Keratyna do włosów w ciąży: czy można wykonywać ten zabieg?

2019-07-03 12:01

Keratyna do włosów to zabieg, który wygładza, odżywia i prostuje włosy. Po zastosowaniu keratyny szorstkie i matowe kosmyki na nowo stają się gładkie i lśniące. Czy zabieg ten jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Keratyna do włosów
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak działa keratyna do włosów?
  2. Jakie właściwości ma keratyna do włosów?
  3. Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?
  4. Czy keratynowe prostowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?
  5. Jakie produkty z keratyną mogą stosować kobiety w ciąży?

Często puszących się, rozdwojonych i szorstkich włosów nie da się ujarzmić nawet poprzez regularną, czasochłonną i domową pielęgnację. Dlatego też tak wiele kobiet wręcz pokochało zabiegi keratynowe na włosy, które w krótkim czasie odbudowują je i sprawiają, że stają się gładkie, miękkie i zdrowe.

Keratynowe prostowanie włosów to idealny sposób nie tylko na proste kosmyki przez 2-4 miesiące, ale również zregenerowane włosy i nadanie fryzurze blasku. Dowiedz się, czy tego typu zabieg regeneracyjny na włosy jest wskazany w ciąży, a także jak wygląda kwestia innych zabiegów u fryzjera.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak działa keratyna do włosów?
  2. Jakie właściwości ma keratyna do włosów?
  3. Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?
  4. Czy keratynowe prostowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?
  5. Jakie produkty z keratyną mogą stosować kobiety w ciąży?

Jak działa keratyna do włosów?

Keratyna to białko budulcowe, które zlokalizowane jest m.in. we włosach, a jego produkcja odbywa się w mieszkach włosowych. Warto wiedzieć, że substancja ta odpowiada za wytrzymałość włosów, a także ich wygląd, dlatego też oprócz tego, że to dzięki niej są one zdrowe i piękne, to od niej zależy również, czy są kręcone, czy proste.

Substancja ta jest także odpowiedzialna za właściwe nawodnienie włosów i naskórka, dlatego bez keratyny stają się one suche, a nawet przesuszone, a do tego mocno się puszą.  Wszelkie zabiegi stylistyczne takie jak farbowanie, kręcenie, prostowanie itd. odpowiadają za usuwanie jej z włosów i tym samym pogorszenie wyglądu i kondycji włosów.

Jakie właściwości ma keratyna do włosów?

Na rynku jest obecnie tak wiele kosmetyków do stylizacji oraz zabiegów, których głównym składnikiem jest właśnie keratyna. Dzięki nim można sprawić, że wnika ona w strukturę włosów i odbudowuje je. W konsekwencji włosy stają się piękniejsze, zdrowsze i zyskują na objętości.

Jeśli keratyna zostanie dodana do środka ondulacyjnego, to skręt włosów będzie trwalszy. Z kolei, jeśli doda się ją do zabiegu prostującego włosy, efekt utrzyma się nawet kilka miesięcy. Ten ostatni jest ostatnio bardzo popularnym zabiegiem, z którego korzysta w gabinetach fryzjerskich wiele kobiet.

Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Zabieg keratynowego prostowania włosów to najpopularniejszy sposób na ich upiększenie poprzez wykorzystanie keratyny. Przeprowadza się go w profesjonalnych salonach fryzjerskich i z reguły, na jego wykonanie, należy przeznaczyć ok. 2 godziny – wszystko jednak zależy od ilości włosów i ich długości.

Przed zabiegiem należy dokładnie umyć włosy, a nierzadko również wykonać peeling. Konieczne jest przeprowadzenie tych czynności, gdyż przed nałożeniem keratyny, należy mieć pewność, że na włosach nie ma żadnych pozostałości po innych kosmetykach.

Gdy włosy będą już całkowicie czyste, nakłada się na nie płynny preparat z keratyną. Następnie przy pomocy rozgrzanej prostownicy aktywuje substancję, która przenika do najgłębszych struktur włosów. Po wykonaniu tej czynności, widać natychmiastowy efekt, jakim są odżywione, piękne i proste włosy. Warto jednak pamiętać, że efekt nie jest na stałe i po jakimś czasie konieczne jest powtórzenie procedury.

Czy keratynowe prostowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który jest odradzany kobietom w ciąży. Warto jednak podkreślić, że nie istnieją oficjalne przeciwwskazania, które stwierdzałyby, że jest on niebezpieczny dla ciężarnych. Rezygnacja z tego zabiegu podczas ciąży jest zalecana, gdyż w czasie jego wykonywania mogą (ale nie muszą) być używane preparaty, które w składzie będą zawierały szkodliwe substancje np. formaldehyd lub amoniak.

Dlatego też zanim kobieta w ciąży zdecyduje się na tego typu regenerację włosów, powinna uprzedzić o swoim stanie fryzjera, a także dowiedzieć się, jakie substancje znajdują się w składzie preparatów, które mają być nałożone na włosy.

Keratynowe prostowanie włosów w ciąży odradzane jest także ze względu na ryzyko podrażnienia oraz uczulenia. W takiej sytuacji, ciężarne, które zdecydowały się na zabieg, powinny poprosić najpierw o wykonanie próby uczuleniowej, co umożliwi zmniejszenie ryzyka ich wystąpienia. Jeśli kobieta w ciąży nie jest pewna, jakie środki zostaną użyte, warto zdecydować się na alternatywne kosmetyki typu maski lub szampony z keratyną, które nie będą zawierały szkodliwych substancji.

Jakie produkty z keratyną mogą stosować kobiety w ciąży?

Jeśli stosowane podczas keratynowego prostowania włosów preparaty, będą posiadały w składzie toksyczne substancje, to kobieta w ciąży ma także inne rozwiązania. Aby poprawić wygląd włosów, może zastosować kosmetyki z keratyną:

  • odżywkę do włosów z keratyną - wystarczy umyć włosy, a następnie spryskać nią kosmyki. Dzięki niej włosy będą nie tylko łatwiejsze w rozczesywaniu, ale również z czasem staną się zdrowsze i wyraźnie wygładzone. Odżywki mogą mieć formę gęstej substancji lub mgiełki – druga opcja jest wygodniejsza i szybsza w aplikacji.
  • maski z keratyną - wystarczy nałożyć ją na włosy, a następnie nakryć nagrzanym ręcznikiem, czepkiem lub folią. Ciepło sprawi, że łuski włosów otworzą się i substancja zacznie głębiej i szybciej wnikać w struktury włosów. Po kilku minutach (dokładny czas będzie określony na opakowaniu produktu) można spłukać maskę letnią wodą. Efekt z pewnością będzie widoczny nawet po pierwszym użyciu.
Keratynowe prostowanie włosów
Sonda
Prostujesz włosy keratyną?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza