Co robić, gdy masz za mało mleka? Skuteczne sposoby na problemy z laktacją

2022-01-26 14:52

Sytuacja, gdy dziecko jest głodne, bo w piersiach jest zbyt mało pokarmu, to jedno z najgorszych doświadczeń młodej mamy i przyczyna rezygnacji z karmienia. Masz problemy z karmieniem piersią? Masz za mało mleka? Poznaj sposoby na problemy z laktacją.

Co robić, gdy masz za mało mleka? Sposoby na problemy z laktacją
Autor: Getty images Sposoby na problemy z laktacją

Dla każdej matki karmiącej piersią prawdziwym koszmarem jest świadomość, że nie może nakarmić swego dziecka, bo jej organizm nie wytwarzają dostatecznej ilości pokarmu. Wiele kobiet ma takie podejrzenia, gdy niemowlę dużo płacze, nie zasypia po karmieniach, często chce ssać lub odmawia ssania piersi.

Co wtedy robić? Przede wszystkim nie podawać od razu mleka modyfikowanego, tylko ocenić, czy problem niedoboru pokarmu jest faktyczny, czy tylko pozorny. Najlepiej udać się w tym celu do poradni laktacyjnej, gdzie doradca laktacyjny przeprowadzi profesjonalną ocenę aktu karmienia.

Spis treści

  1. Czy rzeczywiście masz za mało mleka?
  2. To może być chwilowy kryzys laktacyjny
  3. Faktyczny niedobór pokarmu
  4. Wizyta u doradcy laktacyjnego
M jak mama: Sposoby na laktację: co działa, a co nie?

Czy rzeczywiście masz za mało mleka?

Większość kobiet wytwarza pokarm w ilości odpowiadającej potrzebom dziecka. I nawet, gdy niemowlę czasem odmawia ssania i płacze albo twoje piersi wydają ci się puste – nie oznacza to jeszcze, że masz za mało pokarmu.

Dziecko otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu, jeżeli:

  • karmisz 8–12 razy w ciągu doby, z czego przynajmniej raz w nocy, a niemowlak naprawdę ssie pierś, a nie tylko trzyma ją w buzi – powinnaś słyszeć odgłos połykania przez minimum 10 minut (z każdej piersi).O tym, że odruch wypływu pokarmu działa prawidłowo, świadczy miarowy, regularny rytm ssania i rozluźnienie piersi po karmieniu (jest to wyraźnie odczuwalne tylko w pierwszych 4 tygodniach po porodzie, potem – mniej)
  • dziecko powinno być zadowolone po karmieniach: zasypia lub spokojnie czuwa, jest aktywne przez przynajmniej 4 godziny dziennie
  • w ciągu doby moczy przynajmniej 8 pieluch (od 3. doby życia), oddaje 3–4 stolce (od 6. tygodnia mogą pojawiać się raz na kilka dni)
  • prawidłowo przybiera na wadze.

Jeśli te warunki są spełnione (zwłaszcza gdy niemowlę przybiera na wadze i robi siusiu tyle co trzeba), nie ma powodu do obaw.

Czytaj również: Jak sprawdzić, czy dziecko się najada? 6 sprawdzonych sposobów

Co wspomaga laktację, a co jej szkodzi? 7 rzeczy, które pomogą ci karmić i 7, które to utrudnią

To może być chwilowy kryzys laktacyjny

Piersi mogą być miękkie i wydawać się puste, ale nie oznacza to, że pokarm zanika, bo kiedy laktacja jest ustabilizowana (po 4– 6 tygodniach od porodu), piersi nie wypełniają się pokarmem już tak intensywnie jak w pierwszych tygodniach po narodzinach.

Istnieją tzw. skoki wzrostowe, gdy dziecko ma zwiększony apetyt i możesz mieć wrażenie, że się nie najada, bo laktacja nie nadąża za jego potrzebami. Ale w ciągu kilku dni wytwarzanie pokarmu dostosowuje się do potrzeb dziecka i wszystko jest w porządku.

Skoki wzrostowe mają miejsce w 2.–3. oraz 6. tygodniu życia, a potem w 3., 6. i 9. miesiącu życia. Właśnie takie sytuacje nazywane są kryzysem laktacyjnym. Co powinnaś robić?

W zasadzie nie musisz robić niczego szczególnego, bo laktacja po kilku dniach wyrówna się sama. Możesz stosować preparat zawierający słód jęczmienny (do kupienia w aptece), który aktywnie pobudzi wytwarzanie mleka. Powinnaś się też dobrze odżywiać i pić dużo płynów (2–3 litry dziennie).

Faktyczny niedobór pokarmu

To już jest poważna sprawa, bo gdy pokarmu jest naprawdę za mało – maluch może być niedożywiony.  Co powinnaś robić?

  • Karmić dziecko częściej – zarówno w dzień (co 1,5 godziny), jak i w nocy (co 3 godziny.)
  • Podawać obie piersi w czasie każdego karmienia.
  • Zrezygnować ze stosowania smoczków uspokajaczy, jeżeli były używane.
  • Odciągać pokarm laktatorem.
  • Zastosować środki mlekopędne – przede wszystkim specjalny preparat na bazie słodu jęczmiennego (ma udowodnione działanie zwiększające produkcję mleka).
  • Zadbać o siebie – twój dobrostan to bardzo ważny warunek udanej laktacji. Powinnaś jeść wartościowe i smaczne posiłki, pić dużo płynów, wypoczywać w każdej wolnej chwili, a także zatroszczyć się o swój stan psychiczny: potrzebujesz mieć wokół siebie ludzi, którzy dają ci dużo ciepła i wsparcia.

Wizyta u doradcy laktacyjnego

W przypadku, gdy podejrzewasz rzeczywisty brak pokarmu, powinnaś zgłosić się do wykwalifikowanej doradczyni laktacyjnej, ponieważ sama raczej nie poradzisz sobie z tym problemem. Specjalista zaproponuje schemat pobudzania laktacji oraz ewentualnie skoryguje technikę karmienia, jeśli jest nieprawidłowa.

Oceni, czy konieczne jest podawanie dziecku odciągniętego pokarmu i w jaki sposób to robić, a także czy konieczne jest podawanie mleka modyfikowanego (jest to najczęściej traktowane jako ostateczność).

W pewnych sytuacjach wskazane jest zastosowanie leków, które zwiększają laktację lub usprawniają wypływ mleka – o tym również decyduje specjalista. Listę poradni laktacyjnych i certyfikowanych doradców laktacyjnych znajdziesz na stronie Centrum Nauki o Laktacji.

Czytaj również: 4 kroki do udanego karmienia piersią, czyli jak dobrze zacząć karmienie

Przywrócenie laktacji - jak przywrócić laktację po kilku miesiącach przerwy?

CZY PRAWIDŁOWO KARMISZ PIERSIĄ?

Pytanie 1 z 14
Podając pierś dziecku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza