W jaki sposób rehabilitować dziecko z kręczem szyi?

2022-01-11 11:14

Kręcz szyi to wada, którą wykrywa się zwykle zaraz po narodzinach dziecka. Jest to dolegliwość, która wymaga rehabilitacji dziecka. Leczenie kręczu szyi jest najbardziej skuteczne wtedy, kiedy diagnoza zostanie szybko postawiona. Jednym z objawów kręczu szyi jest występowanie u dziecka wyczuwalnego zgrubienia w okolicy szyi. Zobacz jak jeszcze możesz rozpoznać tę dolegliwość i jak wyleczyć z niej dziecko.

Kręcz szyi
Autor: Getty images Kręcz szyi najczęściej powstaje w wyniku urazu okołoporodowego.

Kręcz szyi zwykle powstaje w wyniku urazu okołoporodowego. Maluch przeciskając się przez kanał rodny uszkadza sobie jeden z mięśni szyi (mostkowo-obojczykowo-sutkowy), który ulega zbliznowaceniu i skróceniu. Przykurcz mięśnia powodujący kręcz może być także skutkiem nieprawidłowego ułożenia dziecka w łonie matki.

Przeczytaj także: Obniżone napięcie mięśniowe u niemowlaka - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Spis treści

  1. Po czym można poznać kręcz szyi u dziecka?
  2. Leczenie kręczu szyi u dziecka
  3. Domowe ćwiczenia na kręcz szyi
  4. Masaż pomoże przy kręczu szyi
Prawidłowa pielęgnacja niemowlaka

Po czym można poznać kręcz szyi u dziecka?

Uszkodzony mięsień można wyczuć, dotykając szyi niemowlaka - jest twardy i obrzmiały, ale na szczęście nie boli. Powoduje jednak, że położone na pleckach lub na brzuszku dziecko przechyla główkę na bok w stronę skrócenia, ale odwraca ją w przeciwną stronę, jakby chciało jednocześnie spojrzeć w górę. Na przykład: w przypadku lewostronnego kręczu główka malca "opada" na lewe ramię, ale jest skręcona w prawo tak, że nie styka się z nim uchem, lecz tyłem główki - jakby maluch chciał spojrzeć jednocześnie na coś znajdującego się wysoko po prawej stronie. To znacznie ogranicza pole widzenia. Smyk nie interesuje się jedną stroną ciała, ręka po stronie skrócenia jest mało aktywna, dłoń zaciśnięta, wycofana, położona przy uchu. Jeśli takiego ułożenia szybko nie skorygujemy, może ono doprowadzić do asymetrii, skrzywień kręgosłupa i spowalniać rozwój motoryczny dziecka.

Przeczytaj: Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka - objawy i leczenie

Leczenie kręczu szyi u dziecka

Najpierw trzeba przede wszystkim ustalić, czy powodem odchyleń jest rzeczywiście skrócenie mięśnia. W tym celu chirurg lub ortopeda wyślą malucha na badanie usg szyi. Jeśli okaże się, że to faktycznie kręcz, lekarz zaleci ćwiczenia, masaże oraz rehabilitację dziecka. Zwykle one załatwiają sprawę. Jeśli jednak okaże się, że te metody nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, koniecznym może okazać się wykonanie operacji. Polega ona na przecięciu ścięgien mięśnia. Po zabiegu operacyjnym przez kilka tygodni zaleca się też noszenie kołnierza.

Domowe ćwiczenia na kręcz szyi

Maluch, który ma kręcz zwykle wymaga rehabilitacji metodą Bobath lub Vojty. Dzięki niej będzie rozwijał się tak dobrze, jak jego zdrowi rówieśnicy. Ćwicząc systematycznie (pod okiem rehabilitanta i samodzielnie w domu), nie trzeba będzie długo czekać na efekty. Oprócz zleconej przez specjalistę gimnastyki, warto zastosować kilka dodatkowych zabiegów, aby malec szybciej wracał do formy.

Oto przykładowe ćwiczenia:

  • Połóż smyka na pleckach, a po obydwu stronach główki ułóż poduszeczki albo woreczki, np. wypełnione grochem. Powinny być na tyle ciężkie i duże, by niemowlak nie mógł ich przesuwać. Dzięki takiemu ustawieniu malec nauczy się symetrycznie układać główkę.
  • Łóżeczkową karuzelę postaraj się powiesić po tej stronie, po której malec ma skrócony mięsień – tak, by zmuszony był unieść głowę - ten ruch będzie wymagał rozciągnięcia przykurczonego mięśnia.
  • W czasie zabaw układaj malca na brzuchu i pokazuj mu zabawki lub zagaduj go tak, by musiał prawidłowo odkręcać główkę. Jeśli ma lewostronny przykurcz i w naturalny sposób patrzy na zabawki znajdujące się po prawej stronie, kładź mu je z lewej.
  • Jeśli to konieczne, zmień ułożenie łóżeczka. Powinno ono stać w takim miejscu, by malec mógł odkręcając prawidłowo główkę, mógł obserwować, co się dzieje w mieszkaniu.

Przeczytaj także: Masaż noworodka i niemowlaka. Jak go wykonać prawidłowo?

Masaż pomoże przy kręczu szyi

Doskonałe efekty przynosi także lekkie rozmasowywanie skróconego mięśnia. Taki masaż warto wykonywać zawsze przed rozpoczęciem ćwiczeń. Masaż rozgrzewa mięsień, rozluźnia go i ułatwia gimnastykę.

  • Zacznij od wmasowania w skórę dziecka oliwki niemowlęcej, mleczka lub po prostu oliwy z oliwek.
  • Masuj nabrzmiały mięsień opuszkami palców – rób to delikatnie, aby nie sprawiać dziecku bólu, ale zdecydowanie. Głaszcz szyję, lekko ją ugniataj, rozcieraj.

Jeśli maluch bardzo się niecierpliwi, przerwij masaż, aby po kilku minutach znów go kontynuować. Jeżeli jednak zauważysz, że maluch na masaż reaguje płaczem i stawia opór, przerwij natychmiast. Podobnie wtedy, gdy skóra na szyi będzie podrażniona lub zaczerwieniona.

Przeczytaj: Asymetria ułożeniowa niemowlaka - przyczyny, objawy, ćwiczenia dla niemowląt

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza