Chrapie jak jego tata - czy warto się martwić chrapaniem u niemowlaka?

2022-02-18 15:06

Gdy niemowlę chrapie, rodzice są zaniepokojeni. Choć samo chrapanie nie jest z reguły niebezpieczne, to może być pierwszym objawem w przypadku niektórych przewlekłych chorób. Jakie są przyczyny chrapania niemowlaka?

Chrapie jak jego tata - czy warto się martwić chrapaniem u niemowlaka?
Autor: Getty images Chrapie jak jego tata - czy warto się martwić chrapaniem u niemowlaka?

Chrapanie u niemowląt jest częstym objawem. Czasem przyczyną jest suche powietrze w domu, wiotkość krtani, wynikająca z niedojrzałości organizmu malca, ale czasem - zapowiedź problemów zdrowotnych. Co oznacza chrapanie u niemowlaka? 

Spis treści

  1. Przyczyny chrapania u niemowlaka
  2. Skutki chrapania u niemowlaka
  3. Chrapanie u niemowlaka – jak to leczyć?

Chrapanie u niemowlaka, określane niekiedy jako bezdech senny, to zjawisko spowodowane przez nieprawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Wibracje powstające w takiej sytuacji powodują powstanie charakterystycznego dźwięku.

Nieprawidłowy przepływ powietrza może być spowodowany przez kilka czynników i jest związany z wiekiem dziecka. Częste chrapanie u dzieci, opisywane jako występujące 3-5 epizodów w tygodniu, dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym.

Bardzo często nie jest związane z poważną patologia i określane jest w takiej sytuacji jako tzw. chrapanie pierwotne. Jeżeli jednak chrapanie związane jest z innymi dolegliwościami lub nie daje spać dziecku w nocy, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą lub laryngologiem.

Przyczyny chrapania u niemowlaka

Chociaż problem z chrapaniem dotyczy najczęściej dzieci będących w okresie przedszkolnym, to może zdarzyć się w każdym wieku. Wiąże się to oczywiście z inną diagnostyką i postepowaniem w każdej grupie wiekowej. Poniżej przedstawiamy niektóre przyczyny, które potencjalnie mogą być odpowiedzialne za chrapanie u niemowlaka:

Tak jak w przypadku dorosłych, alergia u niemowlaka również może wiązać się z uczuciem zatkanego nosa oraz uciążliwym katarem. W przypadku małych dzieci, objaw ten jest znacznie bardziej niebezpieczny, gdyż oddychają one głównie przez nos.

Jest to cecha fizjologiczna, która zapobiega niedotlenieniu podczas karmienia piersią lub butelką. Zatkany nosek maluszka może być odpowiedzialnym u niego za chrapanie. Jeżeli zauważysz więc, że u dziecka pojawiają się objawy przypominające alergię oddechową lub pokarmową, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Przeziębienie nierozłącznie kojarzy się nam z katarem i kichaniem. Nie inaczej jest w przypadku małych dzieci, które oprócz gorączki czy kaszlu mogą zmagać się również z zatkanym nosem. Może to powodować chrapanie u dziecka, które, w połączeniu z innymi objawami charakterystycznymi dla infekcji, jest dla niego bardzo uciążliwe i może wiązać się z nieprzespanymi nocami.

  • Wiotkość krtani

Niekiedy przyczyną chrapania u niemowlaka może być wiotkość krtani. Jest to problem charakterystyczny dla małych dzieci i związany jest z niedojrzałością dróg oddechowych.

Objawia się z reguły jako świst i charczenie, które w nocy podczas snu może być wzięte za chrapanie. Objawy nasilają się szczególnie kiedy maluszek leży na plecach.

Wiotkość krtani nie tylko utrudnia dziecku spokojny sen, ale w niektórych przypadkach może doprowadzić także do trudności w karmieniu. Dolegliwość ta mija jednak samoistnie po pewnym czasie wraz z rozwojem dziecka.

Choć częściej występuje u dzieci starszych, to przerost migdałka podniebiennego nadal jest najczęstszą przyczyną chrapania u dzieci. W przypadku kiedy mamy z nim do czynienia, dziecko koniecznie wymaga konsultacji z laryngologiem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Niekiedy może okazać się, że niemowlak cierpi na skrzywienie przegrody nosa. W tak młodym wieku, przypadłość ta z reguły jest wrodzona. Sprawę dodatkowo pogarsza współwystępujący katar lub obrzęk śluzówek.

Czytaj również: Bezdech afektywny - czym jest i czy jest niebezpieczny dla dziecka?

Bezdech u dziecka. Przyczyny i zapobieganie śmierci łóżeczkowej

Monitor oddechu - jaki warto kupić? Ranking monitorów oddechu

Chrapanie

Skutki chrapania u niemowlaka

Chrapanie u niemowlaka, choć z reguły jest jedynie nieprzyjemna dolegliwością, zawsze wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą lub laryngologiem. Jest to spowodowane tym, że dziecko, które chrapie, często ma problemy z przesypianiem całej nocy. Prowadzi to do rozdrażnienia, apatii, a co za tym idzie obniżenia apetytu.

Jeżeli stan ten przewleka się, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zahamowania wzrastania dziecka. Powtarzające się epizody chrapania niemowlęcia w nocy mogą również niepozytywnie wpływać na układ nerwowy dziecka i skutkować jego przewlekłym niedotlenieniem.

Chrapanie u niemowlaka, jak już został to wspomniane, może być spowodowane przez wiele bardzo różnych czynników. W przypadku nieleczonej alergii może dojść nie tylko do powikłań charakterystycznych dla chrapania, ale także do tych powodowanych przez uczulenie, takich jak astma czy nawet wstrząs anafilaktyczny.

Jeżeli epizody chrapania u niemowlaka związane są z infekcją dróg oddechowych, powikłania związane z infekcją mogą również być bardzo poważne, a niekiedy nawet nieodwracalne. Pozostałe przyczyny chrapania u dzieci również niosą ze sobą własne charakterystyczne skutki, dlatego też objaw ten nigdy nie powinien być przez rodziców ignorowany.

Chrapanie u niemowlaka – jak to leczyć?

Leczenie w przypadku chrapania u niemowlaka jest ściśle związane z przyczyną jego wystąpienia. Jeżeli z postepowania diagnostycznego wynika, że za objawy odpowiada alergia, należy wdrożyć leczenie antyalergiczne oraz ograniczyć do minimum kontakt z alergenem wywołującym objawy.

W przypadku skrzywienia przegrody nosowej oraz znacznego przerostu migdałka podniebiennego, postepowaniem z wyboru jest leczenie operacyjne. Gdy u dziecka zdiagnozowana zostanie wiotkość krtani, najczęściej lekarze przyjmują postawę wyczekująca, gdyż, jak zostało to wcześniej zaznaczone, jest ona spowodowana przez niedojrzałość elementów ją budujących.

Jeżeli natomiast dziecko cierpi z powodu infekcji dróg oddechowych, leczenie choroby z reguły rozwiązuje problem chrapania.

Niekiedy stwierdzenie przyczyny występowania bezdechu sennego u niemowlaka bywa problematyczne. Z tego też powodu czasami wymagana jest pogłębiona diagnostyka. Jednym z badań wykorzystywanych przy problemach z chrapaniem dzieci jest badanie polisomnograficzne gdzie badana jest m.in. aktywność mózgu maluszka, ruch gałek ocznych czy też wysycenie krwi tlenem.

Przy utrzymujących się epizodach bezdechu sennego, możesz również zastosować działania związane z miejscem, gdzie śpi. Wskazane jest m.in. częste wietrzenie, bezwzględny zakaz palenia w pobliżu pokoiku dziecka czy też usunięcie z otoczenia wszelkich potencjalnych alergenów.  

Czytaj również: Co zrobić, by nie chrapać w ciąży?

Sapka u noworodka. Co to jest sapka niemowlęca?

Czy wiesz, jak uspokoić niemowlę?

Pytanie 1 z 12
Co może być przyczyną płaczu dwutygodniowego noworodka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza