Niemowlę: pielęgnacja skóry

2008-05-13 12:14

Pielęgnacja niemowlęcia to niezwykle ważny aspekt w życiu malucha. Nawilżane chusteczki to dla wielu młodych rodziców wynalazek niemalże tak epokowy jak jednorazowe pieluchy. Chusteczki bardzo ułatwiają przewijanie, bo pozwalają szybko i bez kłopotu oczyścić skórę dziecka z tego, co akurat znalazło się w pieluszce. A w opakowaniu są układane warstwowo, dzięki czemu można wyciągać je pojedynczo, dokładnie tyle, ile potrzeba.

Chusteczki na 6+
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Chusteczka nawilżana - miękka i wytrzymała
  2. Co jest w środku - balsam, krem, a może oliwka...

Na forach internetowych często pojawia się jednak pytanie: w czym nawilżane chusteczki są lepsze od waty i przegotowanej wody, którymi można przemywać skórę równie dobrze? Odpowiedź: chusteczki, zwłaszcza dla początkujących rodziców, są dużo wygodniejsze w użyciu. Do ich obsługi wystarczy bowiem jedna ręka (drugą w tym czasie trzymasz przecież nogi dziecka w górze). Poza tym wiercący się podczas przewijania maluch łatwo może wywrócić miseczkę z wodą, zalewając wszystko dookoła.

>> Jak dbać o skórę noworodka - pielęgnacja pępka, kąpiel niemowlęcia, ochrona skóry

Chusteczka nawilżana - miękka i wytrzymała

Wilgotna chusteczka jest w dotyku miękka i śliska, przypomina cienką, bawełnianą ściereczkę. Jest wykonana ze specjalnie obrabianych, elastycznych i mocnych włókien, nasączona dodatkowo substancjami oczyszczającymi i pielęgnującymi. Producenci dodają też niewielkie, bezpieczne dla skóry dziecka, ilości konserwantów. Podczas przewijania łatwo bowiem przenieść do opakowania drobnoustroje znajdujące się na skórze. Bez konserwantów zawarte w chusteczkach substancje szybko zaczęłyby się psuć.

Dobrze wiedzieć

Zanim kupisz chusteczki nawilżane

  • przeczytaj etykietę - nie kupuj produktów, które nie mają na opakowaniu informacji w języku polskim
  • dla noworodka i alergika najlepsze są chusteczki bezzapachowe
  • sprawdź datę ważności - zwróć uwagę na to, w jakich warunkach chusteczki są przechowywane. Nie kupuj tych, które były narażone na działanie wysokiej temperatury; jeśli masz wątpliwości, kupuj w klimatyzowanych sklepach
  • upewnij się, że opakowanie nie było wcześniej otwierane
  • jeśli nie wiesz, które wybrać, szukaj produktów z atestem albo pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.

Kiedy woda jest lepsza niż chusteczka?

Z chusteczek trzeba zrezygnować w przypadku uczulenia oraz pieluszkowego zapalenia skóry, gdyż zawarte w nich substancje moga ją dodatkowo podrażniać. W takich sytuacjach powinnaś oczyszczać pupę dziecka wacikiem zmoczonym w przegotowanej, lekko ciepłej wodzie.

Chusteczki nie zawierają jednak żadnych środków chroniących skórę przed działaniem moczu i kału. Dlatego za każdym razem po oczyszczeniu pupy powinnaś nasmarować ją dodatkowo kremem zapobiegającym odparzeniom, najlepiej takim, który zawiera tlenek cynku, tworzący na powierzchni skóry cienką warstwę nieprzepuszczającą wilgoci.

Co jest w środku - balsam, krem, a może oliwka...

W sklepach znajdziesz kilkanaście rodzajów chusteczek. Różnią się nie tylko kolorem opakowania i nazwą firmy, także tym, co mają w środku. Jedne są nasączone balsamem rumiankowym, inne oliwką, jeszcze inne aloesem, są też takie, do których dodano krem nawilżający i pielęgnujący skórę. Wszystkie można podzielić na dwie grupy: bezzapachowe i lekko perfumowane.

>> Odparzenia: pielęgnacja skóry niemowlaka

Pierwsze stworzono z myślą o delikatnej skórze noworodków i dzieci alergicznych. Drugi rodzaj przeznaczony jest dla maluchów, które skończyły już miesiąc i nie mają żadnych problemów ze skórą. Zdarza się, że znajdujące się w chusteczkach substancje pielęgnacyjne uczulają albo podrażniają skórę. Wtedy trzeba zmienić rodzaj chusteczek, najlepiej na takie z linii do wrażliwej skóry, a jeśli to nie pomaga, w ogóle z nich zrezygnować. By chusteczki jak najdłużej były świeże, należy je odpowiednio przechowywać. To ważne, bowiem balsam albo krem, którym nasączone są chusteczki, wysycha w kontakcie z powietrzem, a suche chusteczki nie spełniają już swojej roli tak jak powinny. Dlatego foliowe opakowanie powinnaś szczelnie zamykać po każdym użyciu albo przełożyć chusteczki do specjalnego plastikowego pudełka.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza