Jak długo karmić piersią – zalecenia WHO dotyczące karmienia piersią

2019-07-02 11:09

Jak długo karmić piersią – to pytanie z pewnością zadaje sobie wiele mam. Jeśli kobieta zdecyduje się na długie karmienie piersią – laktacja może trwać nawet kilka lat. Czy jest to jednak dobry wybór? Poznaj zalecenia WHO dotyczące karmienia piersią. 

laktacja jak dlugo karmic piersia zalecenia swiatowej organizacji zdrowia
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Karmienie piersią – jak długo karmić piersią
  2. Karmienie piersią – zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
  3. Karmienie piersią – na czym polega proces laktacji
  4. Wpływ diety na laktację
  5. Karmienie piersią: poradnik laktacyjny

Karmienie piersią – jak długo karmić piersią

Zdania lekarzy na temat tego, jak długo karmić piersią są podzielone. Radzą oni by karmić dziecko w sposób naturalny do roku. Czy ich opinie pokrywają się z zaleceniami WHO dotyczącymi karmienia piersią? Światowa Organizacja Zdrowia jest autorytetem w kwestii zdrowia, dlatego warto stosować się do jej wytycznych.

Karmienie piersią jest naturalnym procesem, który przynosi wiele korzyści zarówno matce, jak i dziecku. Kobiece mleko zawiera nie tylko składniki odżywcze, niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale też przeciwciała i inne substancje, które podnoszą odporność malca i wspomagają jego niedojrzały układ immunologiczny. To dlatego niemowlęta karmione piersią rzadziej się przeziębiają i rzadziej mają kolkę czy katar. Mniej jest wśród nich przypadków zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Rzadziej zapadają na zapalenia układu oddechowego i moczowego czy choroby układu pokarmowego – zarówno w niemowlęctwie, jak i później. Karmienie piersią jest dobre również dla mamy, ponieważ pomaga po porodzie wrócić do formy. Gdy dziecko ssie pierś, kobiece ciało wytwarza oksytocynę – hormon, który powoduje właściwe obkurczanie macicy. Ma on także wpływ na system nerwowy – wywołuje uczucie błogości i szczęścia. Karmienie dziecka przyspiesza zmniejszenie wagi i odzyskanie dawnej figury. Współczesna medycyna odkryła jeszcze inne zalety karmienia piersią – zmniejsza ono ryzyko wystąpienia u kobiety poważnych chorób: raka piersi i jajnika oraz osteoporozy.

>>Dieta laktacyjna - 7 najlepszych składników na laktację

Karmienie piersią – zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Ponieważ karmienie piersią zapewnia dziecku prawidłowy rozwój i jest korzystne dla jego zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki do szóstego miesiąca życia. Wyłącznie oznacza w tym wypadku bez dopajania, dokarmiania czym innym niż matczyny pokarm. Według zaleceń WHO w kwestii karmienia piersią za najbardziej odpowiednie dla prawidłowego rozwoju dziecka uznano karmienie naturalne co najmniej do ukończenia przez nie pierwszego roku życia (lub nawet dłużej) i uzupełnianie jego diety przez miejscowe produkty żywnościowe.

>>LAKTACJA: gdy pokarmu jest za mało lub za dużo

Dobrze wiedzieć

Karmienie piersią – na czym polega proces laktacji

Kiedy niemowlę zaczyna ssać pierś, pobudza nerwy czuciowe, co jest sygnałem dla mózgu, by wydzielił prolaktynę. Hormon ten pobudza pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu. Dlatego tak ważne dla prawidłowej laktacji jest regularne karmienie piersią, bez dopajania czy dokarmiania niemowlaka. Im częściej kobieta będzie karmiła piersią, tym więcej mleka wyprodukuje jej organizm. Równocześnie z prolaktyną uwalniana jest oksytocyna, która obkurcza mięśnie oplatające pęcherzyki i przewody mleczne, co ułatwia wypływanie mleka z piersi. Pierwsze mleko, które pojawia się w piersiach zaraz po porodzie, to tzw. siara. Jest to gęsta substancja zawierająca mnóstwo składników uodporniających. Siara szybko ustępuje miejsca mleku, które jest bardziej rozwodnione, ale i tak pełne wartościowych substancji: laktozy, tłuszczów, białek, węglowodanów, witamin oraz składników mineralnych. Ssanie to odruch, który dzieci nabywają już w łonie matki. W pełni kształtuje się on w chwili, gdy kobieta zaczyna karmienie piersią, przystawiając dziecko do piersi.

>>Najczęstsze problemy z laktacją: zastój pokarmu, obrzęk piersi, zapalenie piersi, wklęsłe brodawki

Wpływ diety na laktację

Dieta ma bardzo duży wpływ na ilość pokarmu produkowanego przez organizm matki. Natomiast okazuje się, że na jakość mleka - spożywane produkty nie mają większego wpływu. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest rodzaj i sposób spożywania tłuszczy. Zapytaliśmy eksperta co i jak jeść w czasie laktacji. Dowiesz się również czy piwo karmelowe tak popularne wśród młodych mam rzeczywiście poprawia laktację.

Karmienie piersią: poradnik laktacyjny

Jedną z najbardziej wyczekiwanych przez przyszłą mamę momentów jest karmienie piersią. Oczekując na pojawienie się pierwszego dziecka trudno jest samej sobie odpowiedzieć na pytania: jak to będzie, co będę czuć, czy będę wiedzieć jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi, jak długo powinno się karmić piersią. Karmienie piersią nie jest skomplikowane, ale warto zrozumieć jak działa ciało i ludzka natura. Najbardziej rzetelnych informacji na ten temat udzielą eksperci z poradni laktacyjnej.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza