Obniżenie brzucha w ciąży - ile dni przed porodem obniża się brzuch?

2021-12-13 14:19

Obniżenie brzucha jest jednym z objawów zbliżającego się porodu. Jeśli twój brzuch nagle się obniżył, a oddychanie stało się łatwiejsze, to znak, że twoja ciąża zbliża się ku końcowi. Ile zostało do porodu? Przeczytaj, ile dni przed porodem obniża się brzuch.

Obniżenie brzucha w ciąży
Autor: Getty images Ile dni przed porodem obniża się brzuch?

Dawniej, kiedy nie było jeszcze badań USG i kalkulatorów ciążowych, każda kobieta wiedziała, kiedy zbliża się jej poród. Wystarczyło, że spojrzała na swój brzuch. Jeżeli był duży, ale „wyrastał” spod samych piersi, oznaczało to, że do narodzin jeszcze daleko.

Gdy jednak znajdował się już na dole – wiedziała, że niedługo będzie tulić do piersi swoje dziecko. Chociaż obecnie termin porodu oblicza się w inny, medyczny i dużo dokładniejszy sposób, obniżenie się brzucha jest nadal sygnałem, który powinien cię skłonić do tego, by zacząć przygotowywać torbę do szpitala.

Spis treści:

  1. Co oznacza opadnięty brzuch w ciąży?
  2. Ile przed porodem obniża się brzuch?
  3. Jak wygląda obniżony brzuch przed porodem?
  4. Ile zostało do porodu?
M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Co oznacza opadnięty brzuch w ciąży?

Obniżanie się brzucha jest typowym zjawiskiem obserwowanym w ostatnich tygodniach ciąży. To efekt przygotowywania się macicy i płodu do porodu. Dziecko, które dotąd pływało w wodach i wierciło się bezładnie w twoim brzuchu, zaczyna celowo zmieniać pozycję i przesuwać się coraz bardziej w kierunku „wyjścia”.

Najpierw malec obraca się główką na dół – dzieje się to zazwyczaj między 32. a 36. tygodniem ciąży (choć oczywiście zdarza się, że zmienia pozycję kilka dni przed porodem albo wcale – mówimy wtedy np. o ułożeniu pośladkowym), a następnie wpasowuje się nią w kanał rodny. To właśnie sprawia, że zmienia się twoja sylwetka: dziecko przesuwa się w dół, więc brzuch również się obniża.

Czytaj: Poród pośladkowy: zagrożenia, powikłania, cięcie cesarskie

Ile dni przed porodem obniża się brzuch?

Przesunięcie się dziecka w stronę kanału rodnego jest możliwe dzięki obniżeniu się macicy. Jej dno, które przez kolejne miesiące ciąży podnosiło się coraz wyżej (w stosunku do spojenia łonowego), teraz nagle cofa się o kilka centymetrów.

Na skutek tego zmienia swoje położenie również pęcherz płodowy wraz z rozwijającym się w nim dzieckiem. Do obniżenia dna macicy dochodzi zwykle w 36.–37. tygodniu – tak jest w przypadku pierwszej ciąży; u wieloródek zjawisko to może nastąpić później, nawet 7 dni przed porodem lub wcale. Także ciąże mnogie nie zawsze charakteryzują się obniżeniem brzucha przed porodem.

Dobrze wiedzieć

Jeśli dotychczas o tym nie myślałaś, to ostatni moment na to, aby podjąć decyzję w sprawie pobrania krwi pępowinowej. O tym, czy chcemy zabezpieczyć w ten sposób zdrowie dziecka trzeba pomyśleć już w ciąży, bo pobranie krwi pępowinowej odbywa się podczas porodu.

I jest to jedyna okazja, aby pobrać krew z pępowiny i wyizolować z niej cenne komórki macierzyste. Przebadane i odpowiednio spreparowane, mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Po co? Aby móc je wykorzystać do leczenia, w razie gdyby dziecko (lub nawet inny członek rodziny) poważnie zachorowało.

Czytaj: Czy warto bankować krew pępowinową?

Zobacz jak przyspieszyć poród:

Jak wygląda obniżony brzuch przed porodem?

Jeśli uważnie obserwujesz swoje ciało, zauważysz zmiany w wyglądzie. Na pewno je też poczujesz. Obniżenie się macicy sprawia, że wreszcie łatwiej ci oddychać, bo dziecko nie uciska już przepony. Skończy się też zgaga oraz problemy z trawieniem, ponieważ więcej miejsca ma również twój żołądek.

Możesz za to częściej chodzić do toalety, a nawet mieć problemy z trzymaniem moczu, bo maluch napiera teraz z kolei na pęcherz. Kolejną zmianą, jaką poczujesz, będzie ucisk w dole brzucha i kłucie w pachwinach.

Dzieje się tak dlatego, że nisko położony płód uciska kanał rodny, powodując rozszerzanie się kości miednicy oraz spojenia łonowego. To kolejny naturalny etap przygotowań organizmu do porodu.

Czytaj: Kanał rodny: budowa, schodzenie dziecka do kanału rodnego

 
Dobrze wiedzieć

Ile zostało do porodu?

  • Obniżenie się brzucha – jeśli rodzisz po raz pierwszy, to do porodu pozostało ci prawdopodobnie jeszcze 3–4 tygodnie.
  • Skurcze przepowiadające – pojawiają się w III trymestrze, ale nasilają się 2–3 tygodnie przed porodem. Są nieregularne i mijają samoistnie.
  • Bóle w dole brzucha i w krzyżu – lekkie kłucie i pobolewanie pojawia się 2–3 tygodnie przed porodem, gdy dziecko zaczyna napierać na kanał rodny.
  • Odejście czopu śluzowego – to wydzielina śluzowa zamykająca szyjkę macicy i chroniąca ją przed przedostaniem się do niej drobnoustrojów. Czop może wypaść tydzień przed porodem, ale również zaledwie kilka godzin przed nim. Zwiastuje poród, jeśli towarzyszą mu inne objawy.
  • Biegunka i wymioty - kilka dni lub godzin przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. To naturalny objaw ułatwiający poród.
  • Odejście wód płodowych - wody zaczynają się sączyć zwykle wtedy, gdy zaczyna się poród. To sygnał, że trzeba jechać do szpitala, zwłaszcza jeśli są zabarwione na zielono lub brązowo.

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?

Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza