Neutrofile w ciąży. Co znaczy podwyższony lub zbyt niski poziom neutrofilów w ciąży?

2012-05-20 14:20

Zaledwie jeden wynik, ukryty pod skrótem NEUT, potrafi nieźle wystraszyć przyszłą mamę. Okazuje się bowiem, że u wielu ciężarnych poziom neutrofilów często odbiega od normy. Co to oznacza podwyższony poziom neutrofilów w ciąży, a co obniżony i czy rzeczywiście kobiety mają powód do niepokoju?

Neutrofile w ciąży. Co znaczy podwyższony lub zbyt niski poziom neutrofilów w ciąży?
Autor: _photos.com|photos.com Neutrofile w ciąży. Co znaczy podwyższony lub zbyt niski poziom neutrofilów w ciąży?

W wynikach wyszły mi podwyższone neutrofile, mam podwyższone neutrofile, za dużo neutrofilów - dziewczyny na forach ciążowych piszą o tym z niepokojem i przerzucają się pomysłami, co to oznacza i co z tym robić. Przede wszystkim musisz pamiętać, że wyniki badania krwi w czasie ciąży nierzadko odbiegają od normy i właśnie dlatego są w normie - w normie dla ciężarnych. Zanim więc zaczniesz panikować, widząc, że wynik twojego badania różni się od podanego obok prawidłowego wyniku (prawidłowego dla osób dorosłych, ale raczej nie w ciąży), skonsultuj się z lekarzem. Sama nie stawiaj sobie diagnozy na przykład na podstawie danych uzyskanych po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej wyników swoich badań. Najnowsze obserwacje naukowców pokazują, że co czwarta kobieta mieszkająca w Wielkiej Brytanii ufa temu, co "mówi jej Dr Google", tzn. co wyśledziła w internecie dzięki zastosowaniu wyszukiwarki google. Efekt? Aż 25 procent kobiet źle rozpoznało u siebie chorobę i zastosowało nieodpowiendie leczenie. To spore ryzyko jak na twój stan, kiedy niewłaściwa diagnoza dotyczy nie tylko ciebie, ale i dziecka.

>> KTG – wiesz, że możesz wykonywać to badanie samodzielnie w domu?

Spis treści

  1. Czym są neutrofile?
  2. Za mało, za dużo... gdy poziom neutrofilów odbiega od normy
Jakie badania są obowiązkowe w ciąży?

Czym są neutrofile?

Jeśli neutrofile są w normie, nie zwracamy na nie uwagi. Gdy jednak ich poziom rośnie, bądź spada, staramy się je bliżej poznać. A wtedy okazuje się, że neutrofile, ukryte pod skrótem NEUT, to jedne z najliczniejszych (bo aż 60-70 procent) rodzajów białych krwinek (leukocytów). Nazywane są granulocytami obojętnochłonnymi. Noszą też nazwę mikrofagów, jako że są elementami ruchliwymi, fagocytującymi drobne elementy obce, co znaczy, że mają właściwości pochłaniania i trawienia stałych elementów takich jak bakterie.Neutrofile odgrywają znaczącą rolę w mechanizmie obronnym organizmu. Te małe komórki zapewniają tzw. odporność komórkową. Chronią organizm przed wieloma chorobami, usuwając ich przyczynę, czyli bakterie.

Dobrze wiedzieć

Z wahaniami liczby neutrofilów we krwi powiązane są dwa zaburzenia:

  • agranulocytoza – całkowity brak granulocytów obojętnochłonnych we krwi obwodowej spowodowany np. zanikiem zdolności ich wytwarzania przez szpik kostny. Efekt? Podatność na zakażenia i od razu szybkie ich rozprzestrzenianie się. Pacjentka musi być hospitalizowana i poddana intensywnemu leczeniu;
  • neutrofilia – procentowe zwiększenie granulocytów obojętnochłonnych we krwi obwodowej powyżej 70 proc. ogólnej liczby krwinek białych. Mogą ją powodować ostre choroby zakaźne, jak również pierwszy okres każdego zapalenia.

Za mało, za dużo... gdy poziom neutrofilów odbiega od normy

Za nieprawidłowy wynik badania poziomu neutrofilów we krwi u kobiet w ciąży przyjmuje się liczbę przewyższającą 8000 oraz mniejszą niż 1500. Natomiast wynik rozmazu krwi z zawartością granulocytów jest w normie, gdy wynosi 2,5–7 K/µl (G/l).Podwyższony poziom neutrofilów we krwi może zwiastować:

  • infekcję bakteryjną - zakażenie miejscowe lub ogólem;
  • stan zapalny tkanek;
  • nagłą niewydolność nerek;
  • nadczynność kory nadnerczy, a konkretnie - wiążący się z tym nadmiar kortykosteroidów;
  • stan przedrzucawkowy i rzucawkę;
  • dnę moczanową;
  • chorobę krwi, np. białaczkę szpikową;
  • chorobą nowotworową.

Ale uwaga! Wbrew powszechnemu mitowi, podwyższony poziom białych krwinek nie musi od razu oznaczać raka. Zbyt wysoki poziom neutrofilów może być także spowodowany przyjmowaniem niektórych leków czy wysokim poziomem stresu wynikającego np. z ciągłego stanu poddenerwowania albo nadmiernego wysiłku fizycznego. Za duża liczba neutrofilów we krwi występuje także po urazach, krwotoku czy zawale. Taki wynik mogą mieć również nałogowi palacze.WAŻNE! Podwyższona liczba neutrofilów jest naturalna w trzecim trymestrze ciąży. Wynika z fizjologicznych zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety spodziewajacej się dziecka.Sam wynik poziomu neutrofilów jeszcze nie świadczy o chorobie. Jeśli ginekolog uzna, że poziom neutrofilów jest rzeczywiście za wysoki, może poszukiwać potencjalnych śródeł infekcji, np. dróg oddechowych albo rodnych. Sprawdzi również, czy nie są powiększone węzły chłonne oraz organy wewnętrzne, tj. wątroba i śledziona. Wszystko w normie? To znaczy, że wysoki poziom neutrofilów możesz wpisać w "urodę swojej ciąży".Zbyt niski poziom neutrofilów we krwi może zwiastować:

  • przebycie ciężkiej infekcji bakteryjnej, która wyniszczyła neutrofile;
  • zakażenie grzybicze lub pierwotniakowe;
  • chorobę wirusową, tj. grypa czy różyczka;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • reumadoidalne zapalenie stawów;
  • niedokrwistość aplastyczną;
  • białaczkę;
  • uszkodzenie szpiku kostnego, będące wynikiem infekcji lub przyjmowania leków;
  • przyjmowanie niektórych leków (np. cytostatyków) albo niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego.

UWAGA! Gdy liczba neutrofilii we krwi przyszłej mamy nagle znacznie się zmniejszy, oznacza to poważne zagrożenie – podatność na zakażenia bakteryjne. Lekarz sprawdzi przyczynę tego stanu i może zalecić leczenie, jak również hospitalizację ciężarnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza