Niepokojące objawy po cesarskim cięciu - na co zwrócić uwagę i kiedy jechać do lekarza?

2022-01-19 11:53

Niepokojące objawy po cesarskim cięciu to gorączka, nadmierne krwawienie, ból brzucha.... Odsetek cesarskich cięć wśród wszystkich porodów rośnie, warto więc znać niepokojące objawy po cesarskim cięciu, aby wiedzieć, czy są oznaką powikłań po tym zabiegu. Na jakie niepokojące oznaki zwracać uwagę?

Niepokojące objawy po cesarskim cięciu - na co zwrócić uwagę i kiedy jechać do lekarza?
Autor: Getty images Na co zwrócić uwagę i kiedy jechać do lekarza?

Niepokojące objawy po cesarskim cięciu mogą świadczyć o infekcji lub powikłaniach po cesarce. Takie problemy nie są częste, ale jednak się zdarzają, zwłaszcza, że takich zabiegów w Polsce jest coraz więcej. Dlatego warto wiedzieć, które symptomy są niepokojącymi objawami po cc i jak na nie reagować. 

Spis treści

  1. Niepokojące objawy po cesarskim cięciu a powikłania
  2. Powikłania po cesarskim cięciu
  3. Niepokojące objawy po cesarskim cięciu - na co zwrócić uwagę?
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Niepokojące objawy po cesarskim cięciu a powikłania

Cesarskie cięcie jest operacją położniczą, która ma na celu zakończyć ciążę lub poród, w momencie, w którym niebezpiecznie byłoby czekać na ich naturalne zakończenie. To obecnie rutynowe zabiegi, ale jak każda operacja, nie są pozbawione ryzyka infekcji i powikłań, które dają konkretne niepokojące objawy.

Według badań i wyliczeń Światowej Organizacji Zdrowia, śmiertelność wśród matek i niemowląt spada wraz ze wzrostem liczby cesarskich cięć do poziomu 10%. Dalsze zwiększanie tego odsetka wcale nie wpływa już jednak na zmniejszanie poziomu śmiertelności. Mimo to, liczba cesarek wzrasta i w np. Polsce wyniósł według OECD Health Statistics niespełna 40% w 2017 roku, co jest jednym z najgorszych wyników w Europie i na świecie.

Tymczasem cesarskie cięcie jest poważną operacją, która powinna być traktowana wyłącznie jako środek do ratowania życia pacjentki bądź dziecka.

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!

Powikłania po cesarskim cięciu

Są jednymi z najczęstszych niepokojących objawów, jak i najgroźniejszych powikłań po porodach. Zdecydowanie częściej występują one w pierwszej dobie po urodzeniu dziecka, wtedy zwykle pacjentki są jeszcze wtedy pod opieką szpitalną, jednak krwotoki połogowe mogą się pojawić nawet w szóstym tygodniu po porodzie.

Najczęściej są powodowane przez atonię macicy (brak zdolności obkurczania się), a ta może dotyczyć każdej rodzącej, choć zwykle jest powodowana przez czynniki takie jak np. bardzo szybki lub przedłużający się poród, poród indukowany, patologie i choroby macicy.

  • Urazy układu moczowego

Są to urazy mechaniczne, których częstość występowania zależy od doświadczenia operatora, techniki wykonywania cięcia cesarskiego i wcześniejszych operacji jamy brzusznej u pacjentki. Dotyczą układu moczowego, czyli moczowodów lub pęcherza

Jeśli zostaną wykryte w czasie wykonywania cięcia, to odpowiednia reakcja pozwala na niepozostawienie po nich żadnych nieprzyjemnych skutków. Takie urazy jednak mogą nie zostać rozpoznane podczas operacji albo mogą mieć miejsce dopiero podczas szycia rany (zwłaszcza gdy cięcie przeprowadzono za nisko).

Wtedy może dojść do przetoki maciczno-pęcherzowej. Niepokojące objawy po cesarskim cięciu wskazujące na przetoki to m.in. stały wypływ moczu, dolegliwości bólowe brzucha.

  • Nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej

Możemy tu mówić o zakażeniu, ropieniu, krwiaku, a także możemy mieć do czynienia z rozejściem się rany pooperacyjnej. Niepokojące objawy pojawiają się mniej więcej między czwartą a ósmą dobą po cięciu i są to ból, zaczerwienienie, obrzęk brzegów rany, gorączka i wyciek ropnej wydzieliny z rany.

Cesarskie cięcie, a raczej uszkodzenie śródbłonka, do którego często podczas tej operacji dochodzi, jest jednym z czynników ryzyka wymienianych przy żylnej chorobie zatorowo-zakrzepowej (z ang. VTE). Występuje ona u kobiet, które miały stwierdzone współistniejące czynniki, takie jak trombofilia czy toczeń rumieniowaty układowy lub były w zaawansowanym wieku czy były otyłe.

Niepokojące objawy po cesarce sugerujące VTE mogą być różne i nie muszą jednoznacznie wskazywać na żylną chorobę zatorowo-zakrzepową, przez co często ciężko tę chorobę szybko zdiagnozować.

Takimi objawami może być duszność czy tachykardia, które mogą występować w ciąży samoistnie, bądź być objawem choroby takiej jak niedoczynność tarczycy. Dodatkowo VTE towarzyszą takie niepokojące objawy jak unieruchomienie kończyny, nierówne rozmiary łydek czy obrzęk całej kończyny.

Czytaj również: Cesarka na życzenie – jakie trzeba spełniać warunki, by rodzić przez cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie: jakie są wskazania do cesarki?

10 niepokojących objawów w czasie połogu. Co powinno niepokoić kobietę w połogu?

Niepokojące objawy po cesarskim cięciu - na co zwrócić uwagę?

Jeśli jesteś zaniepokojona swoim stanem zdrowia i masz niepokojące objawy po cesarskim cięciu, udaj się do lekarza i przedstaw mu swoje obawy.

Oto niepokojące sygnały po cc, które powinny skłonić cię do konsultacji z ginekologiem:

  • Wysoka lub utrzymująca się długo gorączka

Gorączka po cesarskim cieciu jest częstym objawem, ale mija zwykle w pierwszej dobie po zabiegu. Niepokojącym sygnałem po cc może być utrzymujące się dłużej gorączka powyżej 38 st. C, ale i bardzo niska temperatura.

Wysoka lub utrzymująca się długo gorączka w pierwszych 10 dniach po cesarskim cięciu jest często pierwszym objawem infekcji - najczęściej infekcji bakteryjnej w miejscu nacięcia ale i infekcji dróg moczowych lub zapalenie sutka. Należy je szybko leczyć, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji.

  • Ropna wydzielina z rany

Niewielki, jasny wysięk z rany przez pierwsze dni po operacji jest normalny. Jeśli jednak zaobserwujesz u siebie nadmierną lub przebarwioną krwią wydzieliny, natychmiast zgłoś to lekarzowi. Bardzo niepokojący jest również ropny wysięg z rany.

Infekcje ran często pojawiają się dopiero po powrocie do domu. Niepokojące objawy towarzyszące tej dolegliwości to zaczerwienienie, opuchnięcie i bolesne w dotyku miejsce wokół cięcia. Miejsca wypełnione ropą mogą rozprzestrzenić się na macicę, jajniki oraz pobliskie tkanki i narządy.

  • Pogarszający się lub uporczywy ból

Typowy ból po zabiegu chirurgiczny zwykle można leczyć odpowiednim środkiem przeciwbólowym. Normalne jest też to, że lekki dyskomfort wokół rany może czasami utrzymywać się miesiącami.

Jeśli jednak ból jest silny, nie ustępuje po leku lub nasila się (zwłaszcza po wyjściu ze szpitala, czyli po kilku dniach od cesarki) jest to niepokojący objaw. Podobnie, jeśli ból nie dotyczy tylko miejsca po ranie, ale i brzucha lub miednicy, lub gdy wiąże się z silnymi skurczami, które nie ustępują po trzecim lub czwartym dniu od zabiegu cc.

  • Problemy z oddychaniem

Po operacji z powodu znieczulenia, możesz odczuwać lekkie trudności w oddychaniu. Jednak utrzymujące się lub pogarszające się problemy z oddychaniem nigdy nie są dobrym sygnałem. Może to być objaw choroby zatorowo-zakrzepowej albo stanu zwanego niedodmą, w którym część płuc zapada się lub przestaje się napełniać powietrzem. Inne niepokojące objawy niedodmy to zadyszka, przyspieszony oddech i tętno oraz zasinienie skóry i ust.

  • Nadmierne krwawienie z pochwy

Wydalanie odchodów poporodowych występuje po cięciu cesarskim tak samo jak po porodzie drogami natury. To normalny proces - każdego dnia odchodów będzie mniej.

Jeśli krwawienie z pochwy trwa długo lub nasila się, może to być niepokojący objaw. Koniecznie idź do lekarza, jeśli krwawisz tak, że twój podkład nasiąka w ciągu 15 minut, ale i wtedy, gdy w ogóle nie krwawisz i nie wydalasz odchodów.

Czytaj również: Pierwsze dni po cesarce: połóg, rekonwalescencja i zalecenia po cesarskim cięciu

Czy cesarka boli? Zobacz, kiedy możesz odczuwać ból w trakcie porodu zabiegowego

Połóg patologiczny: problemy okresu połogu

Gojenie rany po cesarce. Jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu?

Sprawdź, co wiesz o połogu?

Pytanie 1 z 25
Połóg trwa:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza