Must "do" młodej mamy - zabiegi, z których nie powinnaś rezygnować

2019-06-03 13:22

Młoda mama, w pełni skupiona na dziecku, często zapomina o swoich potrzebach. Poświęcenie sobie chwili uwagi może przynieść podwójne efekty: nie tylko pozwoli się zrelaksować, ale i bardziej cieszyć czasem spędzonym z dzieckiem. Z jakich zabiegów nie warto rezygnować?

Zabiegi kosmetyczne
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Na czym polegają zabiegi po porodzie?
  2. Jakie zabiegi sprawdzą się w przypadku młodych mam?
  3. Jakie zabiegi są bezpieczne dla mamy karmiącej piersią?
  4. Jakie zabiegi na twarz mogą wykonać młode mamy?
  5. Jakich zabiegów nie powinna wykonywać młoda mama?
  6. Co jeszcze warto wiedzieć?

Po porodzie każda mama chce odzyskać formę i wygląd sprzed ciąży. Warto więc znaleźć chwilę dla siebie i skorzystać z zabiegów kosmetycznych, które mogą pomóc wrócić do dawnej sylwetki.

Jakie zabiegi kosmetyczne można wykonać po porodzie? I czy wszystkie są bezpieczne dla młodych mam?

Z artykułu dowiesz się:

  1. Na czym polegają zabiegi po porodzie?
  2. Jakie zabiegi sprawdzą się w przypadku młodych mam?
  3. Jakie zabiegi są bezpieczne dla mamy karmiącej piersią?
  4. Jakie zabiegi na twarz mogą wykonać młode mamy?
  5. Jakich zabiegów nie powinna wykonywać młoda mama?
  6. Co jeszcze warto wiedzieć?

Na czym polegają zabiegi po porodzie?

Zabiegi dla młodych mam przede wszystkim polegają na odnowie i regeneracji. Przez 9 miesięcy ciąży skóra wykonywała ogromną pracę, była napięta, mogły pojawić się na niej rozstępy.

Dlatego też po porodzie można zdecydować się na specjalistyczne zabiegi, które ujędrnią ciało i tym samym pomogą młodej mamie odzyskać formę.

Warto wiedzieć

Mamy, które karmią piersią, nie mogą skorzystać ze wszystkich zabiegów kosmetycznych. Zanim wybiorą się do gabinetu kosmetycznego, powinny dowiedzieć się, czy wybrany przez nie zabieg jest dla nich bezpieczny.

Co ważne, w wielu gabinetach kosmetycznych dostępne są pakiety, które umożliwiają wykonanie zestawu zabiegów, przez co w krótkim czasie można uzyskać oczekiwane efekty.

Jakie zabiegi sprawdzą się w przypadku młodych mam?

  • Mezoterapia igłowa, która pobudzi skórę do regeneracji, poprawi jej napięcie i nawilży. Ponadto, istotne są także zabiegi stymulujące produkcję kolagenu, co sprawi, że skóra będzie napięta, a sylwetka wymodelowana.
  • W tym okresie warto wypróbować także bardzo popularne wśród mam kuracje LED, dzięki którym można pozbyć się rozstępów na piersiach, brzuchu oraz w innych partiach ciała. Tego typu zabiegi przyspieszają regenerację skóry, przez co ich efekty są zadowalające.

Jakie zabiegi są bezpieczne dla mamy karmiącej piersią?

Mamy, które pragną odzyskać formę po ciąży, a karmią piersią, muszą dokładnie przyjrzeć się przeciwwskazaniom do wykonania zabiegu. Niektóre z nich nie są dla nich zalecane, dlatego warto zorientować się wcześniej, które z nich lepiej odłożyć na później.

  • Wśród zabiegów, które są w 100 procentach bezpieczne dla mamy karmiącej piersią znajdują się zabiegi na ciało takie jak peelingi. Po ich wykonaniu, najczęściej stosuje się także maski pielęgnacyjne, które wzmacniają efekt. Dzięki nim skóra mamy będzie nawilżona i gładka, co z pewnością poprawi jej wygląd.
  • Świetnie sprawdzą się także maski na biust – często stosuje się parafinę, algi lub gips kosmetyczny. Dzięki nim piersi stają się wygładzone i ujędrnione.

Ponadto mamy karmiące mogą skorzystać także z wielu zabiegów na twarz, co jest niewątpliwą pomocą po ciążowej burzy hormonalnej.

Jakie zabiegi na twarz mogą wykonać młode mamy?

Sprawdzą się zabiegi kosmetyczne takie jak:

  • peelingi (np. peeling wodno-tlenowy, nazywany także oxybrazją)
  • mikrodermabrazja (złuszcza naskórek)
  • zabiegi nawilżające
  • zabiegi rozświetlające cerę
  • zabiegi witaminowe.

Nie można także zapominać o masażach, które stanowią idealną formę odprężenia dla młodej mamy. Przed wyborem masażu, warto podkreślić, kiedy dokładnie był poród, co pomoże specjaliście dobrać rodzaj masażu, a także jego intensywność.

Jakich zabiegów nie powinna wykonywać młoda mama?

Pielęgnacja ciała kobiety, która karmi piersią nie jest prosta, gdyż nadal krąży wokół niej wiele mitów. Warto zachować w tym zdrowy rozsądek i przed wykonaniem konkretnego zabiegu, porozmawiać ze specjalistą, czy dana procedura jest także zalecana mamom karmiącym piersią.

Warto pamiętać, że w tym czasie przeciwwskazane są zabiegi:

  • wykorzystujące preparaty z retinoidami
  • z kwasem trójchlorooctowym 
  • z kwasem salicylowym
  • z hydrochinionem

Należy również zrezygnować z peelingów chemicznych o wysokich stężeniach. Kobiety, które karmią piersią, powinny także odłożyć na później zabiegi, które redukują tkankę tłuszczową – nie powinny wykonywać liposukcji oraz kawitacji ultradźwiękowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Aby przywrócić formę po porodzie, warto:

zdecydować się na zabiegi u fizjoterapeuty. Może to być np. elektrostymulacja, która pobudza oraz wzmacnia mięśnie słabe i wiotkie. Ponadto, fizjoterapeuta może zalecić trening mięśni dna miednicy, terapię behawioralną, zastosować różnego rodzaju techniki manualne, a także emg biofeedback (pozwala m.in. na świadomą kontrolę mięśni).

Warto podkreślić, że z takiej pomocy korzystają nie tylko kobiety, które po porodzie borykają się z nietrzymaniem moczu, zaparciami, problemami seksuologicznymi, ale również te, które po porodzie potrzebują wsparcia w powrocie do formy sprzed ciąży. 

Manicure i pedicure to drobne przyjemności, które zdecydowanie poprawiają samopoczucie. Dodatkowo, sprawdzą się zabiegi pielęgnacyjne na dłonie i stopy z wykorzystaniem m.in. parafiny lub z użyciem nasączonych preparatami rękawic.

Z kolei, aby odświeżyć spojrzenie, młode mamy mogą skusić się na regulację brwi oraz hennę. Kobiety, które niedawno urodziły dziecko mogą także zadbać o swoje ciało i psychikę poprzez wizyty u fryzjera czy na siłowni. Sprawdzą się nawet krótkie spacery bądź wyjście w pojedynkę na kawę.

Czemu warto skorzystać z zabiegów kosmetycznych, mając w domu małe dziecko?

Każda mama powinna zadbać o siebie, dlatego bardzo istotne jest to, by pamiętała, że nie musi rezygnować z zajęć, które poprawiają jej samopoczucie.

W wychowywaniu dziecka trzeba zachować równowagę między realizacją potrzeb malucha a realizacją swoich potrzeb. Bo szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza