawi, może leżeć na brzuchu na kocyku lub siedzieć w leżaczku. Pod materacyk w łóżeczku warto wsunąć złożony kocyk, tak by lekko unieść go od strony głowy.

Trzeba tylko pilnować kąta nachylenia materaca, by niemowlak nie zsuwał się z niego. Takie rozwiązanie nadaje się tylko dla dzieci, które umieją już same zmienić pozycję.

Inhalacje z ziół na katar

Postaw napar z ziół przy łóżeczku niemowlaka. Podczas kataru u niemowlaka błony śluzowe są obrzęknięte, co utrudnia oddychanie. Obrzęk można zmniejszyć, stawiając niedaleko łóżeczka dziecka płaskie naczynie z naparem ziołowym, który dziecko będzie mimowolnie wdychać i się inhalować.

Wystarczy je wypełnić wrzątkiem, a potem wrzucić do niego garść ziół, np. rumianek, majeranek albo szałwię. Stygnąc, zioła będą parowały, co dodatkowo nawilży powietrze. Naparem można skropić również pieluszkę niemowlaka, którą następnie zawieszamy na łóżeczku.

Krople na udrożnienie noska niemowlęcia

Po maści i krople do noska warto sięgnąć, gdy katar u niemowlaka jest bardzo dokuczliwy. Skórę pod nosem można smarować odrobiną maści majerankowej. Najlepiej nabierać ją na opuszkę palca, a podczas nakładania uważać, by nie dostała się do noska niemowlaka, bo może podrażnić śluzówki.

Plecki dziecka, który ma już 6 miesięcy, można smarować maścią rozgrzewającą, zawierającą substancje lotne – m.in. olejki eteryczne – które parując, obkurczają przekrwione śluzówki. Po konsultacji z lekarzem można stosować krople do nosa.

Szybko przynoszą ulgę, ale u niemowląt mogą podrażniać śluzówkę. Jeśli katar u niemowlaka jest bardzo silny, a nie masz możliwości szybkiej wizyty u lekarza, stosuj krople tylko przed karmieniem albo przed snem i nie dłużej niż przez trzy dni.

Polecamy: Przeziębienie u niemowlaka - 18 sposobów na szybszy powrót do zdrowia

Kąpiel w tymianku

Napar z tego aromatycznego zioła pomaga udrożnić nosek niemowlaka. Tymianek jest łagodny i bardzo rzadko uczula. Jak zrobić kąpiel dla niemowlaka w tymianku?

  • Cztery łyżki tymianku zalej dwoma litrami wrzącej wody, zaparzaj pod przykryciem przez kwadrans, po czym odcedź przez sitko do garnuszka.
  • Napar wlej do ciepłej wody w wanience i podczas kąpieli pozwól niemowlakowi pluskać się w niej przez kilka minut, myjąc go w tym czasie tak jak zwykle.

Tego nie rób! Jak NIE udrażniać noska?

Niektóre sposoby oczyszczania noska i zwalczania kataru u niemowlaka stosowano przez lata. Dziś jednak wiemy, że stosowane u niemowląt i małych dzieci, często bardziej szkodzą, niż pomagają. Dlatego jeśli dziecko ma katar:

  • Do oczyszczania noska niemowlaka nie stosuj tradycyjnej gumowej gruszki z cienkim końcem. Gruszka taka jest bardzo miękka i łatwa w użyciu. Choć jednak skutecznie usuwa z noska wydzielinę (nawet tę głęboko zalegającą), jej siła ssania jest tak duża, że łatwo można nią poważnie uszkodzić wyścielające wnętrze nosa błony śluzowe.
  • Nie wkładaj dziecku do nosa kawałeczków czosnku. To prawda, że udrażnia on nos i pomaga na zatoki, ale nie w przypadku małych dzieci. Czosnek może podrażnić błony śluzowe i utknąć w nosie, powodując komplikacje, a nawet zostać wciągnięty do oskrzeli czy tchawicy, co spowoduje konieczność interwencji chirurga.
  • Nie podkręcaj ogrzewania w mieszkaniu, kiedy dziecko ma katar. Kiedyś panował pogląd, że katar najlepiej wypocić. Dziś wiemy, że przegrzanie znacząco utrudnia oddychanie i sprzyja dalszemu rozwojowi infekcji, bo ciepłe otoczenie zwiększa przekrwienie i obrzęk śluzówki nosa.

Jak opiekować się dzieckiem, które ma zatkany nosek?

1. Dziecko, które ma katar musi dużo pić

Woda nawilża śluzówki, wzmacniając je i ułatwiając walkę z wirusami. Niemowlaka karmionego piersią warto przystawiać częściej, ale na krócej, niemowlę karmione butelką może pić przegotowaną i ostudzoną wodę, starszemu dziecku można dać do picia wodę, sok albo herbatkę.

2. W czasie kataru u dziecka warto spacerować

Chłodne powietrze obkurcza śluzówki, co ułatwia oddychanie, gdy dziecko ma zatkany nosek. Z zakatarzonym niemowlakiem można wychodzić na dwór, pod warunkiem że nie ma gorączki, a pogoda sprzyja wyjściu z domu (tzn. nie ma silnego wiatru albo dużego mrozu).

3. Powietrze w pokoju niemowlaka trzeba nawilżać

To również pomoże szybciej pozbyć się kataru u niemowląt. Gdy powietrze w pokoju jest zbyt suche, rzęski na śluzówce w nosku zwalniają pracę, przez co wydzielina nie jest na bieżąco usuwana w kierunku ujścia kanałów nosowych. Prawidłowa wilgotność powietrza to 40–60 proc.

W ogrzewanych pomieszczeniach można ją osiągnąć na różne sposoby. W dzień warto często wietrzyć mieszkanie, a na kaloryferze położyć mokry ręcznik. Na noc lepiej włączyć nawilżacz, który skutecznie poprawi wilgotność.

Najlepsze są nawilżacze z wbudowanym czujnikiem wilgotności, który automatycznie włączy nawilżacz, jeśli powietrze jest za suche, i wyłączy go po osiągnięciu optymalnego poziomu wilgoci, nie dopuszczając do zbytniego zawilgocenia pomieszczenia. Dobrze, jeśli nawilżacz cicho pracuje i ma duży zbiornik na wodę, którego nie trzeba często napełniać.

Zobacz: Jak ubrać niemowlę na jesienny spacer?

Czy potrafisz rozpoznać, co dolega twojemu dziecku?

Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko nie chce ssać piersi, zaczyna się ślinić i płacze. Nagle ssie palce i wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce. Objawy sugerują:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza