Jak urządzić pokój dla dziecka, by był bezpieczny i sprzyjał rozwojowi niemowlęcia?

2012-07-20 15:16

Jakich barw użyć, urządzając pokój dla dziecka? Stonowane kolory, a może feeria barw? Nowoczesność czy natura? Sprawdź, czym się kierować, wybierając farby do ścian, meble i akcesoria do pokoiku dla niemowlęcia, by był on przyjazny i bezpieczny.

Jak urządzić pokój dla dziecka, by był bezpieczny i sprzyjał rozwojowi niemowlęcia?
Autor: _photos.com|photos.com Jak urządzić pokój dla dziecka, by był bezpieczny i sprzyjał rozwojowi niemowlęcia?

Spis treści

  1. Pokój dla dziecka - jakie kolory najlepsze?
  2. Jakie wybrać meble i podłogę do pokoju dla dziecka?
  3. Zgodnie z naturą
  4. Bezpieczne meble w pokoju dla dziecka

Maminy brzuch to idealne lokum dla dziecka – wygodne i bezpieczne. Ale maleństwo nie ma tam meldunku na stałe i pewnego – tak bardzo wyczekiwanego przez rodziców – dnia musi je opuścić. Aby przenosiny poszły gładko, zapewnij mu nowy, przyjemny kącik. Jak to zrobić? Oto kilka zasad urządzania pokoju dla dziecka.

Pokój dla dziecka - jakie kolory najlepsze?

Małe dziecko najlepiej czuje się w wyciszonym pokoju, dlatego warto zdecydować się na jeden ze spokojnych, pastelowych kolorów. Świetnie sprawdzi się słomkowy, liliowy, błękitny czy beżowy. Nudno? Dostarcz dziecku bodźców, wprowadzając akcenty w intensywnych barwach i geometryczne kształty. Ale z umiarem! Zbyt agresywne kolory mogą powodować u dziecka rozdrażnienie lub problemy ze snem. Niemowlę łatwiej wychwytuje kontrasty, możesz więc na ścianie nad łóżeczkiem powiesić karty z biało-czarnymi wzorami (paski lub różnej wielkości koła). To przyciągnie jego uwagę i będzie stymulowało rozwój wzroku malucha. Spróbuj przymocować je na metalowych listwach na magnesy. Albo rozważ położenie na ścianie specjalnego podkładu pod farbę, zawierającego drobinki metalu – uzyskasz ścianę, którą w niedalekiej przyszłości wykorzystasz do łatwego wieszania prac plastycznych dziecka za pomocą magnesów. Takie rozwiązanie pozwala na częstą zmianę ekspozycji. Po biało-czarnych wzorach warto wprowadzić do pokoju malca inne nasycone kolory podstawowe, również kontrastowe, czyli np. czerwony z zielonym lub niebieski z żółtym. Możesz też po prostu powiesić portrety (niemowlęta uwielbiają uśmiechnięte twarze) lub plakaty z postaciami z bajek. Jak widzisz, dodatki mogą uatrakcyjnić każdą pastelową ścianę. Ale nie tylko ścianę – małe oczka chętnie zerkną na poduszki w mocnych barwach, ułożone na meblach lub podłodze, z pewnością zainteresuje je także lampa z jaskrawym kloszem oraz kolorowy dywan czy barwna mata edukacyjna na podłodze.Kolor w pokoju malca odgrywa ważną rolę. Można wydzielić nim różne przestrzenie, np. okolice łóżeczka pomalować na błękitno, kącik zabaw – na zielono, a wokół okna – na żółto.

SPRAWDZONY PATENT: aby dziecko niczego nie zmalowało, warto wyprzedzić jego zwariowane pomysły i pomalować ściany farbą odporną na zmywanie lub pokryć łatwo zmywalną tapetą. Albo od razu zaplanować kącik do malowania kredą – niewielką powierzchnię ściany trzeba pokryć specjalną czarną farbą, która będzie miała właściwości tablicy do pisania po niej kredą.

Jakie wybrać meble i podłogę do pokoju dla dziecka?

Urządzając pokój dziecka, warto zwrócić uwagę na to, jak wykonane są meble. Przede wszystkim powinny być z trwałego i solidnego materiału. Czyli jakiego? Najlepiej sprawdza się drewno, ale nie z drzew iglastych, takich jak sosna lub świerk. Takie meble mogą okazać się za miękkie, więc łatwo je uszkodzić w czasie zabawy, a wtedy istnieje ryzyko powstania niebezpiecznych drzazg. Lepsze będą z buku czy olchy. Zwróć również uwagę, czy nie mają kantów. To niezbędne minimum bezpieczeństwa dla malca. Poza tym meble muszą pewnie stać na swoim miejscu. Wydaje ci się, że regał obciążony książkami jest wystarczająco stabilny? Wyobraź sobie, że będzie się na niego wspinał mały Batman. Lepiej więc przykręć go do ściany. A jeszcze lepiej zrezygnuj z wysokich mebli i postaw na skrzynie, pudła i kosze. Wbrew pozorom, to właśnie one pomogą utrzymać w pokoju dziecka ład i porządek. Możesz bowiem wsunąć je pod łóżko, zawiesić na ścianie (np. materiałowe kosze) lub wykorzystać jako meble do siedzenia (np. skrzynie z wyłożoną na wierzchu poduszką). Taki system przechowywania dziecięcych rzeczy to lepsze rozwiązanie niż jeden wielki pojemnik na wszystko. Dobrze, gdy pudełka są charakterystyczne, np. małe puzderka na puzzle, skrzynie z płótna na pluszaki lub wiklinowe kosze na klocki. Dzięki temu dziecko uczy się segregować i sortować przedmioty. W bezpiecznym pokoju ważną rolę odgrywa podłoga. To na niej malec spędzi wiele miesięcy, gimnastykując ciało w pozycji leżącej, raczkując i stawiając pierwsze kroki. Najlepsza jest drewniana – to zdrowy (bo naturalny) materiał, dobrze izolujący ciepło. Wysokie noty otrzymuje od rodziców parkiet z twardego i wytrzymałego drewna, to znaczy jaworu, dębu, orzecha, klonu, jesionu. Wolisz wykładzinę? Racja – jest miękka, ma przyjemną dla dziecięcych rączek i nóżek fakturę. Ale pamiętaj, że lubi się na niej osadzać kurz i trudniej utrzymać ją w czystości. Może więc lepszy będzie dywan, który uda ci się raz na jakiś czas porządnie wytrzepać i uprać?

SPRAWDZONY PATENT: miękkie, bezpieczne, hipoalergiczne, ciepłe i odporne na wilgoć – takie są podłogi korkowe. Świetnie sprawdzą się w pokoju małego dziecka. A jeśli wybierzesz deski lub płytki w różnych kolorach, zastąpią optycznie barwny dywanik lub matę.

miesięcznik "M jak mama"
Dobrze wiedzieć

Zgodnie z naturą

Ekologia przebojem wkracza do pokoju dziecka. I dobrze. Jest przyjazna dziecku, zdrowa oraz bezpieczna. Uczy je także wrażliwości na naturę. Reprezentują ją drewniane meble wykończone naturalnymi materiałami, zasłony ze 100-procentowej bawełny czy płócienne rolety. Dywany zaś są wykonane z wełny, ekologicznej bawełny, konopi czy juty albo zastępuje je linoleum z surowców naturalnych. W pokoju w stylu eko nie może zabraknąć zabawek z surowców naturalnych, czyli drewnianych grzechotek i klocków, szmacianych lalek oraz gałgankowych misiów.

Bezpieczne meble w pokoju dla dziecka

Nawet najspokojniejszy aniołek potrafi zmienić się w psotliwego diabełka. W naturze każdego dziecka jest bowiem eksperymentowanie – tak poznaje świat. Dlatego warto już dziś założyć, że: ugryzie blat stołu, potrze policzkiem wszystkie szczebelki łóżeczka, poliże ścianę i włoży paluszki nawet do najmniejszego otworu w meblach. Tak, tak... mówimy o twoim grzecznym maleństwie. Lepiej więc zainteresuj się zawczasu, jakim lakierem lub farbą pokryte są szafki i półki (jeśli nie znajdziesz dołączonych do mebli certyfikatów bezpieczeństwa potwierdzonych odpowiednimi atestami, np. PZH lub IMiD, koniecznie zapytaj sprzedawcę). Na wszelki wypadek staraj się także unikać mebli wykonanych z płyt wiórowych, sklejek, plastiku i innych sztucznych tworzyw, bo mogą one zawierać szkodliwe, toksyczne substancje, takie jak formaldehyd.

SPRAWDZONY PATENT: czasem warto samemu odrestaurować stare, drewniane meble, bo wtedy masz pewność, że wytrzymały wiele lat, a więc są solidnie wykonane. Złap za szlifierkę, by wyrównać powierzchnię drewna, pozbyć się jego górnych warstw (np. starego lakieru) i wygładzić kanty. Całość zabezpiecz bezpiecznym dla dziecka specjalnym woskiem pszczelim.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza