Macica jednorożna: objawy, leczenie, szanse na ciążę

2016-04-29 14:46

Macica jednorożna to przypadłość, którą miewa tylko 1 procent kobiet, ale ze względu na trudną diagnostykę, wiele pań nawet może nie wiedzieć, że ich macica jest jednorożna. Choć wada może nie być przez kobietę odczuwalna na co dzień, może mieć poważny wpływ na ciążę i jej przebieg. Przeczytaj, czym charakteryzuje się macica jednorożna.

Macica jednorożna
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Macica jednorożna oznacza, że jeden z dwóch rogów macicy nie istnieje lub jest zagięty.

Spis treści

  1. Macica jednorożna – objawy i diagnostyka
  2. Macica jednorożna a ciąża
  3. Macica jednorożna: leczenie

Macica jednorożna to bardzo rzadka wada w budowie tego narządu. Prawidłowa budowa macicy ma wygląd odwróconego stożka. U podstawy macicy znajduje się trzon, z którego wychodzą ujścia (rogi) – to w tych miejscach macica łączy się z jajowodami. W przypadku macicy jednorożnej występuje zanik jednego rogu albo jest on słabo rozwinięty, czego efektem jest posiadanie przez kobietę tylko jednego zdrowego jajowodu. Drugi jajowód to jedynie zawiązka, bez możliwości normalnego funkcjonowania. Wada jednorożności macicy to wada wrodzona, która kształtuje się na etapie życia płodowego dziewczynki – między 8. a 10. tygodniem ciąży. Czynnikami sprawczymi mogą być m.in. : hormony, zaburzenia immunologiczne, czynniki odżywiania czy czynniki chemiczne.

Macica jednorożna – objawy i diagnostyka

To, co najtrudniejsze w diagnozowaniu tej wady, to niemal brak objawów, które by na nią wskazywały. Zwykle kobiety o wadzie macicy dowiadują się na skutek zaistnienia okoliczności, które zmuszają je do dokładnych badań. Te okoliczności wcale nie muszą być związane z samą jednorożnością macicy. Na przykład – część kobiet dowiaduje się o tym dopiero będąc w ciąży albo podczas przechodzenia zabiegu ginekologicznego.

Objawy macicy jednorożnej jednak czasem występują. Zwykle są to zaburzenia miesiączkowania lub problemy z zajściem czy utrzymaniem ciąży. Takie symptomy jednak nie kierują nigdy ginekologów jednoznacznie na wadę macicy, bo te objawy może dawać wiele schorzeń. Jednorożność wówczas wykrywana jest podczas badań diagnozujących stan narządów rodnych kobiety. Tę wadę można rozpoznać podczas USG, choć wiele zależy od lekarza i sprzętu, którym wykonuje badanie. Bywa, że wada zostaje rozpoznana dopiero podczas porodu.

Zobacz:

Co oznacza powiększona macica?

Mięśniaki macicy zmniejszają szansę na ciążę?

Macica jednorożna a ciąża

Macica jednorożna ma duży wpływ na ciążę. Drożność tylko jednego jajowodu ogranicza szanse na  zajście w ciążę i utrzymanie jej. Istnieją jednak przypadki, że z jednorożnością macicy kobieta zachodzi w ciążę i szczęśliwie ją kończy. Mimo to, wada zwiększa ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu. Kobiety, które ją mają, częściej cierpią na poronienia nawykowe i mają problem z niewydolnością szyjki macicy. Odstająca od normy budowa macicy może również mieć wpływ na rozwój płodu, np. poprzez spowolnienie jego wzrostu lub złe ułożenie. Często w przypadku jednorożności macicy lekarze decydują się na rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie.

Macica jednorożna: leczenie

Macica jednorożna to wada w budowie macicy i wada, która zwykle nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu kobiety. Z tego względu najczęściej nie podejmuje się żadnego leczenia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy jednorożność macicy zagraża zdrowiu kobiety lub jest jedyną przeszkodą w zajściu w ciążę. Zagrożenie zdrowia i życia zwykle pojawia się wtedy, gdy mamy do czynienia ze szczątkowym rogiem macicy, w którym gromadzi się krew miesiączkowa bez możliwości odpływu. Tworzy się wówczas bolesny guz, który musi być usunięty. Można go wyciąć operacyjnie przez brzuch lub zastosować laparoskopię bądź histeroskopię. Zabieg chirurgiczny wykonuje się także w przypadku, gdy istnieje ryzyko nieutrzymania przez kobietę ciąży. Wady jednorożności macicy nie leczy się z powodów estetycznych. Takich zabiegów nie wykonuje się bez uzasadnionej przyczyny. Pocieszającym może być fakt, że wada może się częściowo samoistnie skorygować np. podczas ciąży. Jama macicy może się wówczas powiększyć i umożliwić donoszenie kolejnego dziecka. Z każdą ciążą rośnie więc szansa na szczęśliwsze zakończenie. Kobietom ciężarnym z jednorożnością macicy zaleca się zwykle leżenie przez całą ciążę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza