Katar u dziecka a koronawirus - czy katar może być objawem COVID-19?

2020-10-26 14:03

Katar jest objawem kojarzącym się najczęściej z alergią lub przeziębieniem. Często występuje w towarzystwie gorączki, kaszlu i ogólnego osłabienia. Czy katar może być wywołany koronawirusem? Sprawdź, czy katar jest objawem COVID-19.

Katar u dziecka a koronawirus - czy katar może być objawem COVID-19?
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Objawy zakażenia koronawirusem
  2. Czy katar to częsty objaw COVID?
  3. Katar a koronawirus - co robić, gdy podejrzewasz COVID?
  4. Inne przyczyny występowania kataru

Objawy zakażenia koronawirusem

Istnieje grupa typowych objawów COVID, czyli symptomów sugerujących infekcję koronawirusem. Nalezą do nich:

W przebiegu choroby COVID-19 u dzieci wystąpić mogą także inne, mniej charakterystyczne objawy, do których zalicza się:

Czy katar to częsty objaw COVID?

Według raportu WHO katar był rzadko spotykanym objawem wśród chorych na COVID-19, dotykał on ok. 2% osób zarażonych koronawirusem. Na nasz organizm należy jednak patrzeć całościowo – obecność kataru przy współistnieniu duszności, utraty smaku i węchu czy wysokiej gorączki absolutnie nie wyklucza zakażenia koronawirusem.

Można jednak z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, iż występowanie tylko kataru, jako izolowanego objawu nie świadczy o chorowaniu na COVID-19.

Katar a koronawirus - co robić, gdy podejrzewasz COVID?

Katar może towarzyszyć infekcji COVID-19, jednak rzadko jest objawem jedynym lub dominującym. Jeżeli u ciebie lub u twojego dziecka wystąpią objawy takie jak gorączka, bóle mięśni, duszność lub suchy kaszel czy utrata węchu lub smaku oraz towarzyszący im katar, możesz podejrzewać u siebie zakażenie koronawirusem. Co wówczas należy zrobić?

  • Przede wszystkim, postarajcie się nie wychodzić z domu i w miarę możliwości odizolujcie się od osób starszych lub obciążonych chorobami.
  • Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym poprzez teleporadę. Lekarz rodzinny ma możliwość zlecenia testu RT-PCR, który służy do diagnostyki infekcji koronawirusem. Test wykonywany jest na podstawie wymazu z nosogardła.
  • W trakcie teleporady lekarz zapyta, czy jesteś osobą samodzielną i czy twój stan umożliwia wykonanie testu w mobilnym punkcie pobrań, czy masz możliwość zabrania dziecka na test. Pamiętaj, żeby udając się na test do mobilnego punktu pobrań nie korzystać z komunikacji publicznej, wskazana jest podróż własnym samochodem z ograniczeniem liczby kontaktów po drodze.
  • Jeśli twój stan nie pozwala na samodzielne udanie się do punktu pobrań lekarz skontaktuje się z Wojewódzką Stacją Sanepidu, która wyśle do was karetkę w celu pobrania wymazu.

Przed badaniem pamiętaj, aby nie myć zębów, nie płukać ust płynem do płukania jamy ustnej ani nie spożywać posiłków, ponieważ może to zafałszować wynik testu.

Jeśli wynik testu na koronawirusa okaże się dodatni i lekarz stwierdzi u ciebie lub dziecka COVID-19, zostanie nałożona na was izolacja domowa, chyba że stan wymagać będzie pobytu w szpitalu. W trakcie trwania izolacji domowej kontroluj stan zdrowia malca, mierz mu regularnie temperaturę, postaraj się, aby się wysypiał i zdrowo się odżywiał.

Jeśli wasz stan ulegnie pogorszeniu, pojawi się duszność, problemy z oddychaniem lub inne niepokojące objawy, nie zwlekaj i zadzwoń na pogotowie (tel. 112 lub 999), uprzedzając dyspozytora pogotowia, że przechodzisz infekcję koronawirusem – to niezwykle ważne, ponieważ pozwoli pracownikom ochrony zdrowia odpowiednio zabezpieczyć się przed infekcją.

Bądź odpowiedzialna: nawet jeśli objawy COVID-19 nie są u was nasilone, pozostańcie w izolacji, zostańcie w domu i stosujcie się do zaleceń lekarza i Sanepidu.

Inne przyczyny występowania kataru

Katar jest niecharakterystycznym objawem, a jego występowanie może świadczyć o wielu różnych chorobach. W różnicowaniu przyczyn kataru istotny jest jego charakter.

Katar wodnisty, przezroczysty, „cieknący z nosa”, któremu towarzyszy świąd nosa, obrzęk czy zapalenie spojówek nazywany jest katarem alergicznym.

Zwykle występuje w okresie od wiosny do późnej jesieni i jest związany z występowaniem w naturze alergizujących pyłków traw i innych roślin. Alergiczny nieżyt nosa może występować także w odpowiedzi na inne alergeny wziewne takie jak kurz, sierść zwierząt czy pleśń. Wówczas może występować przez cały rok.

Charakterystyczne dla kataru alergicznego jest jego ustępowanie po przerwaniu ekspozycji na alergen, a także współwystępowanie zapalenia spojówek i świądu nosa i oczu.

W przypadku wystąpienia alergicznego nieżytu nosa skuteczne jest stosowanie doustnych leków przeciwalergicznych dostępnych bez recepty zawierających np. cetyryzynę i kropli do nosa obkurczających naczynia. Takie krople jednak można stosować maksymalnie 4-7 dni, ponieważ przy długotrwałym stosowaniu nasilają objawy kataru.

Ważne jest także, aby obserwować swój organizm – jeśli katar alergiczny pojawił się nagle, bez zmiany w otoczeniu i towarzyszy mu duszność, świsty w czasie nabierania powietrza czy szybkie bicie serca należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o rozwijającym się wstrząsie anafilaktycznym.

Należy pamiętać także, że alergicznemu nieżytowi nosa nie towarzyszy gorączka ani ból mięśni, dlatego współwystępowanie takich objawów może wykluczać alergiczne podłoże choroby.

Obecność gęstej, początkowo białej, a w późniejszym stadium choroby, żółtego lub zielonego kataru świadczy o infekcji. Wydzielina jest trudna do usunięcia, towarzyszy jej uczucie zatkanego nosa, może także spływać po tylnej ścianie gardła, powodując jego podrażnienie.

Przyjmuje się, że katar towarzyszący infekcji trwa ok. 7 dni, przez ten okres wskazane jest leczenie objawowe, stosowanie kropli do nosa obkurczających naczynia i inhalacji z soli fizjologicznej. Jeśli katar przedłuża się i zmienia swój charakter na ropny wskazany jest kontakt z lekarzem, ponieważ taki stan świadczy o infekcji bakteryjnej która wymaga leczenia antybiotykiem.

Często katarowi ropnemu towarzyszy także ucisk okolicy oczu i czoła, co świadczy o rozszerzeniu się infekcji na zatoki oboczne nosa. Wówczas także wskazane jest stosowanie antybiotyku.

Czytaj: Czy przed porodem szpital wykonuje test na COVID?

COVID-19 u noworodka - czy koronawirus jest wskazaniem do cięcia cesarskiego?

Dzieci chorują bezobjawowo na COVID-19. Czy to znaczy, że dzieci nie przenoszą wirusa?

Czy szczepić dziecko w czasie pandemii koronawirusa?

Pleśń w domu niebezpieczna dla zdrowia

Sposoby na katar u dziecka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza