Pierwsze i kolejne badania w ciąży - o czym pamiętać

2014-05-26 17:34

Już podczas pierwszej wizyty w ciąży u ginekologa otrzymasz skierowanie na pierwsze badania. To jednak dopiero początek. Przygotuj się, że w trakcie całej ciąży będziesz musiała regularnie badać stan swojego zdrowia i zdrowia dziecka.

kalendarz ciazy badania w ciazy iii trymestr
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Pierwsze badania w ciąży
  2. Obejrzyj koniecznie: Dlaczego warto zrobić badanie USG 3D w ciąży
  3. Co miesiąc wizyta u ginekologa
  4. Badania między 21 a 28 tygodniem ciąży
  5. Badania tuż przed porodem
  6. Dodatkowe badania w ciąży
  7. Skonsultuj koniecznie

W ciągu najbliższych miesięcy wykonasz znacznie więcej badań niż zwykle. Pewnie będzie ci o nich przypominał lekarz prowadzący ciążę, ale i sama powinnaś kontrolować sytuację. Robiąc niezbędne badania w ciąży, zyskasz komfort psychiczny, że jesteś zdrowa, a twojemu dziecku niczego nie brakuje i prawidłowo się rozwija.

Pierwsze badania w ciąży

Kiedy miesiączka się spóźnia, możesz nabrać podejrzeń, że będziesz mamą. Nie musisz jednak od razu biec do ginekologa, lecz na początek wystarczy, że zrobisz test ciążowy. Dopiero wynik pozytywny może cię skłonić do szybkiego spotkania z lekarzem.

Najlepiej byłoby, gdyby odbyła się około 6. tygodnia ciąży, kiedy można już podczas badania USG stwierdzić bicie serca dziecka. Podczas tej wizyty ginekolog cię zbada i jeśli potwierdzi ciążę, założy kartę (książeczkę) ciąży, najważniejszy dokument przyszłej mamy.

Lekarz sprawdzi stan czystości pochwy, pobierze wymaz cytologiczny, zmierzy ciśnienie tętnicze i zważy cię, by określić masę ciała.

Podczas pierwszej wizyty otrzymasz skierowanie na badania. Oprócz morfologii krwi i badania ogólnego moczu powinnaś:

  • określićgrupę krwi (chyba że już masz odpowiednią kartę identyfikacyjną),
  • sprawdzić przeciwciała odpornościowe, by wykryć ewentualne ryzyko konfliktu serologicznego
  • wykonać badania w kierunku kiły (WR), HIV, HCV, toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki
  • sprawdzić stężenie glukozy we krwi.

Niektórzy lekarze zalecają już na tym etapie USG, by potwierdzić ciążę i określić jej rozwój. Zwykle jednak pierwsze badanie USG wykonuje się w 11. – 14. tygodniu ciąży.

Polecamy:

Co powinnaś wiedzieć o pierwszej wizycie u ginekologa w ciąży

Jak odczytać wyniki morfologii krwi w ciąży

Obejrzyj koniecznie: Dlaczego warto zrobić badanie USG 3D w ciąży

Wszystko o badaniu USG 3D

Co miesiąc wizyta u ginekologa

Następnie co miesiąc (a przed porodem  nawet co dwa tygodnie) będziesz pojawiała się u ginekologa, u którego oprócz badania ginekologicznego czeka cię pomiar ciśnienia tętniczego oraz masy ciała. Z gabinetu będziesz wychodziła ze skierowaniem na wyniki badań krwi (morfologia) oraz moczu (badanie ogólne).

To Ci się przyda: Kalkulator wagi w ciąży

Badania między 21 a 28 tygodniem ciąży

Między 21. a 26. tygodniem ciąży  kobiety, które miały RH ujemne, powinny określić przeciwciała anty-RH oraz w przypadku ujemnego wyniku w kierunku toksoplazmozy, powinny wykonać ponowne badanie. W tym okresie ważne jest także wykonanie USG płodu i ocena czynności jego serca.

Między 24. a 28. tygodniem należy określić stężenie glukozy we krwi – na czczo i dwie godziny po podaniu glukozy.

Badania tuż przed porodem

Tuż przed porodem (2 – 4 tygodnie przed terminem porodu) możesz mieć zalecone USG oraz KTG płodu. Takie badania profilaktyczne w ciąży są bezpłatne. Wyjątkiem są dodatkowe USG, na które decydujesz się sama, w prywatnych gabinetach lekarskich, bądź jeśli wykonujesz badania bez odpowiedniego skierowania.

Dodatkowe badania w ciąży

Obok obowiązkowych (które opisaliśmy powyżej) może się pojawić konieczność wykonania dodatkowych (np. test PAPP-A w kierunku zespołu Downa, Edwardsa i Patau), gdy coś ciebie bądź lekarza zaniepokoi.

W ciąży nie ma czegoś takiego jak „nadgorliwość” czy „zbyt dużo badań”. Wykonywanie zaleceń lekarza gwarantuje, że wszelkie nieprawidłowości będą szybko wykryte i leczone.

Jeśli masz chorobę przewlekłą (np. tarczycy, układu krążenia), powinnaś już na samym początku ciąży umówić się na wizytę u specjalisty, gdyż potrzebne będzie dostosowanie leczenia. Nawet jeśli do tej pory odwiedzałaś np. endokrynologa raz na rok, to w ciąży mogą być konieczne wizyty kontrolne co 1–3 miesiące. Niezbędna jest także, przynajmniej raz w trymestrze, kontrola uzębienia.

Zobacz koniecznie:

Kalendarz badań w ciąży

Badania w ciąży na NFZ

Dobrze wiedzieć

Skonsultuj koniecznie

  • Wysokie ciśnienie krwi– niepokojący jest wynik 140/90 mmHg;
  • Przewlekły ból brzucha  – może zwiastować ciążę pozamaciczną, poronienie lub przedwczesny poród;
  • Obrzęki dłoni, twarzy – bywają objawem gestozy;
  • Swędzenie skóry – może być symptomem cholestazy ciążowej;
  • Krwawienie – może sygnalizować poronienie lub nieprawidłowości łożyska;
  • Gorączka – 39°C i więcej lub utrzymująca się dłużej niż dwa dni – może wskazywać na stan zapalny;
  • Zawroty głowy – to jeden z objawów cukrzycy ciążowej;
  • Brak ruchów dziecka – po 20. tygodniu nie czujesz żadnego ruchu, a pod koniec ciąży, gdy nie odczuwasz ich w czasie, kiedy zwykle dziecko było aktywne.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza