Masaż leczniczy: na co pomaga? Rodzaje masażu, techniki

2019-10-31 9:24

Masaż leczniczy pomaga wrócić do pełnej sprawności fizycznej po urazach. Może być wykonywany na różnych częściach ciała i wyróżnia się wieloma rodzajami, a także technikami, które są dobierane indywidualnie w zależności od typu urazu i miejsca na ciele.

masaż leczniczy
Autor: Getty images

Masaż leczniczy często jest częścią złożonej terapii, pomagającej wrócić do zdrowia.  Doskonale wspiera zarówno rekonwalescencję ciała, jak i psychiki. Z masaży leczniczych mogą korzystać dzieci oraz osoby dorosłe.

Spis treści:

  1. Masaż leczniczy: co to jest?
  2. Na czym polega masaż leczniczy?
  3. Jakie są rodzaje masażu leczniczego?
  4. Jakie są techniki masażu leczniczego?
  5. Masaż leczniczy: przeciwwskazania

Masaż leczniczy: co to jest?

Masaż leczniczy należy do zabiegów z zakresu medycznej rehabilitacji, jego celem jest umożliwienie szybszego powrotu do pewnej sprawności po urazach zarówno fizycznych, jak i psychicznych. W zakres masaży leczniczych wchodzi wiele form masażu, wśród których można wymienić m.in. masaż rehabilitacyjny, segmentalny, masaż punktowy, kontralateralny i wiele innych. Każdy z masaży różni się techniką, a także zastosowaniem.

Na czym polega masaż leczniczy?

Masaż leczniczy oczywiście polega na leczeniu chorób, ale nie tylko. Trzeba wiedzieć, że jego celem jest także zapobieganie wystąpienia schorzeń, a także redukowanie niewielkich dolegliwości bólowych.

Masaż leczniczy zaliczany jest do jednego z rodzajów fizjoterapii i polega na fizycznym oddziaływaniu na organizm przy pomocy nacisku na tkanki. Masaż leczniczy ma mnóstwo zastosowań i doskonale sprawdza się w wielu dziedzinach, takich jak: rehabilitacja, relaksacja, sport, a także kosmetyka.

W czasie wykonywania masażu leczniczego fizjoterapeuci posługują się wieloma technikami, do których należą ugniatanie, rozcieranie, głaskanie, naciskanie lub oklepywanie.

Wybór techniki dostosowany jest indywidualnie w zależności od chorób i potrzeb pacjenta. Masaż leczniczy może także obejmować różne części ciała - głowę, kręgosłup, nogi lub stopy.

Czytaj: Masaż PeLoHa: na czym polega i czy można go wykonywać w ciąży?

Masaż kręgosłupa, pleców dla kobiet w ciąży: jak prawidłowo wykonywać masaż?

Jakie są rodzaje masażu leczniczego?

Wyróżniamy bardzo wiele rodzajów masażu leczniczego, choć bez wątpienia najpopularniejszym jest masaż klasyczny. Równie często jednak wybierany jest masaż rehabilitacyjny, aromaterapeutyczny, limfatyczny, segmentalny, punktowy czy kontralateralny.

Zanim podejmie się decyzje o wyborze leczniczego masażu dla siebie, warto dokładnie poznać wszystkie różnice między każdym rodzajem masażu.

  • Masaż klasyczny - jest wykonywany poprzez ugniatanie ciała i doskonale wpływa na rekonwalescencję zarówno ciała, jak i psychiki. Ma działanie rozluźniające i zmniejszające napięcie ciała, dzięki czemu poprawia funkcjonowanie mięśni i stawów, a także zmniejszenie stanów lękowych oraz stresu. Głęboko odpręża, a także pomaga także przyspieszyć przemianę materii. Doskonale działa również na układ krążenia. Masaż klasyczny można wykonywać na nogach, pośladkach oraz plecach. W przypadku tego rodzaju masażu omija się kark.
  • Masaż rehabilitacyjny - bardzo często wykonywany jest po wypadkach lub operacjach, pomaga powrócić do pełnej sprawności fizycznej i wykonywany jest w ramach rekonwalescencji. Nie można pomijać masażu rehabilitacyjnego, bo jest tak samo ważny, jak rehabilitacja ruchowa, a dzięki połączeniu oby rodzajów terapii pacjent jest w stanie znacznie szybciej wrócić do formy. Masaż rehabilitacyjny redukuje ból i dyskomfort. Może obejmować różne części ciała - stopy, dłonie, nogi, brzuch, głowę. W ramach masażu rehabilitacyjnego wykorzystywane są różne techniki: rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, głaskanie, a także wibracja.
  • Masaż limfatyczny - jest to masaż zarówno leczniczy, jak i odprężający. Często polecany jest dla osób, które się odchudzają, ale ma również zbawienne skutki zdrowotne dla organizmu, dlatego wykorzystywany jest także w czasie terapii. Masaż limfatyczny polega na wyciskaniu i zajmują się nim jedynie doświadczeni fizjoterapeuci. Masaż ten nie tylko poprawia wygląd skóry, odchudza, zmniejsza widoczność cellulitu, ale jest polecany m.in. po amputacji piersi. Dzięki masażowi limfatycznemu szybko można powrócić do zdrowia, zmniejszyć opuchliznę oraz ból. Fizjoterapeuci, którzy wykonują masaż limfatyczny przesuwają swoje palce w kierunku serca, uciskając ciało.
  • Masaż punktowy - to masaż przeciwbólowy. W czasie jego wykonywania masażysta naciska wybrane punkty w ciele przez 3-6 sekund, stąd nazwa masażu. Ten rodzaj masażu jest wykonywany przy pomocy palca wskazującego lub kciuka i charakteryzuje się zmienną intensywnością. Początkowo masaż wykonywany jest delikatnie, następnie znacznie mocniej, a na końcu znów delikatnie. Dzięki temu masażowi można zwalczyć ból głowy, zębów, a także skłonność do omdleń czy lęki!
  • Masaż segmentarny - jest to masaż, który przypomina klasyczny, ale oprócz popularnych ruchów fizjoterapeuta wykonuje również specjalne chwyty, których zadaniem jest uśmierzenie różnych bóli. Doskonale pomaga przy rwie kulszowej, a także bólach neurologicznych. Ten rodzaj masażu znacznie poprawia sprawność ciała.
  • Masaż kontralateralny - jest to dość nietypowy masaż, ponieważ polega na masowaniu, często dość intensywnym i sprawiającym ból, zdrowej części ciała w celu wyleczenia chorej. Polecany jest osobom, które miały przez długi czas unieruchomioną nogę lub rękę w gipsie. Masaż ten przyspiesza zrastanie się kości, a także zapobiega zesztywnieniu stawów oraz przykurczowi wiązadeł.
  • Masaż podwodny - jest to masaż polecany przede wszystkim w przypadku bólów reumatycznych, a także w usuwaniu blizn. Jak sama nazwa wskazuje, masaż jest wykonywany pod wodą przy pomocy strumieni wody pod ciśnieniem. Masaż ten zaczyna się od stóp, a następnie idzie w kierunku serca, omija brzuch oraz kręgosłup.
  • Masaż wodny wirowy - jest to masaż podobny do podwodnego, również jest wykonywany przez pomocy wody. W tym wypadku woda pod ciśnieniem jest wprawiona w ruch, tworząc wir i w ten sposób masując całe ciało. Ten masaż doskonale poprawia krążenie krwi, łagodzi bóle mięśni oraz bóle reumatyczne.

Jakie są techniki masażu leczniczego?

Do technik masażu leczniczego zaliczamy ruchy, którymi posługują się masażyści oraz fizjoterapeuci. Najczęściej wykorzystywane są już wyżej wspomniane ugniatanie, oklepywanie, głaskanie, rozcieranie czy wibracja.

Każda z technik masażu może zostać włączona do konkretnego rodzaju masażu. Wszystko jednak zależy od celu masażu, a przede wszystkim stopnia urazu oraz sprawności ciała.

Specjalista zawsze najpierw przeprowadza szczegóły wywiad lub kieruje się wskazaniami lekarza w celu dobrania właściwej techniki masażu.

Pamiętaj!

Poddając się masażom leczniczym, zawsze należy kierować się opiniami specjalistów, którzy dobiorą odpowiedni rodzaj oraz technikę masażu do stanu zdrowia.

Masaż leczniczy: przeciwwskazania

Mimo że masaże lecznicze mają mnóstwo pozytywnych właściwości dla ciała i psychiki, to jednak istnieją przeciwwskazania do ich wykonywania. Bez wątpienia nie wszystkie rodzaje czy techniki masażu mogą być wykonywane w przypadku kobiet w ciąży.

Wiadomo również, że np. z masażu limfatycznego nie mogą korzystać osoby z nowotworami układu chłonnego, chorobami zakaźnymi czy z obrzękami z powodu stanów zapalnych. Przeciwwskazaniem są także przerzuty nowotworowe.

Czytaj: Jaki masaż dla ciężarnej? Dbaj o ciało w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza