Oczy noworodka - jak myć oczy niemowlaka?

2021-12-29 14:30

Oczy noworodka zwykle są zamknięte. Dopiero po kilku dniach niemowlę zaczyna otwierać oczy i uczy się rozpoznawać otaczający go świat. Czym i jak często myć oczy niemowlaka? Co robić, gdy pojawią się problemy, takie jak ropna wydzielina, zapalenie spojówek, zatkane kanaliki łzowe? I czy powinnaś się martwić tym, że twoje dziecko ma zeza?

Jak myć oczy noworodka?
Autor: Getty images Oczy noworodka zwykle są zamknięte. Czym i jak często myć oczy niemowlaka?

Tuż po porodzie oczy noworodka zazwyczaj są zamknięte, a powieki mogą być opuchnięte – to efekt porodowego wysiłku. Malec może mieć podrażnione spojówki – to z kolei uboczny skutek zakraplania noworodkom oczu jednoprocentowym roztworem azotanu srebra (ma on ochronić oczy przed zakażeniem drobnoustrojami, które mogły dotrzeć do nich podczas porodu). Wszystko to można jednak obserwować tylko sporadycznie, bo oczy noworodka są przez większą część doby zamknięte. Młodzi rodzice często boją się pielęgnować maleńkie oczka, by niechcący nie zrobić dziecku krzywdy.

Polecamy: Rozwój wzroku niemowlaka: co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia?

Spis treści

  1. Pielęgnacja oczu niemowlaka
  2. Zatkany (niedrożny) kanalik łzowy, ropiejące oczka niemowlaka
  3. Oczy noworodka: zapalenie spojówek u dziecka
  4. Dziecko ma zeza
Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Pielęgnacja oczu niemowlaka

Choć natura zadbała o pielęgnację oczu dziecka, bo gałki oczne są przemywane przy każdym mrugnięciu, to jednak trzeba ją w tym wesprzeć i myć niemowlakowi oczka co najmniej raz dziennie. Można to zrobić przegotowaną wodą, a najlepiej roztworem soli fizjologicznej, która jest całkowicie bezpieczna.

Jak ją stosować? Jednorazowy sterylny gazik zmocz w roztworze soli i przemyj oczko ruchem od zewnątrz w kierunku noska. Niektórym malcom w kącikach oczu zbiera się biała wydzielina – jeśli jest jej dużo, oczka trzeba przemywać kilka razy dziennie. Nie zaleca się stosowania naparów z rumianku lub herbaty, bo mogą one wysuszać skórę powiek.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy na oczka trzeba zwrócić baczniejszą uwagę. Niekiedy malec, choć zdrowy i spokojny, wygląda tak, jakby płakał – jedno oczko (lub oba) jest załzawione, mokre. Często też w kącikach oczu może zbierać się żółtozielona treść ropna, która skleja powieki.

Przeczytaj: Ropiejące oko niemowlaka: przyczyny i leczenie

Dobrze wiedzieć

Czy noworodek dobrze widzi? To pytanie dręczy chyba wszystkich młodych rodziców. Jeśli ty również boisz się, że z oczkami malca jest coś nie tak (zwłaszcza jeśli w rodzinie twojej lub ojca dziecka są problemy ze wzrokiem), skonsultuj dziecko u okulisty. Warto jednak wiedzieć, że noworodek przez kilka pierwszych dni widzi świat niewyraźnie, w dodatku do góry nogami. To, co znajduje się dalej niż 20–30 cm od twarzy, widzi jako rozmazane plamy – jest w stanie dostrzec tylko to, co znajduje się blisko jego oczu. Tak będzie przez kilka miesięcy. Dopiero w drugim kwartale życia wzrok malca zacznie się wyostrzać i dziecko zacznie reagować na osoby lub przedmioty znajdujące się w dalszej odległości.

Zatkany (niedrożny) kanalik łzowy, ropiejące oczka niemowlaka

Takie objawy świadczą o tym, że jest niedrożny kanalik łzowy. Łzy, zamiast spływać do gardła, pozostają w worku spojówkowym. Nie znajdują ujścia, gdyż nie pękła błonka w przewodzie nosowo-łzowym, która zwykle pęka przy porodzie. W łzach gromadzą się bakterie i dochodzi do infekcji. Ta dolegliwość wymaga wizyty u okulisty. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj zalecenie delikatnego masażu wewnętrznego kącika oka (poproś, by lekarz wyjaśnił ci, jak go robić prawidłowo). Gdy to nie pomoże, być może konieczne będzie stosowanie kropli z antybiotykiem, najlepiej po wykonanym wcześniej posiewie. W niektórych przypadkach konieczne jest również udrożnienie kanalika specjalną sondą lub laserem.

Przeczytaj: Badania przesiewowe wzroku u noworodków: jak i kiedy się je wykonuje?

Oczy noworodka: zapalenie spojówek u dziecka

To częsta dolegliwość niemowląt. Bywa efektem alergii, może je również wywołać podrażnienie oka przez cząsteczki piasku, kurz albo dym z papierosów, wreszcie – tarcie oczka brudnymi rękami. Oczy dziecka łzawią, spojówki są przekrwione, rzęsy zlepione wydzieliną, malec odwraca się od światła. Konieczna jest wówczas wizyta u okulisty, który oceni, czy infekcja ma podłoże alergiczne, wirusowe czy bakteryjne, i zaleci dalsze postępowanie. By złagodzić dolegliwości, przemywaj oczka roztworem soli fizjologicznej i chroń malca przed ostrym światłem (na spacerze stawiaj budkę wózka, w domu zasuwaj zasłony na oknach).

Dziecko ma zeza

Przez pierwsze pół roku życia mięśnie odpowiedzialne za ruchy gałek ocznych są jeszcze słabe i trudno im utrzymać oczy równolegle. Dlatego oczka malca mogą sprawiać wrażenie, jakby zezowały. Problemy z koordynacją wzroku powinny ustąpić same – jeśli tak nie jest, konieczna będzie wizyta u okulisty, który oceni, dlaczego dziecko zezuje i zaleci dalsze postępowanie.

Przeczytaj: Zez u noworodka: czy to normalne? Przyczyny zeza u noworodka

Każda nieprawidłowość w wyglądzie czy ruchach gałek ocznych dziecka powinna być skonsultowana przez lekarza okulistę. Do takich objawów należą: widoczna różnica w wyglądzie gałek ocznych, opadanie powieki, przymglona rogówka, biała źrenica, „pływające” ruchy jednego z oczek czy uciskanie oczu piąstkami przez dziecko.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza