Czy niekapek jest zdrowy? Jakim kubkiem zastąpić butelkę? [GALERIA]

2022-03-11 15:14

Kubek z dziubkiem ma pewnie każde dziecko. To wygodne rozwiązanie, które jest przejściowym etapem między butelką ze smoczkiem a zwykłą szklanką. Czy jednak kubek niekapek jest zdrowy dla zgryzu? A jeśli nie, to czym zastąpić butelkę i kubek z dziubkiem? Zobacz naszą galerię dobrych kubków dla dzieci.

Kubek z dziubkiem dla dziecka: czy niekapek jest zdrowy? Czym zastąpić butelkę? [GALERIA]
Autor: Getty images Kubek z dziubkiem dla dziecka: czy niekapek jest zdrowy?

Kubek do karmienia kojarzy się z kubkiem z dzióbkiem lub ustnikiem, w którym podajemy niemowlęciu wodę lub sok.

Ale kubków do karmienia jest wiele, podobnie jak wiele jest ich funkcji: są kubki do karmienia noworodków, które ssą pierś, ale muszą być dokarmiane, są wreszcie kubki dla starszych dzieci, które muszą pożegnać się z butelką ze smoczkiem, a nie potrafią jeszcze pić ze zwykłej szklanki.

Zobacz, który kubek do karmienia i picia przyda się twojemu dziecku.

Spis treści

  1. Kiedy podać dziecku kubek?
  2. Kubek do karmienia - dobierz do wieku
  3. Kubek do karmienia dla noworodka
  4. Kubek do karmienia dla starszych dzieci
  5. Czy kubek z dziubkiem i kubek niekapek są zdrowe?
  6. Co zamiast butelki i kubka niekapka?

Kiedy podać dziecku kubek?

Wybierając kubek do karmienia, warto pamiętać, że naukę samodzielnego picia można zacząć już od 3. miesiąca życia niemowlaka. Wielu rodziców po prostu przegapia ten etap lub zastępuje go butelką, w której podaje mleko modyfikowane.

Jeżeli dziecko umie już samodzielnie trzymać przedmioty to warto spróbować podać mu kubek z pokarmem i obserwować jego poczynania. Na pewno warto to zrobić, gdy malec skończy 9 miesięcy - to wiek odpowiedni to pierwszego treningu picia z kubka.

Kubek do karmienia - dobierz do wieku

Kubek do karmienia musi być odpowiedni do wieku dziecka. Niektóre modele będą idealne zarówno dla kilkumiesięcznego dziecka, jak i później dla starszej pociechy. Zwróć uwagę, że maluch potrzebuje kubków z szerszym uchwytem, antypoślizgowych, bo jego rączki nie są jeszcze dostatecznie sprawne. Starsze dziecko łatwiej poradzi sobie z bidonem bez uchwytu.

Dobrze też, aby maluch miał kubek z opcja niekapka - starszak, który już dostrzega związki skutkowo-przyczynowe i rozumie, że przychylenie naczynia kończy się wylaniem soczku, może mieć kubek bez zaworków zapobiegających wyciekaniu płynu. 

Kubek do karmienia dla noworodka

Dzieciom ssącym mleko z piersi matki, w ogóle nie powinno podawać się butelek. Mogą one zaburzyć naturalny odruch ssania, a nawet doprowadzić do całkowitego odrzucenia. Dlatego wymyślono kubek do karmienia, który przeznaczony jest do okresowego uzupełniającego dokarmiania dziecka.

Powinien być on przede wszystkim wygodny w użyciu. Odpowiedni kształt i wygrawerowana miarka ułatwią podawanie jedzenia w odpowiednich ilościach. Co więcej, takie naczynie przyda się w późniejszym okresie do nauki samodzielnego jedzenia.

Czytaj: Jak wybrać smoczek do karmienia butelką?

Karmienie piersią: podstawowe zasady prawidłowego karmienia dziecka

Wady zgryzu a wymowa - jak nieprawidłowy zgryz wpływa na artykulację głosek

Kubek do karmienia dla starszych dzieci

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, zapewne używasz butelki ze smoczkiem. Taka opcja jest wskazana dla dzieci do 12. miesiąca życia. Starsze maluchy powinny pić mleko z kubków, aby jak najszybciej nauczyć się normalnego, "dorosłego" sposobu picia. To wskazane ze względu na zapobieganie wadom zgryzu u dziecka oraz próchnicy jego zębów mlecznych

Picie z butelki ze smoczkiem aktywuje pracę tylko niektórych mięśni jamy ustnej, nie uruchamia np. mięśni warg czy żuchwy, które potem są potrzebne do nauki mówienia czy jedzenia. Dlatego lepiej nie karmić dziecka przez smoczek zbyt długo - odruch ssania powinien samoistnie zaniknąć ok, 1-2 roku życia.

I drugi wspomniany problem: w czasie ssanie smoczka, mleko pozostaje dłużej w kontakcie z zębami, a ponieważ jest słodkie (zawiera laktozę, która jest naturalnym cukrem mlecznym), dlatego zwiększa ryzyko próchnicy butelkowej

Oto nasza galeria kubków, które warto mieć na różnych etapach rozwoju dziecka.  

Czy kubek z dziubkiem i kubek niekapek są zdrowe?

Specjaliści radzą, aby zrezygnować z podawanie dziecku płynów w tzw. kubkach niekapkach z dziubkiem lub ustnikiem. Można ich używać od czasu do czasu np. w podróży czy na spacerze, ale nie codziennie, jako podstawowe naczynie do karmienia np. mlekiem modyfikowanym.

Dlaczego? W zasadzie kubki z dziubkiem nie różnią się niczym od butelek, jeśli chodzi o technikę pobierania z nich pokarmu. Kubki niekapki rozleniwiają mięśnie jamy ustnej dziecka, przysparzają więc tych samych problemów, jakimi są np. próchnica, uszkodzenie aparatu mowy, wady zgryzu.

Co zamiast butelki i kubka niekapka?

Istnieją oczywiście naczynia, które doskonale zastępują zarówno butelki ze smoczkiem, jaki kubki z dziubkiem. To specjalne kubki do nauki picia ze szklanki. Dobrym pomysłem są również bidony ze słomką, które wmuszają  zaciśniecie warg wokół rurki i aktywują mięśnie, które potem potrzebne są w czasie mówienia. 

Słomki wykonane z miękkich materiałów nie powodują również wykrzywiania się przednich zębów mlecznych.

Czytaj również: Jak nauczyć dziecko jedzenia łyżeczką? Nauka samodzielnego jedzenia

Dopajanie niemowląt wodą: fakty i mity

12 najczęściej pytań o rozszerzanie diety u niemowlaka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza