Nauka alfabetu i literek: kiedy i jak nauczyć dziecko?

2021-08-04 7:16

Nauka alfabetu i literek to niekiedy, w opinii rodziców, niemałe wyzwanie dla najmłodszych. Tymczasem nauka literek dla dzieci może stać się całkiem dobrą zabawą i zaowocować szybkimi postępami. Kiedy więc, i w jaki sposób, najlepiej rozpocząć naukę literek z dzieckiem?

nauka alfabetu i literek
Autor: Getty Images nauka alfabetu i literek

Nauka alfabetu i literek to ważny moment w życiu dziecka. Dzięki znajomości alfabetu najmłodsi szybciej nauczą się czytać, a i sama jego znajomość przyniesie im niemało satysfakcji, gdy będą potrafili rozpoznać literę na billboardzie podczas spaceru czy napisaną na ulubionych produktach. Rodzice zastanawiają się, od kiedy i w jaki sposób zacząć uczyć dziecko alfabetu.

Odpowiedź na to pytanie jest w dużej mierze uzależniona od konkretnej pociechy, jednak można wskazać kilka zasad, pomysłów, które powinny sprawdzić się w przypadku nauki liter u wszystkich najmłodszych. Poznanie alfabetu to wstęp do nauki czytania. Cały ten proces może być świetną zabawą!

Czytaj także: Czytanie globalne - na czym polega i jakie korzyści niesie dla dziecka?

Spis treści

  1. Kiedy zacząć naukę alfabetu?
  2. Jak nauczyć dziecko liter?
M jak mama - Nauka literek nie jest trudna!

Kiedy zacząć naukę alfabetu?

Dzieci do 2. roku życia skupiają się przede wszystkim na rozwoju swoich zdolności ruchowych. Rodzice z zachwytem obserwują więc jak pociecha uczy się skupiać wzrok na konkretnym przedmiocie, jak zaczyna reagować na usłyszane słowa, jak jej ruchy stają się bardziej skoordynowane. Niemałym wydarzeniem w życiu każdej rodziny są pierwsze kroki dziecka. Wydaje się, że przejście z tego rodzaju umiejętności do nauki alfabetu to prawdziwa rewolucja. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest.

Czytaj również: Baby led weaning, czytanie z tablic i słuchanie muzyki czyli wczesna edukacja dziecka

Naukowcy nie podają jednej konkretnej odpowiedzi na pytanie, kiedy zacząć uczyć dziecko alfabetu, jednak można przyjąć, że im wcześniej, tym lepiej, choć nic na siłę. Jak zauważała słynna pedagog i twórczyni jednej z najpopularniejszych metod nauczania, Maria Montessori, dziecko w wieku trzech-czterech lat potrafi nauczyć się czytać w zaledwie kilka miesięcy, za to dziecku sześcioletniemu nabycie tej umiejętności może zająć nawet dwa lata. Podobnie argumentował Glenn Doman, twórca teorii globalnego czytania. Według niego do 6. roku życia człowieka mamy do czynienia z rzeczywistym rozwojem mózgu, dlatego warto jak najlepiej wykorzystać ten czas. Najbardziej odpowiednim momentem jest więc 3. lub 4. rok życia dziecka, choć niektórzy najmłodsi interesują się literkami już w wieku 2 lat.

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko odczytywania godzin: nauka zegara dla dzieci

Dlatego naukę alfabetu warto wprowadzić, jak tylko zobaczymy, że dziecko wykazuje nimi zainteresowanie. Np. podczas spaceru z wielką niecierpliwością pyta, jaka litera widnieje w szyldzie sklepu, zaczyna się interesować, w jaki sposób zapisać swoje imię. Dzieci nie postrzegają nauki liter jako konieczności, raczej jako coś bardzo ciekawego, czego jeszcze nie znają, a w wieku kilku lat ta ciekawość świata nie daje im spokoju. Są też przecież najmłodsi, których do liter nie ciągnie. Na szczęście współczesny rodzic ma mnóstwo sposobów, by ich do nich zachęcić.

Sprawdź także: Czytanie dzieciom - dlaczego warto to robić już w ciąży?

Jak nauczyć dziecko liter?

Nauka literek może być dla dziecka i rodzica przyjemnością. Rodzic z radością zaobserwuje, jak wielkie postępy robi jego małe jeszcze dziecko, a sama pociecha ucieszy się z nowej zabawy. Przystępując do nauki alfabetu warto pamiętać, że:

  • Dziecko najlepiej uczyć z liter pisanych, nie drukowanych. Badania naukowców dowodzą, że dziecko, które zna litery pisane, nie ma problemu z czytaniem tych drukowanych. W drugą stronę to nie działa - po poznaniu wersji drukowanej alfabetu musi uczyć się drugi raz jego pisemnej wersji.
  • Warto zakupić cały alfabet właśnie w wersji pisanej. Wybór na rynku jest ogromny: są litery drewniane, litery umieszczone na specjalnym liczydle, literki do wydrukowania. Samodzielnie również można je stworzyć - napisać wyraźnym pismem i czarnym flamastrem.
  • Litery mogą się też znajdować na klockach, dominie, ogromnych puzzlach, zabawkowej tablicy, aucie czy... chodziku. Nie stanowi więc problemu kupno zabawki, którą dziecko lubi i którą później można wykorzystać w celach edukacyjnych. Pamiętajmy jednak, aby literki służące nam do nauki alfabetu były pisane.

Zobacz też: Bajki dla dzieci - zobacz 7 najlepszych bajek w historii

  • Wykonane przez siebie litery można sprytnie wykorzystać i zagrać z dzieckiem w skojarzenia. Najpierw przedstawiamy mu daną literę, a później dorysowujemy do niej elementy, by stworzyć rysunek, który nam się z tą literą kojarzy. Np. litera "S" przypomina węża, można więc dodać do niej język, oczy, pogrubić i pokolorować.
  • Warto też zainwestować w gry memory i loteryjki, choć może "zainwestować" to za duże słowo, ponieważ zazwyczaj kosztują one od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Dzięki nim dziecko uczy się dopasowywać obrazek do konkretnej litery lub wyrazu. W ten sposób nauka liter staje się prawdziwą zabawą.
  • Naukę liter najlepiej zacząć od pokazania dziecku tych, które tworzą jego imię. Dla najmłodszych to najbardziej interesująca informacja, podczas poznawania której na pewno nie będą się nudzić. Później może przyjść pora na imiona mamy i taty, babci i dziadka, a następnie ulubionych bohaterów bajek czy nazw zwierzątek.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza