Jaką wodę pić w ciąży?

2021-10-25 14:29

To, jaką wodę pijesz w ciąży, jest ważne ze względu na rozwój twojego dziecka. W ciąży znaczenie płynów, które przyjmuje przyszła mama wzrasta. Skorzystaj z naszego poradnika i sprawdź, czemu woda jest w okresie ciąży taka ważna, ile wody pić w ciąży i jaka jest najlepsza w czasie oczekiwania na dziecko.

Woda w ciązy
Autor: Getty Images

Bez wody nie ma życia, to jasne. Ale jaką wodę pić w ciąży, aby zapewnić maluszkowi jak najlepszy rozwój i nie zaszkodzić jego zdrowiu? Podpowiadamy, jaką wodę pić w ciąży i w jakich ilościach.

Spis treści

  1. Dlaczego woda jest tak potrzebna w ciąży?
  2. Jeśli nie woda, to…?
  3. Ile wody pić w ciąży?
  4. Najlepsza woda z butelki. Mineralna czy źródlana?
  5. Czy można pić wodę z kranu w ciąży?
Kawa w ciąży. Zakazana czy nie?

Dlaczego woda jest tak potrzebna w ciąży?

Odpowiednia podaż płynów jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Pełni kluczową rolę w przyswajaniu, transportowaniu i wykorzystaniu składników pokarmowych – gdy jej brakuje, krew się zagęszcza.

Woda umożliwia szybką i bezpieczną eliminację toksyn i pozbycie się z organizmu ubocznych produktów przemiany materii. Dzięki wydalaniu przez skórę pary wodnej utrzymujemy stałą temperaturę ciała.

Podczas ciąży znaczenie wody wzrasta jeszcze bardziej. Woda spożywana przez przyszłą mamę jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu, zwłaszcza komórek ośrodkowego układu nerwowego, które są szczególnie wrażliwe na jej niedobór. 

Picie odpowiednich ilości wody wpływa też na produkcję płynu owodniowego, który odgrywa bardzo ważną rolę: chroni nienarodzone dziecko przed urazami i infekcjami, zapewnia mu stałą temperaturę. Prawidłowa objętość płynu owodniowego umożliwia płodowi wykonywanie ruchów rozwijających jego mięśnie, jest też konieczna do właściwego rozwoju płuc.

Poza tym prawidłowe nawodnienie organizmu przyszłej mamy zmniejsza uciążliwe dolegliwości związane z ciążą, takie jak poranne nudności i wymioty, zaparcia, suchość skóry czy infekcje dolnego odcinka dróg moczowych.

Zwłaszcza te ostatnie w przypadku niedoboru płynów mogą prowadzić do nawrotów schorzenia lub infekcji wstępującej, która grozi takimi konsekwencjami, jak: zapalenie nerek, poród przedwczesny, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, infekcja wewnątrzmaciczna płodu, niska masa urodzeniowa.

Czytaj:

Co pić w ciąży? Najzdrowsze napoje dla przyszłej mamy

Dieta w ciąży, czyli odżywianie ciężarnej pod lupą

Dobrze wiedzieć

Jeśli nie woda, to…?

Woda powinna stanowić większość tego, co codziennie pije przyszła mama, natomiast inne płyny też mogą zostać wkomponowane w jej dietę, byleby nie w znacznych ilościach.

Pragnienie możesz zaspokoić, pijąc też inne napoje (maks. 30–40 proc. dziennego zapotrzebowania). Mogą to być: herbaty owocowe i ziołowe (bez cukru), mleko niskotłuszczowe, kawa bezkofeinowa. Dobre są też świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe. Natomiast gotowe soki ze sklepu nie są polecane ze względu na dużą zawartość cukru.

Nie powinnaś pić wysokoenergetycznych napojów słodzonych ani napojów energetyzujących (zawierają kofeinę i taurynę, które działają pobudzająco). Naturalną kawę ogranicz do 2 filiżanek dziennie. Unikaj napojów gazowanych – nasilają wzdęcia i oszukują mózg, że organizm jest nawodniony, podczas gdy tak nie jest (dwutlenek węgla rozciąga ścianki żołądka i do mózgu wysyłane są błędne sygnały).

Czytaj: Kofeina w ciąży - jaka dawka jest bezpieczna?

Czy w ciąży trzeba chodzić do lekarza?

Ile wody pić w ciąży?

Średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę osoby dorosłej wynosi ok. 2,5 litra. Swoje indywidualne potrzeby (przed ciążą) możesz wyliczyć według wzoru: waga ciała (w kilogramach): 10 x 0,3. Otrzymany wynik to zalecana liczba litrów wody dziennie. A więc osoba ważąca 70 kg powinna pić ok. 2,1 litra wody dziennie.

W ciąży należy zwiększyć tę ilość o około 300 ml na dobę. Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia w Polsce kobiety w ciąży powinny spożywać ok. 3 litrów wody dziennie (łącznie – w napojach i innych produktach spożywczych). A przy wysokiej temperaturze otoczenia i podczas intensywnego wysiłku – zwiększyć tę ilość o jedną trzecią.

Wiele kobiet zadaje sobie pewnie pytanie: czy rzeczywiście muszę pić czystą wodę, czy mogą to być inne napoje? Odpowiedź specjalistów nie pozostawia wątpliwości: woda jest dla kobiet w ciąży najlepszym, najbardziej pożądanym napojem i powinna być traktowana jako podstawowe źródło nawodnienia organizmu.

Picie czystej wody powinno zaspokajać przynajmniej 60–80 proc. zapotrzebowania na płyny. Specjaliści zalecają też, aby przyszła mama piła wodę powoli i w małych porcjach, tak by stopniowo uzupełniać jej niedobór. Optymalna temperatura spożywanej wody to ok. 15°C.

Zdrowe odżywianie w ciąży: jak powinna wyglądać dieta ciężarnej

15 warzyw i owoców, które służą ciąży i przyszłej mamie

Najlepsza woda z butelki. Mineralna czy źródlana?

Podstawową kwestią jest to, by kobiety w ciąży piły wodę wysokiej jakości i z bezpiecznego źródła. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla tych grup będzie butelkowana woda źródlana lub woda mineralna o niskim lub średnim poziomie mineralizacji.

Dobra woda powinna pochodzić z naturalnych zbiorników podziemnych i być rozlewana do butelek bezpośrednio przy jej ujściu – nie może być przewożona w cysternach. Jej czystość chemiczną i mikrobiologiczną musi potwierdzać atest, a informacja o ateście powinna być na etykiecie.

Naturalna woda źródlana musi spełniać restrykcyjne wymagania określone przez ministra zdrowia w kilku rozporządzeniach. Taka woda jest wolna od zanieczyszczeń nieorganicznych i organicznych, w tym pestycydów, pasożytów i drobnoustrojów chorobotwórczych.

Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego wodą odpowiednią do picia na co dzień dla kobiet w ciąży i karmiących piersią jest woda źródlana oraz mineralna nisko lub średnio zmineralizowana, w której suma składników mineralnych nie przekracza 500 mg/litr, ponieważ w przeciwieństwie do wód wysoko zmineralizowanych zawiera bezpieczną ilość substancji, które w większej ilości przy regularnym, zwiększonym spożyciu mogą być potencjalnie niekorzystne dla zdrowia tych wrażliwych grup.

Czytaj: Herbata w ciąży: jaką herbatę pić w ciąży?

Podpowiadamy

Do codziennego spożycia dla tak wrażliwych grup, jak kobiety w ciąży i karmiące piersią odpowiednia jest m.in. woda Żywiec Zdrój, ponieważ zawiera niską, a więc bezpieczną ilość składników, które w większej ilości mogą być niekorzystne dla zdrowia, takich jak azotany, azotyny, chlorki, fluorki, jodki, sód czy metale ciężkie. Spełnia również wymagania stawiane dla wód zalecanych dla tak wrażliwych grup jak kobiety w ciąży i karmiące piersią. I najważniejsze - posiada pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka.

Czy można pić wodę z kranu w ciąży?

Ostatnio prowadzone są kampanie zachęcające do picia wody bezpośrednio z kranu. Przekonuje się nas, że to już nie jest taka woda jak dawniej: obecnie jest smaczna i zdrowa. Rzeczywiście, w porównaniu z tym, co płynęło z kranów w latach 80., różnica jest wyraźna, bo udoskonalone zostały metody uzdatniania wody.

Mimo, że w wielu miastach kranówka jest dobrej jakości, to należy zachować czujność. Do dezynfekcji wody w instalacjach wodociągowych stosuje się głównie chlor i dwutlenek chloru. Substancje chloropochodne podczas dezynfekcji wchodzą w reakcje z mikrozanieczyszczeniami wody – organicznymi i nieorganicznymi – tworząc szkodliwe dla zdrowia uboczne produkty dezynfekcji.

Te mikrozanieczyszczenia mogą być różne, bo zależą od zbiornika, z którego pobierana jest woda, oraz od stanu instalacji wodociągowej – im starszy i bardziej zaniedbany budynek, w którym mieszkasz, tym ryzyko zanieczyszczeń jest większe. Trudno więc przewidzieć, jakie substancje mogą być ubocznym produktem dezynfekcji, a niektóre z nich są toksyczne i nie powinna mieć z nimi kontaktu kobieta w ciąży.

Co więcej, jakość wody przy ujęciu może się różnić od tej, którą masz w kranie, a wpływ na to ma stan sieci przesyłowej.

Warto pamiętać, że to woda butelkowana jest jedynym sposobem dostarczenia wody naturalnego pochodzenia – takiej jaką stworzyła ją natura, o naturalnym składzie mineralnym, pochodzącej wyłącznie z chronionych ujęć podziemnych, butelkowanej w naturalnej postaci, nie poddanej procesom uzdatniania. Wybierając wodę butelkowaną mamy pewność odnośnie jej stałego, naturalnego składu i bezpieczeństwa, a to w przypadku kobiet w ciąży jest bardzo istotną kwestią. Woda butelkowana, w przeciwieństwie do kranowej, będzie bardziej optymalnym wyborem dla tak wrażliwych grup, jak właśnie kobiety w ciąży, między innymi ze względu na jasno ustalone limity substancji szkodliwych, które powinny być limitowane w diecie tej grupy, jak np. chlorki, siarczany czy fluorki.

Czytaj: Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Materiał partnerski Żywiec Zdrój/miesięcznik "M jak mama"

TEST: Czy dobrze odżywiasz się w ciąży?

Pytanie 1 z 9
SZYKUJESZ SOBIE JEDZENIE DO PRACY. CO WKŁADASZ DO PUDEŁKA?
Żywiec Zdrój
Autor: materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza