Narodziny drugiego dziecka - jak przygotować jedynaka do roli starszego rodzeństwa?

2008-10-07 13:52

Drugie dziecko to wielkie wydarzenie nie tylko dla ciebie. Pamiętaj, że twój pierworodny przeżywa powiększenie rodziny znacznie intensywniej. Ale możesz zrobić wiele, by ta zmiana nie była dla niego bolesna. Wyobraź sobie, co przeżywa dziecko, gdy w domu pojawia się młodsze rodzeństwo. Z jednej strony radość i zaciekawienie, z drugiej złość i zazdrość, bo rodzice interesują się tylko „tym nowym”.

Już nie jedynak
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Drugie dziecko: jak przygotować jedynaka do roli starszego rodzeństwa?
  2. Drugie dziecko: bajki, które leczą starszaków z zazdrości
  3. Drugie dziecko: przypomnij starszakowi, z jaką niecierpliwością go oczekiwaliście
  4. Drugie dziecko: wyjaśnij pierworodnemu, że bycie starszym bratem lub starszą siostrą to ważne zadanie
  5. Drugie dziecko: o czym jeszcze warto pamiętać?

Twój pierworodny nie musi się wcale czuć zdetronizowany. Już wiesz, czym jest ciąża, poród, przetarłaś szlaki w pielęgnacji i opiece nad niemowlakiem. To doświadczenie pozwoli ci z większym spokojem zająć się drugim dzieckiem i wygospodarować więcej czasu dla starszego. Bo paradoksalnie to jemu trzeba teraz poświęcić więcej uwagi. Przygotowanie jedynaka na pojawienie się rodzeństwa jest bardzo ważne, jeśli chcemy uniknąć scen zazdrości i konfliktów międzi dziećmi w przyszłości.

Drugie dziecko: jak przygotować jedynaka do roli starszego rodzeństwa?

Ważne jest twoje pozytywne nastawienie do zmian, które czekają całą waszą rodzinę. Wtedy jest szansa, że udzieli się ono również dziecku i pomoże mu się przystosować do roli starszego brata czy siostry. Opowiadaj mu, jak zmieni się wasze życie, gdy na świecie pojawi się drugie dziecko, podsuwaj coraz więcej szczegółów. Bardzo ważne jest, by starszak został wciągnięty w rodzinne sprawy, brał udział w urządzaniu pokoju dla bobasa, wyborze imienia. Lepiej nie traktuj ciąży z przesadną wzniosłością. Jeśli oczekiwanie na nowego potomka nie wywołuje u rodziców nadzwyczajnych emocji, dziecku łatwiej uznać, że to, co się dzieje w rodzinie, jest zupełnie normalne i nie ma powodów do niepokoju.

Drugie dziecko: bajki, które leczą starszaków z zazdrości

  • „Franklin jest starszym bratem” i „Franklin czeka na siostrzyczkę”, Paulette Bourgeois, Brenda Cark, wyd. Debit;
  • „Krecik i mama zajączków”, Zdeněk Miler, Hana Doskočilova, wyd. Albatros;
  • „Wszystkich was kocham najbardziej”, Sam McBratney, Egmont;
  • „Moje narodziny” z serii „Kamyczek”, Helen Desputeaux, Christie L’Heureux, wyd. Rea;
  • „Mam braciszka” z serii „Julka poznaje świat”, Aleksandra Stańczewska, wyd. Aksjomat;
  • „Natalka będzie miała rodzeństwo”, Betina Gotzen-Beek, Christie Merz, wyd. Jedność.

>>Przeczytaj również o zaletach wychowywania się w rodzinie patchworkowej>>

Drugie dziecko: przypomnij starszakowi, z jaką niecierpliwością go oczekiwaliście

Dobrze jest opowiadać pierworodnemu, jak to było, gdy to on miał się urodzić: jak nie mogłaś się już doczekać jego narodzin, jak czytałaś brzuszkowi bajki, jak tatuś go całował. Oglądajcie zdjęcia, na których jesteś w ciąży, przeglądajcie wspólnie pamiątki z jego dzieciństwa: śpioszki, grzechotki. Jeśli pokazujesz dziecku, jak bardzo je kochasz i że jest wyjątkowe, łatwiej zaakceptuje, że z taką samą czułością traktujesz jego brata czy siostrę.

Drugie dziecko: wyjaśnij pierworodnemu, że bycie starszym bratem lub starszą siostrą to ważne zadanie

Warto dziecku powiedzieć prawdę – że na początku niemowlak tylko leży, pije mleko i siusia do pieluszek. Że nie potrafi mówić, o wszystkich swoich potrzebach informuje płaczem. No i że trzeba mu ciągle pomagać, bo sam nic nie potrafi . To też dobra okazja do powtarzania, jak fajnie być starszym, i chwalenia malca za to, że już tyle umie. Pokazuj, że inne dzieci też mają rodzeństwo – podczas wizyty u znajomych, rodziny czy na placu zabaw. Dbaj o to, by twoja pociecha miała kontakt z innymi dziećmi, wtedy łatwiej pogodzi się z obecnością w domu drugiego dziecka. Minie trochę czasu, zanim będzie mógł się razem z nim bawić, ale w końcu będzie to możliwe. Czy to nie fajne?

Drugie dziecko: o czym jeszcze warto pamiętać?

Mama w ciąży

Przedszkolakowi trudno zrozumieć, że mama nie jest w formie do zwariowanych zabaw, ponieważ spodziewa się drugiego dziecka. Tłumacząc, że czegoś nie możesz robić, warto przyjąć punkt widzenia dziecka. Zamiast powtarzać poważnym tonem: „Nie mogę, bo dzidziuś w brzuchu...”, lepiej trochę pożartować: „Przez ten wielki brzuchol zupełnie nie mogę biegać. Jak dzidziuś się urodzi, znów się pościgamy. Nie mogę się doczekać”.

Starszak ma prawo do negatywnych emocji

Obecność brata lub siostry może wywołać na początku zachwyt, a po kilku dniach rozbudzić wściekłość. Może się zdarzyć, że dziecko przyjmie postawę obrażonego na rodziców („Jak oni mogli mi zrobić coś takiego?”), zechce domagać się swych praw („Możecie go już oddać?”). Nie karz go za przeżywanie takich emocji. Gdy zdusi je w sobie, może odreagowywać stres nocnym moczeniem czy chorobami. Trzeba mu pozwolić ujawniać uczucia i okazywać wiele cierpliwości. Wasze dziecko jak nigdy potrzebuje potwierdzenia, że cały czas je kochacie. Chce pomagać przy niemowlaku: podczas kąpieli, przewijania czy pchania wózka? Świetnie, trzeba to wykorzystać i docenić. Gdy nie przejawia chęci pomocy, nie można go za to krytykować. Zanim zawiąże się więź między rodzeństwem, minie trochę czasu.

>>Czy w dzisiejszych czasach posiadanie drugiego dziecka to luksus?>>

Pozwól starszakowi pomagać w codziennych obowiązkach

Warto sobie uzmysłowić, że starsze dziecko sprytnie będzie się domagać twojej uwagi akurat wtedy, gdy będziesz zajmować się noworodkiem: a to wołaniem o siku, picie czy po prostu: „Mamo, pobawmy się!”. Co wtedy? Zamiast mówić karcącym tonem: „Nie hałasuj, mały śpi”, spróbuj wciągnąć go w ciekawe zajęcie. Zaproponuj, że zrobicie coś razem, np. wspólnie pokroicie warzywa na zupę lub podlejecie kwiaty. Teraz jest doskonały moment, by dziewczynce kupić lalkę-niemowlaka z akcesoriami i wózek. Widząc, jak zajmujesz się maleństwem, będzie mogła być rodzicem dla swej lali. Codziennie znajdź czas tylko dla starszego dziecka, np. gdy drugie dziecko wyjdzie na spacer z tatą. Dzięki chwilom, w których kierujesz uwagę tylko na niego, łatwiej mu radzić sobie z emocjami, gdy obok was jest dzidziuś. Pokazuj dobre strony bycia starszym, mów np.: „Niemowlak jest jeszcze za mały, by bawić się na placu zabaw”, „Potrafisz się wspaniale wspinać, dzidziuś musi się jeszcze dużo nauczyć”. Dużo rozmawiaj ze starszym dzieckiem, i to o innych sprawach niż brat czy siostra. Poproś rodzinę, by powstrzymywała zachwyty nad nowo narodzonym i zainteresowała się także starszym dzieckiem, a podczas pierwszych odwiedzin przyniosła jakiś drobiazg także dla niego.

Dziecko szybko się nudzi

Zanim dziecko przystosuje się do nowej sytuacji, może wrócić do zachowań niemowlęcych, np. pić z butelki, ssać smoczek, domagać się noszenia na rękach itp. Nie należy panicznie reagować na takie zachowania, lepiej spokojnie pozwalać na niemowlęce zachcianki. One szybko się znudzą, a dziecko, nawet „cofając się” na chwilę w rozwoju, szybko zrobi krok do przodu.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza