Krwawienie z nosa w ciąży: przyczyna i sposoby na krwawienie z nosa

2021-07-28 13:50

Krwawienie z nosa ciąży, czy choćby smarkanie krwią w ciąży nigdy nie powinny być bagatelizowane, bo czasem okazują się niepokojącym sygnałem. Choć na tę dolegliwość skarży się wiele ciężarnych, krwawień z nosa nie można tego uznać za jeden z normalnych objawów ciąży.

Krwawienie w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Krwawienie z nosa w ciąży może oznaczać przemęczenie organizmu.

Krwawienie z nosa w ciąży zwykle kojarzy się nam z osłabieniem organizmu. Rzeczywiście, w wielu przypadkach w tym właśnie leży jego przyczyna. Nie jest ona jednak zawsze tak oczywista.

Choć ciężarne na pewnym etapie ciąży mogą czuć się osłabione, występujące u nich krwawienie z nosa może też oznaczać coś o wiele poważniejszego. Warto dociekać prawdziwej przyczyny niż opierać się jedynie na przypuszczeniach. Oto przyczyny i sposoby na krwawienie z nosa w ciąży.

Spis treści

  1. Przyczyny krwawienia z nosa w ciąży
  2. Co robić, gdy w ciąży mamy krwawienie z nosa?
  3. Czy można zapobiegać krwawieniu z nosa w ciąży?
Krwawienie implantacyjne a miesiączka

Przyczyny krwawienia z nosa w ciąży

Poza osłabieniem organizmu, najczęstszą przyczyną krwawienia z nosa kobiet w ciąży bywają zmiany zachodzące jej ciele. W czasie ciąży objętość krwi w organizmie ciężarnej zwiększa się, co skutkuje między innymi przekrwieniem naczyń krwionośnych śluzówki, co następnie osłabia ścianki śluzówki nosa.

Wówczas bardzo łatwo chodzi do niekontrolowanego krwotoku. Nie jest to na szczęście groźne dla zdrowia ciężarnej i jej dziecka.O wiele rzadszym powodem krwawienia z nosa jest anemia i problemy z ciśnieniem krwi, a to może mieć już konsekwencje dla przebiegu ciąży. Nie znając dokładnych wyników swoich badań, trudno samodzielnie ustalić przyczynę krwotoku. Warto konsultować więc takie krwawienia ze swoim ginekologiem, by mieć pewność, że przyszłej mamie i jej dziecku nic nie zagraża.

Czytaj również: Nietypowe wczesne objawy ciąży: zobacz, co może cię zaskoczyć!

Plamienia w ciąży: czy są groźne? Jakie dolegliwości wywołują plamienia w ciąży?

Co robić, gdy w ciąży mamy krwawienie z nosa?

Najważniejsza bywa pierwsza reakcja na krwotok. Każdy, komu przytrafi się krwawienie z nosa powinien wiedzieć, że nie wolno przechylać wówczas głowy do tyłu. Wprost przeciwnie, należy pochylić się do przodu i ucisnąć nasadę nosa, by powstrzymać w ten sposób krwotok.

Nie należy również połykać krwi. W miarę możliwości najlepiej ją wypluć.

Zwykle krwawienie z nosa ustaje po kilku minutach. Gdy krwotok ustanie, wówczas dobrze jest przyłożyć sobie do nosa, czoła lub  na kark zimny okład, by pod wpływem niskiej temperatury zwęziły się naczynia krwionośne i krwotok się nie powtórzył. Można też np. wyjść na świeże powietrze, jeśli na zewnątrz panuje chłód.

Krwawienia z nosa zwykle się nie leczy. Chyba, że jest oznaką dużej anemii u matki lub problemów z wysokim ciśnieniem. Najbardziej niepokojące są długie - trwające więcej niż 20 minut krwotoki z nosa lub takie, które często się powtarzają. Wówczas po konsultacji z lekarzem to on podejmuje decyzję o ewentualnym leczeniu przyczyn tej dolegliwości.

Czy można zapobiegać krwawieniu z nosa w ciąży?

Nie ma stuprocentowej metody, by przeciwdziałać krwotokom z nosa. Ale można ograniczyć ryzyko ich wystąpienia np. poprzez odpowiednią dietę. Witamina C ma właściwości wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych. Warto więc spożywać ją w ciąży w odpowiedniej ilości, szczególnie w warzywach i owocach.

Pomocne może się okazać również optymalne nawodnienie. Picie dużej ilości wody przeciwdziała wysuszaniu się śluzówki - także nosa. Można również bezpośrednio zadbać o nawilżenie błon śluzowych przez wpuszczenie do nosa np. roztworu soli fizjologicznej.

Ciężarna powinna również się oszczędzać. Choć w ciąży wskazana jest aktywność, trzeba znać granice i nie brać na siebie wyczerpujących obowiązków. Istotne jest, by nie wykonywać pracy ponad swoje siły i dużo odpoczywać.

TEST: Czy jesteś zagrożona anemią ciążową?

Pytanie 1 z 10
Odkąd zaszłaś w ciążę, wręcz nie możesz patrzeć się na mięso
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza