Metoda objawowo-termiczna: na czym polega i czy zwiększa szansę na ciążę?

2015-02-26 10:05

Metoda objawowo-termiczna to jedna z najpewniejszych metod naturalnego planowania rodziny. Na czym ona polega? Istnieje wiele sposobów naturalnego planowania ciąży. Różnią się one między sobą przede wszystkim skutecznością.

Metoda objawowo-termiczna
Autor: thinkstockphotos.com Metoda objawowo-termiczna polega na pomiarach temperatury i obserwacji śluzu szyjkowego.

Spis treści

  1. Na czym polega metoda objawowo-termiczna?
  2. Czy metoda objawowo-termiczna zwiększa szansę na ciążę?

Metoda objawowo-termiczna to metoda naturalna planowania ciąży. Metody naturalne to metody ściśle związane z obserwacją zmian zachodzących w ciele kobiety podczas całego cyklu, ponadto można je stosować w warunkach domowych. Kontrolowanie poszczególnych czynników pozwala wyznaczyć w kobiecym cyklu dni płodne, w których poczęcie jest najbardziej prawdopodobne oraz dni niepłodne, obarczone najmniejszym ryzykiem poczęcia. Choć metody naturalne nie są gwarantem antykoncepcji, z pewnością sprzyjają zajściu w ciążę, wyznaczając termin, gdy jest to najbardziej prawdopodobne.

Najpopularniejsze metody takie jak: metoda kalendarzykowa czy termiczna to najmniej skuteczne wśród tych naturalnych, dlatego, że opierają się na kontroli tylko jednego czynnika.  O wiele skuteczniejsza jest zatem metoda, która bierze pod uwagę kilka zmian zachodzących w ciele kobiety i pozwala wyciągać bardziej dokładne wnioski. Taką właśnie metodą jest metoda objawowo-termiczna.

>> Dni płodne: czym się charakteryzują?

Na czym polega metoda objawowo-termiczna?

Metoda objawowo-termiczna opiera się na obserwacji kilku procesów zachodzących w ciele kobiety. Zwykle są to  takie czynniki jak temperatura ciała, rodzaj śluzu szyjkowego, zmiana szyjki macicy oraz dolegliwości bólowe. Kontrolowanie dwóch-trzech czynników z tych podanych pozwala z większym prawdopodobieństwem oszacować czas najbardziej dogodny dla poczęcia.

  • Metoda objawowo-termiczna: pomiar temperatury

By pomiar był wiarygodny, musi być przeprowadzany codziennie rano, przed wstaniem z łóżka i najlepiej przy pomocy bardzo dokładnego termometru (np. owulacyjnego), gdyż zmiany temperatury w cyklu są bardzo nieznaczne i łatwo ich nie wychwycić. Najlepiej jest mierzyć temperaturę w jamie ustnej, w odbycie lub pochwie, gdy czujnik może bezpośrednio dotykać błon śluzowych. Z mierzonych temperatur powinien powstawać wykres – interpretowany zgodnie z wybranym modelem np. Rötzera.

>> Kalkulator dni płodnych: oblicz, kiedy masz dni płodne

  • Metoda objawowo-termiczna: obserwacja śluzu szyjkowego

Polega na rozróżnianiu śluzu płodnego od niepłodnego. Ten pierwszy - estrogenny ma rzadką konsystencję, jest przejrzysty, przezroczysty, śliski, sprawia wrażenie dobrego nawilżenia pochwy. Ten drugi – gestagenny – jest mętny, gęsty, lepki, ciągnący się, zabarwiony na biało lub żółto – gdy występuje, można odczuwać suchość pochwy. Jeśli kobieta nie ma pewności, dla ułatwienia można skorzystać z tzw. testera płodności, który pomoże określić jej rodzaj śluzu.

  • Metoda objawowo-termiczna: zmiany na szyjce

Ten trzeci czynnik jest najtrudniejszy do obserwacji i wymaga wprawy. Polega na samodzielnym sprawdzaniu szyjki poprzez wprowadzenie palców do pochwy. W ten sposób można określić położenie szyjki, jej twardość czy stopień rozwarcia. W fazie niepłodności szyjka jest twarda i zamknięta. Im bliżej dni płodnych tym szyjka bardziej miękka i luźniejsza.

  • Metoda objawowo-termiczna:  dodatkowe objawy

U niektórych kobiet owulacja wiąże się z mniejszym lub większym bólem owulacyjnym przypominającym kłucie. Czasem oznaką owulacji może być również bolesność piersi, zmiany skórne albo pogorszone samopoczucie. Wszystkie te czynniki można zaobserwować, gdy kobieta dobrze wsłuchuje się w swoje ciało. Pomaga to w jeszcze dokładniejszym określeniu płodności.

>> Test owulacyjny: zobacz na czym polega

Czy metoda objawowo-termiczna zwiększa szansę na ciążę?

Każda metoda pozwalająca na dokładne określenie płodnego okresu w cyklu kobiety sprzyja planowaniu ciąży. Metoda objawowo-termiczna, z racji tego, że opiera się na wielu obserwacjach i analizach kilku czynników towarzyszącym cyklom, daje większe prawdopodobieństwo kontrolowanego poczęcia. Ograniczenie zbliżeń do najbardziej płodnych dni daje dużą szansę na upragnioną ciążę i to bez ingerowania w kobiecy cykl z zewnątrz. Choć naturalne metody nie są stuprocentowe, można zwiększyć ich skuteczność poprzez korzystanie z dodatkowych udogodnień określających dni płodne np. testów owulacyjnych czy komputerów cyklu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza